שתף קטע נבחר

משרד החוץ: ח"כ ברכה נסע לחו"ל מטעם הרשות

ל-ynet נודע כי המשרד התלונן לכנסת על כך שבשתי נסיעות שארגנו אנשי הרשות הפלסטינית עבור ח"כ מוחמד ברכה, הוא פעל לכאורה מטעמה ללא תיאום עם הכנסת. הוא אמר בתגובה כי מדובר ב"מסע ציד נגד יריבי ליברמן"

משרד החוץ שיגר תלונה רשמית לכנסת, ולפיה יו"ר חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, נסע בשליחות הרשות הפלסטינית לחו"ל וייצג את עמדותיה - כך נודע היום (ג') ל-ynet. מהתלונה עולה כי ברכה לקח חלק בשתי נסיעות שתיאמה הרשות הפלסטינית, והתארח בהרצאה שאנשיה קבעו עבורו מראש, בניגוד לנהלים. 

 

עוד חדשות ב-ynet:

  • 300 בחינות בגרות נפסלו בכפר קאסם

התפוצץ הגישור בן שרה נתניהו לליליאן פרץ

 

התלונה מפרטת מקרה מחודש ינואר 2010, שבו קיים פגישות עם גורמים רשמיים בשגרירות פולין תוך סירוב לקבל תיווך ממשרד החוץ הישראלי. מדובר בנסיעה למחנה ההשמדה אושוויץ, שאליה יצא עם משלחת מהכנסת ובסיומה עזב את המשלחת הישראלית והתלווה לגורמים מהרשות הפלסטינית. בביקור נוסף שקיים בפולין לפני כשבועיים, ערך חבר הכנסת הרצאה, אך הביקור לא תואם דרך גורמים בישראל.

 

בכירים בכנסת אמרו כי מדובר במעשה בעייתי מאוד, שכן ברכה, שמשכורתו משולמת מכספי משלמי המסים הישראלים, מייצג יישות זרה, וחמור מכך - מדובר ביישות המוגדרת כיום "עוינת" וככזו הפוגעת בישראל בפורומים שונים ברחבי העולם.

 

 

ביקור בפולין. ניצל את הנסיעה? (צילום: איציק הררי הכנסת) (צילום: איציק הררי הכנסת)
ביקור בפולין. ניצל את הנסיעה?(צילום: איציק הררי הכנסת)

 

לפני מספר חודשים סערו הרוחות לאחר שהתברר כי ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) היה אורחו המיוחד של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן במטוסו לעצרת האו"ם בספטמבר. תמונותיו של טיבי מהמטוס כשהוא יושב ליד אבו מאזן ומשוחח איתו, עוררו זעם רב בכנסת, על אף שטיבי לא היה חלק מהמשלחת הפלסטינית באופן רשמי. בעניינו אף הוגשה תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת. 

 

בכנסת עודכנו בעניין ברכה וטרם החליטו כיצד לפעול. "מדובר בעניין בעייתי", אמר גורם בכיר המעורה בפרטי התלונה, "זהו חבר כנסת ישראלי שאמור לייצג אמנם את האוכלוסייה שבחרה אותו, אבל לא לפעול בשירות הרשות הפלסטינית". הוא הסביר כי בדרך כלל נסיעות והרצאות של ח"כים ישראלים בחו"ל, וכן פגישות עם דיפלומטים זרים, נערכות בטיפול ובליווי של משרד החוץ. לכן, לטענתם, תמוהה העובדה שברכה לא עדכן את הגורמים בדבר נסיעותיו אלה.

 

הפורום למען ארץ ישראל הגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת, בנוגע לנסיעתו האחרונה של ברכה, ובה ביקש להבין מדוע הכנסת לא אישרה את הנסיעה ומי מימן אותה.

 

ח"כ ברכה מסר: "אני רואה בחומרה את עצם העובדה שמשרד החוץ מקיים מסע ציד נגד יריבים פוליטיים של ליברמן. יש מקום שגם היועץ המשפטי לממשלה וגם המבקר יבדקו את התנהלות המשרד, שאינה נורמטיבית". הוא הדגיש: "אני מייצג מצע שעל בסיסו נבחרתי ולא את הממשלה, וכשאני נוסע בהזמנה רשמית, אני מתאם זאת עם ועדת האתיקה. בנסיעות פרטיות אינני מחויב לכך. הן על חשבוני ואין בהן עניין לאף אחד, וכזו הייתה הפגישה שערכתי בפולין עם גורמים שונים, בכללם משרד החוץ הפולני".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מוחמד ברכה. "עניין בעייתי"
צילום: עופר עמרם
מומלצים