שתף קטע נבחר

בתו של הח"כ החרדי תלתה פשקווילים חילוניים

פעילים נגד הדרת נשים אימצו את השיטה המשמשת לרוב חרדים, והפיצו כרזות הקוראות "להחזיר עטרה לראש נשות ישראל". את הפשקווילים תלתה גם היידי מוזס, בתו של סגן שר מיהדות התורה: "התופעה - אחת הסיבות לעזיבתי את הדת"

בין שלל הפשקווילים הקוראים לצניעות ולקיום מצוות, הופיעו במהלך הלילה (יום ב') בערים הגדולות גם כרזות היוצאות נגד הדרת נשים. האחראים להן הם צעירי סיעת קדימה, שאימצו את השיטה המזוהה עם הקהילה החרדית והשתמשו בה דווקא כדי לצאת נגד התופעה המעוררת מחלוקת. בין הפעילים שעסקו בתליית המודעות: בתו של סגן שר החינוך מסיעת יהדות התורה, אליעזר מנחם מוזס.

 

המאבק בהדרת נשים - הכותרות האחרונות:

צפו: נוסעת בחזית קווי המהדרין

שנים של הדרת נשים: "אין חדש באוטובוסים"

תגובה חילונית: הדרת הנשים תוביל לעוד שינוי?

האישה שסירבה להדרה באוטובוס תעיד בממשלה

 

"מטרת הפשקווילים היא לעודד את הנשים להילחם עבור הזכויות שלהן ולא להסכים להדרה", הסבירה ל-ynet היידי מוזס, חרדית לשעבר. לדבריה, סוגיית הדרת הנשים הייתה אחת הסיבות שבגינן יצאה בשאלה, אולם "האירועים האחרונים קבעו פה שיא חדש".

 

מוזס תולה פשקווילים. "לאשה אין כיום מקום בדת" (צילום:  איציק אדרי קדימה) (צילום:  איציק אדרי קדימה)
מוזס תולה פשקווילים. "לאשה אין כיום מקום בדת"(צילום: איציק אדרי קדימה)

 

"כילדה ונערה מתבגרת בחברה החרדית לפני 15 שנה, מעולם לא נדרשתי לעבור מקום באוטובוס או להעלים את עצמי מאזור מסוים בגלל היותי אישה. תמיד יכולתי לשבת איפה שבחרתי", סיפרה. עם זאת, היא הודתה כי "אחת הסיבות לכך שעזבתי את הדת הייתה ההדרה והעובדה שלאישה אין מקום כיום בדת".

 

מוזס הוסיפה כי פסיקות כמו אלו שניתנו בעת האחרונה, מעולם לא היו נהוגות קודם. "הדת במקורה מכירה באישה ונותנת לה כבוד מלכות. הרמב"ם מתייחס לאישה כדבר מכובד, וככזו היא צריכה ללבוש בגדים יפים ולהיות נאה. מה שקורה כיום, קבוצה של קיצונים חומייניסטים משתלטת ומשפיעה על הכלל. לצערי התופעה רק הולכת ומתעצמת".

 

לבני: "לא בעיה של נשים, אלא סכנה לציבור"

על הפשקווילים שהופצו הלילה, בין היתר בירושלים, בתל אביב ובחיפה, נכתב: "כל אישה היא בת מלך. יהודים ראו אור כי מהרו בניך, מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו". הכרזות גם קראו לעם ישראל לנקוט מעשה: "אל תעמדו מנגד", נאמר. "אנו קוראים לכל יהודי אשר חרד לכבוד עמנו למחות כנגד מחפשי רעתנו ולהחזיר עטרה לראש נשות ישראל".

 

הכרזות נגד הדרת נשים. "התופעה הולכת ומתעצמת" (צילום:  איציק אדרי קדימה) (צילום:  איציק אדרי קדימה)
הכרזות נגד הדרת נשים. "התופעה הולכת ומתעצמת"(צילום: איציק אדרי קדימה)

 

פעילי קדימה הפיצו את הפשקווילים בתגובה למקרה שאירע השבוע בקו

אוטובוס באשדוד, אז סירבה הצעירה טניה רוזנבליט לדרישת נוסעים חרדים לעבור מקדמת האוטובוס. מוזס ציינה עוד כי גם אביה מתנגד להדרה, והציע פתרון בעבר לפיו הנשים יישבו בחלק הקדמי של האוטובוס ואילו גברים שחשים אי נוחות בשל כך, יתפסו מקומם בחלק האחורי.

 

גם יו"ר קדימה, ציפי לבני, יצאה נגד התופעה ואמרה: "מדובר במאבק על פניה של המדינה, לא פחות מכך. הגיע הזמן שהציבור יתעורר ויבין שהדרת נשים היא לא בעיה של נשים, אלא סכנה לחברה כולה. הדרת נשים לא עומדת בפני עצמה, היא קשורה קשר ישיר לגל הקיצוני העכור ששוטף את ישראל ובו זורקים בלוקים על קצינים, שורפים מסגדים ומחוקקים חוקים אנטי דמוקרטיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוזס הבת והפשקוויל החילוני
צילום: איציק אדרי קדימה
הפעילים בעבודה, הלילה
צילום: איציק אדרי קדימה
"אל תעמדו מנגד", קוראות המודעות
מומלצים