שתף קטע נבחר

מימן מבקש דחייה: לאיזה נס הוא מייחל?

בעל השליטה באמפל מבקש דחייה של שנתיים בפירעון אג"ח של כמיליארד שקל. לא ברור לאיזה פך שמן פיננסי מצפה מימן בעוד שנתיים? להבנות של כבוד בין ישראל לאחים המוסלמיים, שיאפשר חידוש של הזרמת הגז?! מוטב שיכניס את היד לכיס

יוסי מימן, בעל השליטה בחברת אמפל, מבקש דחייה של שנתיים בפירעון תשלומי קרן אג"ח בהיקף של כמילארד שקל. אמפל לטענתה אינה מבקשת לבצע "תספורת" לבעלי האג"ח. כאיש עסקים מנוסה, יודע מימן שדחייה בפירעון קרן לשנתיים לא מוגדרת ממש כתספורת אבל היא סוג של גילוח כספי. מעניין איך מימן היה קורא לאיש עסקים שחייב לו כסף ומבקש לשלם בעוד שנתיים. האג"ח של מימן נסחרות בתשואות של 115%, נתון שמעיד על כך שהמשקיעים ספקניים לגביי אפשרות הפירעון כיום ואולי גם בעוד שנתיים.

 

מהפכה במצרים - משבר בישראל

 

לאמפל, נכון לסוף ספטמבר 2011 היו אמצעים נזילים בהיקף של 108 מיליון דולר מתוכם 69 מיליון דולר במזומן. קיימת אפשרות סבירה שהסכום יקטן במאזן דצמבר 2011 בגלל הפסדים נוספים. עיקר הצרות של מימן מתמקדות בחברת EMG שצינורותיה מתפוצצים מעת לעת מאז חודש פברואר2011 והולכת הגז לישראל נפגעת קשות.

 

מימן מנמק את דחיית פירעון הקרן בצורך לטפל בחידוש הזרמת הגז ממצרים ובטיפול בחברות בנות כ"גדות מיכליות" ועסקים נוספים. לכאורה נימוקים הגיוניים ולצערנו במציאות נשמעים כתלושים מהמציאות.

 

הסלפים האחים האסלמיים והאג"ח המתנדפות

בבחירות שהתקיימו לפני זמן קצר במצרים זכו האיסלאמיסטים ב-75% מקולות הבוחרים. המפלגה הסלפית הקיצונית זכתה בכ-30% והאחים המוסלמים "המתונים" יותר זכו בכ-45% מקולות הבוחרים. שני גורמים אלה עוינים את ישראל ואינם מעוניינים בקשרים איתנו למרות הסכם השלום שאינו קיים מבחינתם. הצבא בראשות הפילדמרשל טנטאווי שומר על סמכויות אזרחיות אך ברור שלחץ הציבור במצרים נגד ישראל לא מסייע לצבא לשמור על הסכמי ויחסי המסחר איתנו.

 

מימן מייחל לכך שבתוך שנתיים תצליח EMG לשקם את היחסים העסקיים עם הסלפים וצינור הגז יתחיל שוב לעבוד. צריך להיות אופטימיסט חסר תקנה כדי שתסריט כזה יתרחש. סבירות גבוהה יותר שאספקת הגז לישראל תיקטע ואולי תיעלם לחלוטין במהלך 2012-2013.

 

EMG ממנה התעשר מימן באופן אישי גרמה ב-2011 מספר נזקים לציבור ולמוסדיים בשוק ההון. המוסדיים רכשו מניות EMG בכ-90 מיליון דולר מיוסי מימן ולצערם יאלצו למחוק את כל או מרבית ההשקעה שחלקה נוצל להשקעות פיננסיות ציבוריות אומללות. הפסקת הזרמת הגז ממצרים גרמה לעליית מחירי החשמל בישראל ויצרה גם בור פיננסי במאזן חברת החשמל שחזרה להשתמש בדלק ומזוט במקום בגז זול יחסית. מנזק זה נפגעו כל צרכני החשמל בישראל.

 

נס לא יקרה לנו

לדעת רבים, דחיית תשלום הקרן היא לכל הפחות גילוח. עם הסלפים והאחים המוסלמים קשה להגיע להסדרים כמו עם מובראק וחוסיין סאלם. ייתכן שמחזיקי אג"ח אמפל צריכים להתנגד נמרצות לדחיית מועד פדיון הקרן ולבקש מידע רציני על תזרים המזומנים של אמפל או להעביר את החברה למנהל מיוחד בהוראת בית משפט ולאחר כינוס מחזיקי האג"ח. אמפל רשומה כחברה בארה"ב וזה מצריך טיפול משפטי שונה מהרגיל.

 

חלק משמעותי מהחוב של אמפל נמצא לכאורה בקופתה במזומן - 108 מיליון דולר. ל"גדות" יש שווי כלכלי ויוסי מימן מהכסף שהרוויח ממכירת מניות EMG יכול וצריך לתרום לשיפור מצבם של מחזיקי האג"ח. סביר שלמימן יש מקורות הון בהיקף ניכר.

 

נראה שישנה אלטרנטיבה סבירה יחסית ומהירה יותר מהמתנה של שנתיים לסלפים "אוהבי ישראל" ולחידוש הזרמת הגז ממצרים שמסתמן כסוג של הזיה. את הנזק לחברת החשמל ולמשקיעים הפנסיוניים איש לא ישלם, אבל מחזיקי האג"ח, במיוחד גופים מוסדיים, יכולים לחלץ חלק משמעותי מהשקעתם תוך זמן סביר אם יחליטו לעשות מעשה ולא לחכות שנתיים למימן ולנס.

 

עו"ד צחי כהן הוא מנהל היחידה ללימודי חוץ במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צחי כהן
צילום: המרכז ללימודים אקדמאיים אור יהודה
בחרות במצרים. לאיזה נס מצפים?
צילום: רויטרס
מומלצים