שתף קטע נבחר

ונדליזם באתר רשות העתיקות בצפון: "ליל פרעות"

ברשות העתיקות מעריכים כי חרדים אחראים לוונדליזם. תלונה הוגשה במשטרה. ארכיאולוג מרחב צפון, דרור ברשד: "זהו ליל פרעות נגד הארכיאולוגיה. נמחקו שורות מדפי ההיסטוריה". לדבריו, "אם לא עושים בדיוק מה שהם רוצים יש פגיעה באתרים"

אלמונים גרמו הלילה (יום ה') נזק כבד לאתר של חפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות באתר "טבת", לפני סלילת כביש עוקף לעפולה על-ידי החברה הלאומית לדרכים. בין היתר הועלו באש מכולה ובה ממצאים עתיקים, כלי עבודה וכן חממות עבודה ומכלי מים ענקיים. ברשות העתיקות מעריכים שחרדים עומדים מאחורי ההצתה והגישו תלונה למשטרה. במשטרה הסכימו לומר רק שפתחו בחקירה עם מכבי האש, אך טרם עצרו חשודים.

 

עוד בערוץ החדשות:

ברק נגד ליברמן: "בריטניה זה לא מאוריטניה"

מישל בחופשה, מי הלך עם הנשיא לקניות החג?

 

המכולה שנשרפה. טרם נעצרו חשודים (צילום: באדיבות רשות העתיקות) (צילום: באדיבות רשות העתיקות)
המכולה שנשרפה. טרם נעצרו חשודים(צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

במכולת החפירה שהועלתה באש נשרפו ממצאים רבים וכלי חרס שמעידים על התקופות ועל צורת החיים ביישוב בתקופה הישראלית (1,000 לפני הספירה) ועד התקופה הפרסית (מאה 6 לפני הספירה). "היו שם כלי אוכל וכלי בישול, כלי אגירה, חרסים שניתן לבדוק ולקבוע מאיפה מה מקורם ועם מי היו לתושבים במקום יחסי מסחר", סיפר דרור בשרד, ארכיאולוג מרחב צפון ברשות העתיקות.

 

האתר, לפני הוונדליזם.טענה למתקפה מתמשכת (צילום: באדיבות רשות העתיקות) (צילום: באדיבות רשות העתיקות)
האתר, לפני הוונדליזם.טענה למתקפה מתמשכת(צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

"מתקפה מתמשכת" 

ברשות העתיקות מציינים שבאחרונה היו עימותים סביב האתר שהושחת בכביש עוקף עפולה. אתמול התרחש עימות גם בחפירה אחרת בצפון, ליד היישוב חוקוק, הנעשית לפני הרחבת כביש 65. לאחר שהובהר לאנשי אתרא קדישא כי הם אינם רשאים להסתובב בשטח שבו מתנהלות חפירות ארכיאולוגיות, התפתחה במקום התפרעות שהפריעה להמשך החפירה.

 

לדברי ברשד, "זהו ליל פרעות נגד הארכיאולוגיה, נגד רשות העתיקות ונגד מדינת ישראל. לא מדובר בפעולה נקודתית, אלא במתקפה מתמשכת. רק לפני חודש וחצי שרפו מכולה עם ממצאים ארכיאולוגים

באתר מגדל על שפת הכנרת, ואיומים נשמעים נגד ארכיאולוגים ברשות. ההרס שנעשה הלילה מחק שורות מספרי ההיסטוריה של כולנו. מעבר לנזק הכספי שנאמד בעשרות אלפי שקלים, יש כאן פגיעה בלי הפיכה בארכיאולוגיה ונזק שימנע את השלמת פאזל הרצף ההתיישבותי במקום".

 

"בכל פעם שמתעמתים עם החרדים באתר אחד, הם באים וגורמים נזק באתר אחר", אמר ברשד, "אתמול היה עימות באתר בחוקוק ובלילה הם שרפו את המכולה בעפולה. לפני כשבועיים הם ניסו להוציא יתדות סימון באתר. אם אנחנו לא עושים בדיוק מה שהם רוצים יש פגיעה באתרי עתיקות".

 

קרן קובלו פארן, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, אמרה כי באתר עצמו לא התגלו קברים והפגיעה בו היא המשך לעימותים באתר חוקוק. "ההרס מאוד גדול. במשך שבועיים שבהם החפירה מתנהלת, סיננו פה דלי אחרי דלי של עפר בנפות, כדי להוציא את כל הממצאים. עכשיו אני עומדת במכולה השרופה וכל העבודה ירדה לטימיון".

 

החוקרת סיפרה כי אתר החפירות חורבת טבת נמצא בין עפולה עילית ואחוזת ברק, והממצא העיקרי בו הוא מבנה ציבור מפואר מתקופת הברזל, לפני כ-3,000 שנה. מדובר במבנה בעל עמודים, שקירותיו עשויים אבני גזית מסותתות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממצאים נשרפו
צילום: באדיבות רשות העתיקות
האתר. הרס גדול מאוד
צילום: באדיבות רשות העתיקות
מומלצים