שתף קטע נבחר

הדורס הואשם בהפקרה: 'אם זה לא רצח, מה כן?'

"הוא השאיר אותם לדמם, זה יותר גרוע ממישהו שבא ודוקר", אמר אילן קריאף, יום אחרי שהפרקליטות הגישה כתב אישום בגין הפקרה בלבד נגד מי שדרס למוות את בנו וכלתו ההרה ונמלט. "הוא יחתן את הילדים שלו. ומה אני? נשארתי שבר כלי"

אילן קריאף ישב אתמול בביתו בקריית מלאכי ולא האמין. רוני לוי, שדרס למוות לפני כחמישה חודשים את בנו חי-זיו ואת כלתו שני, הואשם בעבירה של הפקרה בלבד, ואם לא די בכך, על החלטת הפרקליטות הוא למד רק מהידיעה ב-ynet. "מה שעשו פה זה ביזיון", אמר היום (ה'), "הם בעצם אומרים 'חברים, תמשיכו עם פגע וברח, תאונות דרכים, אף אחד לא ייגע בכם'".

 

התאונה הקטלנית, שהסעירה את המדינה, אירעה בתחילת יולי. חי-זיו ורעייתו שני, שהייתה בהריון, עצרו בשולי כביש 4 כדי לתקן תקר בצמיג. לפי כתב האישום, לוי שנהג במשאית לא הספיק לבלום - ופגע בשניהם. הוא עצר את רכבו רק אחרי 100 מטרים, ואז המשיך בנסיעה. רק למחרת הסגיר את עצמו.

 

עוד בערוץ החדשות:

ברק נגד ליברמן: "בריטניה זה לא מאוריטניה"

מישל בחופשה, מי הלך עם הנשיא לקניות החג? 

 

"אף אחד לא פנה אליי", סיפר היום אביו של חי-זיו, "רק כשראיתי ב-ynet מה קרה פניתי אליהם. שאלתי אותם למה לא התייעצו איתי, אבל זה כמו לדבר אל הקירות". בעקבות פנייתו, נקבעה לו פגישה ביום רביעי בפרקליטות. "לפני כשעה דיברתי עם הפרקליט דן כהן, והוא טוען שעל הפקרה, הנהג יישב יותר בכלא מאשר על גרימת מוות ברשלנות", סיפר קריאף, "אמרתי לו שזה לא רק הפקרה. הוא השאיר אותם מדממים למוות".

 

שחזור התאונה. הפרקליטות: "ההחלטה - על פי הראיות" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שחזור התאונה. הפרקליטות: "ההחלטה - על פי הראיות"(צילום: עופר עמרם)

 

"הוא נסע מטורף על הכביש, אפילו שהוא נהג ב-80 קמ"ש", הוסיף האב, "הוא השתולל על הכביש, ירד פעמיים מהשוליים. הוא טען שהגיע הביתה והתקשר לאביו ואמר שפגע בסוס. אבל למה לא עצרת וטיפלת בו? למה ברחת מהמקום? למה לא הסגרת את עצמך אחר כך למשטרה? אולי הוא היה שיכור וברח מהמקום. הוא טען שלא ראה אותם. כנראה שהתעסק במשהו תוך כדי נסיעה. גם ב-80 קמ"ש אפשר להתפרע על הכביש".

 

"על זה מגישים כתב אישום?", תהה קריאף, "שני הרוגים. איפה רצח? הוא השאיר אותם לדמם. זה יותר גרוע ממישהו שבא ודוקר. הוא ידע שפגע, השאיר אחד מדמם וברח. זה רצח. אם זה לא רצח, מה כן? זה הפקרה? הוא פגע בהם, הרג אותם וברח מהמקום".

 

קריאף ואשתו. "גמר לי את המשפחה" (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
קריאף ואשתו. "גמר לי את המשפחה"(צילום: צפריר אביוב)

 

קריאף הבהיר כי אינו מתכוון לוותר במאבק על הצדק וידרוש שהתביעה תחמיר עם הנאשם. "אני לא מוכן לשתוק ואלך על זה עד הסוף. משהו פה לא בסדר. אני פוחד שהוא ייצא חלק, יישב שנה-שנתיים. איפה הפרקליטות פה? הלכתם על עבירה אחת. על סמך מה? אני לא מבין אתכם. הבן אדם הזה גמר על החיים שלי, גמר לי את המשפחה".

 

"הוא הרס את החיים שלי, שיעזוב את הארץ. היום הוא מסתובב ברחוב, עושה חיים עם אשתו ואנחנו יושבים פה משפחה הרוסה והוא מטייל. מחר-מחרתיים הוא ישכח מזה. הוא יישב שנה, ייצא, יחזור למשפחה, יחתן את הילדים שלו. ומה אני? נשארתי שבר כלי".

 

המשאית של לוי. לא הספיק לבלום (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
המשאית של לוי. לא הספיק לבלום(צילום: אבי מועלם)

 

קריאף הזכיר כי טל מור, שדרס למוות והפקיר את שניאור חשין, בנו של שופט העליון בדימוס מישאל חשין, נידון ל-12 שנות מאסר. "למה? זה הבן של חשין. זה לא הבן של אילן קריאף. בגלל זה השופטים החמירו איתו. הם חברים של חשין. אין הבדל בסיפור".

 

אילן ביקש לפנות לפרקליטות דרך התקשורת וקרא לשנות את כתב האישום. "איפה גרימת מוות ברשלנות? איפה השקרים שלו בחקירות? תחשבו טוב לפני שאתם מגישים את התביעה הזו".

 

פרקליטו של לוי, עורך דין מנחם רובינשטיין, אמר בתגובה כי "כתב האישום שהוגש הוא לאחר שנערך לנאשם הליך שימוע, וכל נושא גרימת מוות ברשלנות ומעורבות פלילית בתאונה נגרע מכתב האישום. הוא מייחס לו עבירה של הפקרה, לא בדרגה הגבוהה ביותר ולא בנמוכה ביותר. נסיבות התאונה, כפי שנחקרו הם עדיין בגדר תעלומה. לא ניתן היה לשחזר בדיוק מה קרה בכל שלב ושלב של התאונה".

 

הפרקליטות בתגובה: "הפרקליטות מקבלת את החלטותיה לגבי העבירות בהם יואשם החשוד בכל תיק ותיק על סמך חומר הראיות המצוי בפניה בלבד, כאשר במקרה זה מדובר בחומר ראיות הכולל, בין השאר,

 גם ניסוי מקיף שערכה המשטרה בזירת התאונה.  לאחר קבלת ההחלטה על הגשת כתב האישום בתיק בגין הפקרה לבית המשפט המחוזי, שוחח הפרקליט האחראי על התיק עם אחותו ואביו של המנוח עוד בטרם הגשת כתב האישום, ועידכן אותם על כך. באותה שיחה הפרקליט ביקש לדעת אם יוכלו למסור החלטה זו גם למשפחתה של המנוחה, כמו גם את פרטי ההתקשרות עימו, ונענה בחיוב.

  

עוד נמסר מהפרקליטות: "למען הסדר הטוב, יודגש כי העבירה בה הואשם לוי הינה החלופה החמורה של עבירת ההפקרה, אשר העונש המירבי הקבוע בחוק לצידה חמור פי שלושה מהעונש הקבוע לצד עבירת גרם המוות ברשלנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חי זיו ושני קריאף
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
הנהג הפוגע רוני לוי
צילום: בן קלמר
משפחת קריאף בבית המשפט. "איפה גרימת המוותברשלנות?"
צילום: בן קלמר
מומלצים