שתף קטע נבחר

צילום: יואב זיתון

קרובים יחרימו הטקס בכרמל: "אין לקיחת אחריות"

שנה לאסון האזרחי הכבד בתולדות המדינה, יגיעו משפחות 44 הנספים לחנוך אנדרטה לזכרם ליד "עיקול המוות" שבו איבדו את חייהם. עינב ברמי ששכלה את בעלה ועמרם ביטון שבנו נהרג לא יבואו: "שנה חיכינו, ואף אחד לא לקח עדיין אחריות לאסון"

שנה אחרי שאיבדו את 44 בניהם ובנותיהם באסון השריפה הגדול בתולדות ישראל, ישובו היום מאות בני משפחות הנספים באסון הכרמל אל ההר ההוא. בטקס זיכרון שייערך בסמוך ל"עיקול המוות" בכביש המוביל לבית אורן, יחנכו בני המשפחות אנדרטה לזכר 37 אנשי שירות בתי הסוהר, שני כבאים, נער מתנדב מצופי האש, אזרח ושלושה קציני משטרה שאיבדו את חייהם באסון.

 

שנה לאסון הכרמל - כותרות אחרונות:

 

דני רוזן, בן זוגה של מפקדת משטרת חיפה אהובה תומר ז"ל, שנספתה באסון, אמנם יגיע לטקס הזיכרון, אבל כמה מקרובי הצוערים שנספו בשריפה לא ישתתפו בו. עינב ברמי, שאיבדה את בעלה ירון, ועמרם ביטון, שבנו רועי נהרג באסון בשריפה, הודיעו כי יחרימו את הטקס. "שנה אנחנו מחכים, ועדיין אף אחד לא לקח אחריות לאסון", הסבירו.

 

האנדרטה שתיחנך בטקס בכרמל (צילום: דן אמיר, בית אורן) (צילום: דן אמיר, בית אורן)
האנדרטה שתיחנך בטקס בכרמל(צילום: דן אמיר, בית אורן)

 

"מחר בטקס יישבו קצינים מהמשטרה והשב"ס בשורות הראשונות. אני לא מוכנה לשבת בטקס לזכר כל חללי האסון עם אלה שהפקירו את יקרינו והפקירו את הדם שלהם", הבהירה ברמי אמש (יום א') את התנגדותה להגעה לטקס, "שנה אנחנו מחכים, שנה לא קיבלנו תשובות. אף אחד לא מוכן לקחת על עצמו את האחריות. עם אנשים כאלה אני לא מוכנה לשבת, ועוד בטקס זיכרון".

 

"למה אף אחד לא לוקח אחריות על האירוע והאסון?" שאל ביטון בזעם. "הילדים שלנו הלכו ואף אחד לא מוכן לקחת אחריות. אלה אנשים שאין להם שום ערכים ואחריות". הוא סיפר כי בשנה האחרונה הוא פקד כמה פעמים את מקום האסון. "גם אחרי הטקס אבוא לאנדרטה בכל פעם שארגיש צורך, אדליק נרות ואגיד תהילים לזכר הנופלים. בטקס עם האחראים לאסון אני לא מוכן להיות".

 

השבוע שלפני הטקס התנהל בצל השאלה אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ישתתף בטקס וייתן לו נופך ממלכתי, או שהאירוע ייחשב לטקס פרטי למחצה של המשרד לביטחון פנים, האחראי כיום על המשטרה, השב"ס ושירותי הכיבוי. בסוף השבוע הודיע נתניהו כי בעקבות לחצן של המשפחות הוא יגיע לטקס. אתמול אישר את הגעתו גם שר הפנים, אלי ישי, שחשש תחילה מהתפרצות זעם כלפיו, כמו זה שהופנה אליו בטקס בבית אורן במלאות 30 יום לאסון.

 

המשפחות מצפות לטקס בלי הפרעות

למרות החשש שיהיו כאלה שנוכחות ההנהגה תפריע להם, אומרים רוב בני המשפחות כי הטקס נועד לכבד את יקיריהם ויתקיים ללא הפרעות. גם העיסוק בדו"ח מבקר המדינה, המרחף כל העת ברקע, יידחה.

