שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שיבת המלך: ראיון עם פורסט וויטאקר

  זוכה פרס האוסקר פורסט וויטאקר נותן גיחה קצרה לטלוויזיה ב"מחשבות פליליות - התנהגות חשודה". בראיון ל-ynet הוא מספר על הסרט הבא שלו (ביוגרפיה של לואי ארמסטרונג) ועל ידידו, ברק אובמה: "השיג דברים בזמן קצר יותר מכל נשיא"

  לפני חמש שנים זכה פורסט וויטאקר באוסקר השחקן המצטיין בזכות הופעתו כרודן הססגוני אידי אמין ב"המלך האחרון של סקוטלנד". אבל דווקא בנקודת השיא בקריירה שלו, השחקן בעל הנוכחות המרשימה והעין העצלה, מצא עצמו מופיע בסרטים זניחים וכושלים, חלקם סוג ב' ומטה, רובם לא הגיעו אלינו בכלל.

   

  פורסט וויטאקר וצוות "מחשבות פליליות". היה מעורב ביצירה ()
  פורסט וויטאקר וצוות "מחשבות פליליות". היה מעורב ביצירה

   

  הוא אמנם עבד, אבל השחקן האיכותי שכבש בעבר את הקהל והמבקרים עם תפקידים בלתי נשכחים (רשימה חלקית כוללת  "בירד", "משחק הדמעות", "פלאטון", "גוסט דוג" ועוד) ועבד עם במאים כמו אוליבר סטון, קלינט איסטווד, מרטין סקורסזה, רוברט אלטמן וג'ים ג'רמוש, לא הצליח לשחזר את הישגיו, עד שבאיזשהו שלב כבר תהיתי האם קללת האוסקר התרגשה גם עליו.

   

   

  וויטאקר הבין בעצמו שאולי כדאי ללכת בעקבות כמה מעמיתיו מהוליווד, ולהתנסות בעשייה טלוויזיונית. השחקן שהתארח בשנים האחרונות בסדרות "E.R" ו"המגן" לקח על עצמו תפקיד ראשי ב"מחשבות פליליות - התנהגות חשודה", המשודרת אצלנו בשידור יומי (yes Action HD ב-00:20 ו-yes Action ב-00:35). הסדרה מתמקדת בפועלה של יחידה מיוחדת של מנתחי ההתנהגויות מטעם ה-FBI בקוונטיקו, וירג'יניה, הנעזרת בשיטות לא שגרתיות ובטקטיקות אגרסיביות כדי לפצח פרשיות רצח מחרידות.

   

  סדרה קשוחה, עבודה קשוחה

  וויטאקר מגלם את סם קופר, מפקד היחידה. מנהיג מלידה, שלא נרתע לדבוק באמונה וברצונות שלו, גם אם זה כרוך בסיכון הקריירה שלו. קופר משתדל לחמוק מהביורוקרטיה של ה-FBI ומשאר מגבלות, ובוחר בעצמו את הצוות שיעבוד איתו. "העבודה בטלוויזיה היא חוויה קשוחה", התוודה וויטאקר (50), כשנפגשנו לפני שבועיים בפסטיבל הקולנוע של מרקש, שם הוא קיבל פרס מפעל חיים.

   

  פורסט וויטאקר ב"מלך האחרון של סקוטלנד" ()
  פורסט וויטאקר ב"מלך האחרון של סקוטלנד"

   

  "הייתי מעורב ביצירת הדמות של סאם קופר ועבדתי צמוד עם כותבי הסדרה בפיתוחה. בצילומים התברר לי שלוח הזמנים צפוף, והייתי מודאג מכמות הטקסטים שהנחיתו עלי. הייתי צריך ללמוד כל כך הרבה דיאלוגים בעל פה. חששתי שלא אצליח לזכור את הטקסטים, או שאכשל בהעברת המסרים שמתחבאים מאחורי המילים. השתדלתי לעשות כמיטב יכולתי ולעמוד בקצב, להביא את כל השכבות של הדמות שלי. זה היה קשה".

   

  אבל וויטאקר לא זנח את צופי הקולנוע, ועכשיו הוא חוזר למגרש הביתי שלו. "עשיתי פסק זמן לטובת הטלוויזיה רק למשך שנה", הוא מכריז. "ואני שב להופיע בסרטים. לא מעניין אותי לעשות אותה דמות בטלוויזיה כל הזמן, בגלל שחשוב לי לחקור דברים חדשים, ולא להשתעמם. מעניין אותי לגדול ולהתפתח.

   

  "בתקופה הקרובה בעיקר אגלם תפקידים קטנים של דמויות מעניינות. אפילו אגיח בסרט הקאמבק של ארנולד שוורצנגר - 'Last Stand'. אני רק משתתף בסצנת הסיום וזה יהיה כרוך ביום צילום אחד בניו מכסיקו. אני לא יכול כבר לחכות".

   

  מאחורי המצלמה

  וויטאקר, שחטא בעבר בבימוי, וביים בעבר סרטים אחדים, גם זומם לחזור לעמדת הבמאי, לראשונה מאז 2004. "הפרויקט הראשון ייקרא 'Better Angels' ויעסוק בעיתונאי שמצליח לחדור למחנה של ילדים-חיילים בצפון אוגנדה", הוא מגלה. "זאת תהיה הפעם הראשונה בה אני גם אביים וגם אשחק.

