שתף קטע נבחר

סערת הקצינים ודו"ח המבקר: "מבזים סוהרים"

המסקנות בדו"ח אסון הכרמל הוחמרו, קצינים בדימוס הזהירו מהפקרת השוטרים על-ידי הדרג הפוליטי - והשר לביטחון פנים מזכיר: "נותן הגנה מלאה וגיבוי לשוטרים, לסוהרים ולכבאים". אלמנת סוהר כועסת: "מנסים להסתיר את האמת"

"שיגידו כבר שהסוהרים קפצו לאש מרצונם", אומרת היום (ד') בכעס עינב ברמי, אלמנתו של צוער השב"ס ירון ברמי שנספה באסון הכרמל, בעקבות התארגנות קציני המשטרה בדימוס לעזרת לחבריהם, שעשויים להיפגע מדו"ח מבקר המדינה על האסון, במקום הדרג הפוליטי. "המעשה שלהם הוא מעשה מבזה". במקביל, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' מעניק גיבוי לדרג המבצעי.

 

אסון הכרמל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

"טיוטת הדו"ח היא טיוטה חמורה מאוד, רצינית מאוד, אני מעריך את המבקר ואת אנשי צוותו, ובואו נמתין כולנו לדו"ח עצמו שיופץ", אמר היום אהרונוביץ' בטקס סיום קורס כיבוי והצלה בראשון לציון. "מי שמכיר אותי יודע - אני נותן הגנה מלאה וגיבוי מלא לשוטרים ולסוהרים ולכבאים וללוחמי האש. הם לא צריכים לשמוע את זה כמה פעמים ממני.

 

"נותן הגנה מלאה וגיבוי מלא לשוטרים ולסוהרים ולכבאים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"נותן הגנה מלאה וגיבוי מלא לשוטרים ולסוהרים ולכבאים"(צילום: מוטי קמחי)
 

"אין מה להכין את הקרקע לפני פרסום הדו"ח", אמר השר, ברקע מה שנראה כמסע תקשורתי בעיקר מצד שר הפנים, אלי ישי, וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שצפויים לביקורת.

 

בימים אלה מתארגנים ניצבי משטרה וקצינים בכירים בדימוס, יחד עם משפטנים, כדי להגן על עמיתיהם לובשי המדים לקראת פרסום דו"ח המבקר. בין הקצינים המשתתפים ביוזמה שניים ממפקדי המחוז הצפוני לשעבר, אליק רון ודן רונן, וכן דוד קראוזה, מיקי לוי, יוסי סדבון ואחרים. "הדרג הפוליטי מנקה את עצמו, ובטח לובשי המדים יצטרכו לשלם", הם טוענים.

 

"אין מה להכין את הקרקע לפני פרסום הדו"ח"  (צילום: גיל נחשותן) (צילום: גיל נחשותן)
"אין מה להכין את הקרקע לפני פרסום הדו"ח" (צילום: גיל נחשותן)
 

"אני מוקיר ומכבד את חבריי הניצבים ששירתתי איתם שנים רבות", ציין אהרונוביץ'. "שמעתי וראיתי ואני מבין אותם. מצד שני, אני חוזר ואומר - ההתייחסות שלי לדו"ח המבקר תהיה בסופו של התהליך, בפרסום הדו"ח, ולא כרגע בין השלבים של טיוטה לשלבים הסופיים של פרסום".

 

השר לביטחון פנים הצהיר כי "כמי שאחראי על מערך הכבאות, אני מבטיח לכם שאגבה אתכם. נשנה את מה שצריך לשנות ויש הרבה לשנות, לא ביום אחד ולא בשנה אחת, הדברים ישתנו".

 

"שילמדו כולם איך הארגון הזה מתנהג לנשים". טקס סיום הקורס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"שילמדו כולם איך הארגון הזה מתנהג לנשים". טקס סיום הקורס(צילום: מוטי קמחי)
 

הוא התייחס לשלוש הנשים שסיימו את קורס הכבאות וציין כי בימים שבהם מדברים על הדרת נשים, "שילמדו כולם איך הארגון הזה מתנהג לנשים". בתחילת הטקס עלה השר לאחת הכבאיות החדשות שנרכשו כדי להתרשם ממנה.

 

שכולם ישתקו

האלמנה ברמי טוענת ש"קצינים כאלה רק מבזים את המשטרה שבה שירתו. המשטרה צריכה להגן על האזרח והם פועלים לטייח את המעורבות של חבריהם באסון. במקום לדאוג שהאמת והצדק יצאו לאור הם פועלים להסתיר את האמת".

 

אלמנת הסוהר מבקשת: "לפחות שהיו מחכים עד שיתפרסם הדו"ח. מה הם רוצים להגיד, שחבריהם לא אחראים לאסון? אז מי כן אחראים, הסוהרים שנספו באוטובוס?

 אולי הסוהרים קפצו מרצונם ללהבות. יש אחראים לאסון והם צריכים לתת את הדין על כך - ואף קצין בדימוס לא צריך להביע דעה ולצאת להגנת חברו בניגוד לאמת שעומדת לצאת לאור".

 

לדברי ברמי, בתחקיר של המשטרה והשב"ס שהוצג להם נטען כאילו אף אחד לא אשם. "לא קיבלתי את מסקנות התחקיר הזה, זה לא היה תחקיר אמת. עכשיו יש את חקירת מבקר המדינה - ועד לפרסום הדו"ח כולם צריכים לשתוק. גם הקצינים בדימוס מבזים את עצמם ואת המשטרה בכך שהם פועלים למען חבריהם עוד לפני שהם יודעים מה ממצאי המבקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אהרונוביץ' בכבאית החדשה
צילום: מוטי קמחי
מעשה מבזה. עינב ברמי
צילום: רועי עידן
מומלצים