 

"אין קשר בין הדברים. מחר זה יום של כבוד לנספים, ואנחנו נתייחד עם זכרם", אמר אתמול מונדר נעאמנה, אביו של אוסמה ז"ל, צוער שב"ס שנספה באסון. "הדו"ח אמור להתפרסם בקרוב, אנחנו מחכים לו בסבלנות, ואני קורא גם לשאר המשפחות להתאזר בסבלנות, להיות חזקים ולא לערבב בין הדברים". לדברי נעאמנה, "זה יום מרגש וכואב מאוד. לא פשוט להיות ליד העיקול הנורא הזה שעוד נושא ריח של מוות ולחנוך את האנדרטה לזכר יקירינו. אני רוצה להודות גם למי שטרח ועבד עד שהפרויקט הזה יצא אל הפועל".

 

הכרמל בלהבות בשנה שעברה (צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל ) (צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל )
הכרמל בלהבות בשנה שעברה(צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל )

 

בני משפחות אחרים הביעו חשש מהפרעות. "אם יש מישהו שחושב להפריע, עדיף שיישאר בבית ולא יגרום עוגמת נפש, נזק וכאב לאחרים שרוצים לכבד את זכר יקיריהם", אמרה סימה יפרח, אמה של צוערת השב"ס איילה יפרח ז"ל. "אני חושבת שזה צריך להיות טקס ממלכתי, והנהגת המדינה והנבחרים צריכים להיות בטקס הזה כדי לכבד את הבנים שלנו שחירפו שם את נפשם. לא משנה כרגע מי לקח אחריות ומי לא. בשום פנים ואופן אסור להפריע לטקס החשוב הזה". יפרח ציינה כי

פנתה בעניין לנציב השב"ס, רב-גונדר אהרון פרנקו, וביקשה ממנו לפנות ישירות למשפחות ולוודא שלא יהיו הפרעות.

 

אולגה אוחנה, אלמנתו של כפיר אוחנה ז"ל, מקווה גם היא שהטקס השנה יעבור ללא התפרצויות. את הטקס בשנה שעברה, שבו התפרצו בני משפחות ובהם דני רוזן על אלי ישי וגרמו לו לעזוב את המקום, ראתה רק בטלוויזיה, מבית החולים שבו ילדה: "אני מקווה שזה לא יחזור על עצמו באזכרה של השנה, כל המהומה שהייתה סביב ביבי ואלי ישי. אפשר לעשות את מה שרוצים נגדם, אבל במעמד אחר, לא באזכרה".

 

באנדרטה שתיחנך מחר כמה אלמנטים, והבולט שבהם הוא קשת ברזל עירומה הנתמכת בעמודים. בסמוך הוקם קיר בטון ועליו שמותיהם של 44 הנספים. בשבועות האחרונים הורחב הכביש בסמוך למקום האנדרטה, והוכשרה חניה בסמוך. עם זאת, הבאים לטקס היום יתבקשו לחנות בחניונים של כלא דמון (למגיעים מכיוון חיפה ועוספייה) ובכלא עתלית (לבאים מדרום). הסעות יעבירו את הבאים לטקס וחזרה. החל מ-11:00 לפני הצהריים ועד 16:00 ייסגר לתנועה כביש 721 בקטע שבין צומת כפר סיטרין בכביש 4, לבית אורן. התנועה לתושבי בית אורן והאזור תהיה דרך צומת דמון.


פורסם לראשונה 18/12/2011 23:55

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האנדרטה בכרמל. "ישתתפו אנשים שאין להם שום ערכים"
צילום: דן אמיר, בית אורן
השר אלי ישי. התלבט אבל יגיע
צילום: גיל יוחנן
עינב ברמי. "הם הפקירו את יקירינו"
השריפה בכרמל
צילום: AFP
מומלצים