שתף קטע נבחר

בית ספר שלם חשוד: 300 בחינות בגרות נפסלו

ל-ynet נודע כי 170 תלמידי תיכון מכפר קאסם לא יוכלו להיבחן בשנתיים הקרובות, לאחר שמאות טופסי בחינה בחמישה מקצועות נפסלו בחשד להפרת טוהר הבחינות. בית הספר ערער על ההחלטה. תלמידים: "הורסים לנו את העתיד". בעקבות הפרסום, תקיים ועדת החינוך של הכנסת דיון מיוחד בנושא

העתקה המונית? ועדת טוהר הבחינות במשרד החינוך פסלה בצעד חריג במיוחד לא פחות מ-300 מבחני בגרות של תלמידי תיכון מקיף בכפר קאסם, כך נודע היום (ג') ל-ynet. מדובר במחברות בחינה של 170 תלמידי כיתות י', י"א ו-י"ב במקצועות פיזיקה, כימיה, ערבית, ביולוגיה ואנגלית, שנפסלו בחשד להפרת טוהר הבחינות בקיץ האחרון. כעונש חריג, כל התלמידים לא יוכלו להיבחן במהלך השנתיים הקרובות.

 

עוד על בחינות הבגרות ב-ynet:

התיכונים שזינקו בנתוני הבגרות

גניבת בגרויות: מנהלת בי"ס סיימה את תפקידה

 

בעקבות פרסום הידיעה, הודיע יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) כי יתקיים דיון דחוף בנושא טוהר הבחינות בוועדה. "נראה כי עדיין לא הופקו לקחים הנדרשים, גם לאחר אין ספור דיונים שקיימה הוועדה בנושא", אמר מילר. "ללא מנגנון הרתעה ברור וקשוח נמשיך לראות תופעות של העתקות במערכת החינוך".

 

לדברי גורם בבית הספר בכפר קאסם, "ועדת טוהר הבחינות במשרד החינוך פסלה את כל המחברות והשעתה את התלמידים מהבחינות בחמישה מקצועות למשך שנתיים. הדבר התגלה בעקבות הגשת דו"ח המשגיחים לאגף הבחינות".

 

התלמידים שהושעו הביעו זעם על פסילת הבחינות, ודרשו מהאחראים להתערב בדחיפות, לאחר שגם הכחישו את המיוחס להם. אחד התלמידים הסביר ש"לא יכול להיות שיענישו את כל התלמידים בצורה כזאת. זו שיטה להרוס לנו את העתיד. אני אישית למדתי יום וליל כדי להצליח, לא העתקתי מאף אחד שום דבר. אבל פסלו את כל הבחינות שלי".

 

תלמיד אחר הכחיש גם הוא את הטענות להעתקה במבחנים, וטען: "על משרד החינוך להתחשב בנו כתלמידים, שמנסים לבנות עתיד מוצלח. העונש שקיבלנו מוריד לנו את החשק ללימודים, זה אסון עבורנו".

 

הנהלת בית הספר הגישה ערעור לוועדת הערעור העליונה במשרד החינוך. אחד המורים אמר ל-ynet: "הבחינות התנהלו בבית הספר באופן מקצועי, אנו מכחישים את כל החשדות נגד התלמידים. יש לנו ראיות לכך שאין בסיס להאשמות הללו". המורה סיפר כי התלמידים מאוכזבים, "הם נמצאים במצב נפשי לא טוב. לכן אנו פונים לכל הגורמים במטרה לפתור את הבעיה".

 

מחברת "תגבור", שאחראית על המשגיחים בבחינות הבגרות, נמסר כי המשגיחים העבירו למשרד החינוך את הממצאים שבידיהם, ובמשרד אימתו את הדברים.

 ההחלטה לפסול את מחברות הבחינה הגיעה לאחר עדויותיהם של המשגיחים.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד פועל בנחישות לשמירה על טוהר הבחינות ומפעיל אמצעים שונים לאכיפת העניין. אשר למקרה הנדון, יצוין כי במסגרת בדיקות פנימיות שיזם המשרד, נמצאה פגיעה נקודתית בטוהר הבחינות ולכן הוחלט לפסול מידית את המחברות החשודות. כמו כן, הוחלט כי התלמידים החשודים לא יוכלו לגשת לבחינות בגרות במשך השנתיים הבאות".

 

בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
300 זייפנים? (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
צילום: שאול גולן
שנתיים בלי להיבחן
צילום: שאול גולן
מומלצים