שתף קטע נבחר

צ'כיה זוכרת: "אדוני הנשיא, תודה על הדמוקרטיה"

אלפים יצאו בקור מקפיא לחלוק כבוד לווצלאב האבל, נשיא צ'כוסלובקיה לשעבר, שהיה לסמל "מהפכת הקטיפה" שהביאה לסוף השלטון הקומוניסטי. אזרח התאבל: "הוא היה אדם בלתי נשכח". הנשיא אובמה ספד: "זעזע יסודות של אימפריה"

אלפי צ'כים יצאו לחלוק כבוד אחרון לנשיאם לשעבר וגיבורם הלאומי, וצלב האבל, שנפטר אתמול (א') בגיל 75. האלפים יצאו במזג האוויר הקפוא בבירת צ'כיה לכיכר וצלב ושם הדליקו נרות והניחו פרחים לזכר המנהיג שהיווה עבור רבים את נשמת "מהפכת הקטיפה", שסימלה את קץ השלטון הקומוניסטי בצכ'וסלובקיה לשעבר.

 

  • מת וצלב האבל, נשיא צ'כוסלובקיה לשעבר

 

"אמת ואהבה" - הסיסמה של האבל שהייתה לסיסמת המהפכה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אמת ואהבה" - הסיסמה של האבל שהייתה לסיסמת המהפכה(צילום: AFP)

 

הכיכר שחולקת את אותו השם עם האבל היא האתר שבו נאם המחזאי והמדינאי בפני מאות אלפים שיצאו להפגין ב-1989 נגד הקומוניזם ובעד המעבר לדמוקרטיה. האלפים של 2011 צלצלו כמו אז במפתחותיהם, סמל להתרסה נגד השלטון, רק הפעם המחווה הייתה כהזדהות עם המנהיג שמת.

 

"המורשת שלו היא 'אמת ואהבה חייבות לגבור על השקרים והשנאה'", ציטט יועצו לשעבר של האבל, תומאש סדלאצ'ק בפני הקהל שהתאסף. ברבורה רובובה, שנולדה שנתיים לאחר נפילת הקומוניזם, אמרה כי חשוב לה להפגין את הכבוד לאדם שסייע בהפלת מסך הברזל וכיהן כנשיא צ'כוסלובקיה, ולאחר התפרקותה גם כנשיא צ'כיה, "הוא הניח את יסודות הדמוקרטיה עבור כולנו".

 

אלפים הגיעו לכיכר וצלב בפראג (צילום: AP) (צילום: AP)
אלפים הגיעו לכיכר וצלב בפראג(צילום: AP)

 

האבל בפני מאות אלפים בפראג ב-1989 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האבל בפני מאות אלפים בפראג ב-1989(צילום: AFP)

 

דגל שחור התנוסס מעל טירת פראג, ארמון הנשיאות, שם עמדו בתור אזרחים רבים בניסיון להדליק נרות לזכר האבל. "אדוני הנשיא, תודה לך על הדמוקרטיה", נכתב על שלט שהוצב על האנדרטה לזכר המהפכה במרכז פראג. אחרים הגיעו לווילה של האבל והניחו שם פרחים והדליקו נרות.

 

יוזף קליק, בן 67, היה אחד מאלה שהגיעו לביתו של הנשיא לשעבר כדי להתאבל: "הוא היה אדם בלתי נשכח שתרם לנפילת הקומוניזם, ואחר כך הוא נותר הסמכות המוסרית לאדם הפשוט".

 

דגל שחור מתנוסס מעל ארמון הנשיאות בבירה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דגל שחור מתנוסס מעל ארמון הנשיאות בבירה(צילום: AFP)

 

האבל באותו המקום, ארמון הנשיאות, ב-1990 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האבל באותו המקום, ארמון הנשיאות, ב-1990(צילום: AFP)

 

הפעמונים בקתדרלות ובכנסיות נשמעו בכל רחבי צ'כיה בשעה 18:00 (שעון מקומי). הארכיהגמון של פראג, דומיניק דוקה, ששהה בכלא הקומוניסטי יחד עם האבל, אמר כי חברו למאסר "ידע מה פירוש אובדן החירות והכבוד העצמי, ומהם דיכוי ומאסר. אני משוכנע שכולנו, ולא משנה מהן דעותינו הפוליטיות או הדתיות, צריכים לכבד אותו ולהודות לו".

 

ממשלת צ'כיה תיפגש היום כדי להכריז על תקופת אבל, וארונו של האבל יוצג בטירת פראג בפני הציבור. הטלוויזיה הציבורית הצ'כית הודיעה כי תשדר את הגרסה הקולנועית של מחזהו האחרון של הנשיא שלעבר, "עזיבה", שהיה גם בכורתו כבמאי. הרדיו הציבורי הודיע כי ישמיע את המוזיקה האהובה על הגיבור הלאומי, שהיה ידוע כחובב רוק.

 

"אדם בלתי נשכח, סמכות מוסרית לאזרח הפשוט" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אדם בלתי נשכח, סמכות מוסרית לאזרח הפשוט"(צילום: רויטרס)

 

יריבו הפוליטי הגדול של האבל והנשיא הנוכחי, וצלב קלאוס, הודיע כי ספרי תנחומים יוצבו לגישת הציבור בארמון הנשיאות. קלאוס כינה את האבל "סמל של תקופה חדשה לאומה הצ'כית". שר החוץ הצ'כי, קארל שוורצנברג, הוסיף: "האבל החזיר את הכבוד העצמי לצ'כים".

 

הספדים לגיבור הצ'כי הגיעו ממנהיגים רבים מרחבי העולם, בהם נשיא פולין לשעבר, מנהיג התנועה האנטי-קומוניסטית "סולידריות", לך ולנסה. המנהיג הפולני כינה את עמיתו "לוחם גדול למען חירות העמים ולמען הדמוקרטיה". נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שיבח את האבל "על ההתנגדות הבלתי אלימה שזעזעה את יסודותיה של אימפריה, חשפה את הריקנות של אידיאולוגיה דכאנית והוכיחה שהנהגה מוסרית חזקה יותר מכל נשק".

 

אצלנו שלח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשגריר צ'כיה בישראל את תנחומיו: "בשם הממשלה והעם בישראל, ברצוני להביע את תנחומינו למשפחת האבל ולעם הצ'כי. האבל היה קול אמיץ וחזק נגד הטוטליטריות והיווה השראה ללוחמי חירות בכל העולם".


פורסם לראשונה 18/12/2011 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיוקנו של האבל בטירת פראג
צילום: AFP
ההמונים באו להדליק נרות לזכרו
צילום: AFP
"השראה ללוחמי חירות בכל העולם"
צילום: רויטרס
מומלצים