שתף קטע נבחר

יודע חשבון? פרי קרא לקצץ את כל התקציב - ועוד

ריק פרי, המתמודד על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות, קרא לקצץ 5 טריליון דולר מהתקציב שהציע אובמה. הבעיה? התקציב עומד על 3.7 טריליון בלבד. ה"בלבול" לא הפריע לו לתקוף את יריביו באייווה

לא מפסיק להביך: בהיעדרו של הרמן קיין , שומר ריק פרי על הגחלת וממשיך לספק את הבידור במירוץ למועמדות הרפובליקנית לנשיאות. רשת CBS מדווחת כי בהופעה פומבית באייווה הבטיח מושל טקסס לקצץ 5 טריליון דולר מהצעת התקציב של הנשיא ברק אובמה. הבעיה עם ההתחייבות הזו היא שסכום הקיצוץ המוצע גבוה ב-1.3 טריליון מהצעת התקציב לשנת 2012, העומדת על 3.7 טריליון דולר בלבד.

 

המירוץ על הכרטיס הרפובליקני - כותרות אחרונות

הרגעים המביכים של פרי:

 

מאוחר יותר ניסה המטה של פרי לתקן את הנזק והסביר שהמועמד התכוון בעצם לקיצוץ של 5 טריליון דולר מתקציבים של שבע שנים, משנת 2014 ואילך.

 

ריק פרי. למה הוא התכוון? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ריק פרי. למה הוא התכוון?(צילום: רויטרס)

 

פרי ניצל את הופעתו באייווה, שבה ייערכו הבחירות המקדימות הראשונות כדי למתוח ביקורת על שני המועמדים שעל חשבונם הוא מקווה – ומסוגל – לצבור תמיכה: ניוט גינגריץ' ורון פול. השניים מובילים בסקרים במדינה, לקראת הבחירות ב-3 בינואר.

 

פרי טען בפני כ-50 נוכחים באירוע במסעדה כי גינגריץ' ופול דאגו לשריין תקציבים בשנים שכיהנו בבית הנבחרים האמריקני. שריון תקציבים למטרות פוליטיות של גורמים שונים נועד להבטיח את הסכמתם להעברת התקציב ונחשב לרעה חולה של תהליך אישור התקציב האמריקני.

 

"ניוט היה המארגן של התקציבים המשוריינים בשנות התשעים. הוא היה הסבא של השיריונים", אמר פרי על גינגריץ' שכיהן באותה תקופה כיו"ר בית הנבחרים. על פול, נציג טקסס בקונגרס, אמר פרי כי על אף שהוא מדבר גבוהה על ביטול משרדי ממשלה וקיצוצים משמעותיים, הוא גם כן משריין כספים. "אני חושב שהציבור האמריקני עייף מסוג כזה של בזבוזים למימון בעלי אינטרסים מיוחדים", אמר פרי.

 

"גינגריץ' - פלגן חסר משמעת"

בקרב הממסד הרפובליקני קיים חשש כבד מגינגריץ' והדבר מאפשר למועמד נוסף, מיט רומני, לזכות בתמיכה חשובה באייווה ובדרום קרולינה.

 

גינגריץ'. "יפלג ולא יאחד" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גינגריץ'. "יפלג ולא יאחד"(צילום: AFP)

 

שבועיים לפני הפריימריז, הביע העיתון הגדול באייווה, "דה מוין רג'יסטר", תמיכה במועמדותו של רומני,

מושל מסצ'וסטס לשעבר. העיתון כותב כי הוא תומך ברומני "הנמנע במתכוון מהצהרות חסרות אחריות והטפות מוסר". את גינגריץ', שמוביל בסקרים באייווה, מתאר העיתון כ"פלגן מפלגתי חסר משמעת שיפלג ולא יאחד". העיתון מזהיר גם מפול, גם כן בעל סיכויים לנצח, שלדבריו "יוביל לכאוס כלכלי ולבדלנות".

 

לרומני אין סיכוי גדול לנצח באייווה, אבל הוא נאבק על שתי המדינות הבאות: ניו המפשייר, שבה הוא מוביל, ודרום קרוליינה, שבה מוביל גינגריץ'. מושלת דרום קרוליינה, ניקי היילי, שהיא אחת מיקירות תנועת "מסיבת התה" השמרנית, הודיעה השבוע על תמיכתה ברומני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרי. קיצוץ משמעותי בהחלט
צילום: רויטרס
פול. פרי מנסה לגרוף תמיכה על חשבונו
צילום: AFP
רומני. העיתון הגדול באייווה תומך בו
צילום: AP
גינגריץ'. "הסבא של השיריונים"
צילום: AFP
מומלצים