   

  לואי ארמסטרונג. בקרוב הסרט (עטיפת האלבום) (עטיפת האלבום)
  לואי ארמסטרונג. בקרוב הסרט(עטיפת האלבום)

   

  "בסרטים הקודמים שלי, אפילו לא הבלחתי לרגע כמו היצ'קוק, או עשיתי תפקיד אורח. הסרט הזה מאוד אישי מבחינתי, ואחריו אתמסר לביוגרפיה קולנועית של לואי ארמסטרונג. זה יקרה רק ב-2013. עכשיו אני עובד על גרסה חדשה של התסריט. הקודמת היתה מאוד מקיפה והחלטנו לצמצם אותה. זו לא ביוגרפיה ריאליסטית, היא תהיה יותר בסגנון של סיפור אגדה. זה מדהים כמה ארמסטרונג אהב את החיים. אם תצפה ביוטיוב בקליפים שלו, לא תוכל שלא לחייך".

   

  אתה הולך לשיר בסרט הזה?

   

  "אני יודע לנגן בכמה כלים, אבל אין לי שום כוונות לשיר. זה ממש לא יקרה. מה גם שלארמסטרונג יש קול כזה איקוני".

   

  לקראת הסרט הזה אמרת שהתייעצת עם קלינט איסטווד שאיתו עשית את "בירד", עוד ביוגרפיה של גאון מוזיקלי.

   

  "בהחלט. יש לי הרבה כבוד לקלינט. הוא עושה סרטים מדהימים. ביקשתי ממנו לקרוא את התסריט, ואחר כך נפגשנו ודיברנו עליו".

   

  "לא מפרסמים את ההישגים של אובמה"

  וויטאקר אולי לא אשף זמרה, אבל הוא מודה שיש לו חגורה שחורה בקראטה. "עד לפני שנה וחצי, התאמנתי שלוש-ארבע פעמים בשבוע. אני אוהב קראטה וזה עזר לי אפילו בהכנות ל'המלך האחרון של סקוטלנד', איך לגלם את אידי אמין, איך לעשות תפקיד של לוחם, להתמודד עם פחדים ולתעל אנרגיה".

   

  אם אתה כבר מזכיר את אידי אמין, איפה הנחת את פסלון האוסקר שלך?

   

  "הוא מונח בבית שלי, על המדרגות. זה לא נמצא על הקיר יחד עם עוד פרסים".

   

  ברק אובמה. פורסט וויטאקר לא מאוכזב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ברק אובמה. פורסט וויטאקר לא מאוכזב(צילום: רויטרס)

   

  וויטאקר ההומניסט, הרגיש והרגשן ניחן במודעות חברתית מפותחת. הוא עובד מטעם אונסקו במקומות כמו אפריקה ודרום אמריקה, ואף תמך בברק אובמה, שלוש שנים לפני שנבחר לנשיאות ארצות הברית. עכשיו, כשאובמה מנסה לרוץ לקדנציה שנייה, זה בדיוק העיתוי הנכון לשאול את וויטאקר האם הוא מרוצה מהביצועים של הנשיא הנערץ עליו, או שמא הוא מאוכזב ממנו, כמו אנשי הוליווד רבים.

   

  "אובמה מונה לנשיא והחל למשול בתקופה מאוד קשה חברתית, פוליטית וכלכלית", הוא מסנגר. "הוא היה צריך להתמודד עם נפילת הבנקים וקריסת וול סטריט, אז הוא מנסה לתקן את המצב ואת התחלואים. הוא מנסה לשפר את מצב התעסוקה, ולפעול לקידום דברים, למרות שהקונגרס לא בדיוק תומך בו.

   

  "מאוד קשה לו לפעול ככה, אבל אני מאמין שאם תבחן את הכהונה שלו מאז היבחרו ועד עכשיו, תראה שהוא השיג דברים בזמן קצר, יותר מאשר כל נשיא אחר בהיסטוריה של ארצות הברית. הוא העביר חוקים, למשל בתחום הבריאות, שאף אחד אחר לא הצליח להעביר. למרבה הצער, לא מתפרסמים בתקשורת כל ההישגים שהוא השיג, ואנשים לא מספיק מודעים אליהם".

   

  מהי עמדתך כלפי האביב הערבי?

   

  "אני חושב שבכלל, אנחנו נעים לתקופה חדשה, ואנשים פתאום מתחברים אחד לשני. וזה גם קורה בארצות ערב. פתאום יש לאנשים שם קול והם יכולים לבטא את עצמם, ואת מה שהם רוצים בחיים שלהם. זה משהו שקורה ברחובות בכל העולם, עם כל תנועות המחאה החברתיות. אנשים פתאום מתעוררים ונהיים מעורבים ומודעים. הם רוצים שייגעו בהם ויקשיבו להם, ובאיזושהי נקודה, כל הדברים האלה וההתעוררות הזאת ישנו אותנו".

   

  יש לך מחשבות על קריירה פוליטית?

   

  "לא! ממש לא. אגב, קיבלתי מספר פעמים הצעות לגלם את ברק אובמה, אפילו בסרט הודי, אבל לא חשתי בנוח לעשות זאת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פורסט וויטאקר. "לא מעניין אותי לעשות אותה דמות בטלוויזיה כל הזמן"
  לאתר ההטבות
  מומלצים