שתף קטע נבחר

פעיל חרדי על הצתת העתיקות: היכן הרגש היהודי?

חבר ארגון "אתרא קדישא", שהתעמת עם אנשי רשות העתיקות באתרי חפירות, מברך על שריפת הממצאים הארכיאולוגיים ליד עפולה: "מה עם קברי אבותינו? ההצתה מצוינת ומוכיחה שאנחנו בסדר, אסור להתפשר. חרדים-לייט הם המתייוונים של ימינו"

פעיל בארגון החרדי "אתרא קדישא", ארגון שהתעמת בשבועות האחרונים עם רשות העתיקות בנוגע לחפירות ארכיאולוגיות שערכה בצפון, אמר הערב (יום ה') ל-ynet כי הוא אינו מכיר את מקרה ההצתה של מכולה עם ממצאים ארכיאולוגיים בלילה שעבר ליד עפולה, אך לא מתרגש מהעובדה שארגונו נמצא כעת תחת מתקפה: "כשלוקחים את קברי אבותינו, צדיקים גדולים, לא אכפת לאף אחד, אבל אם מישהו מזיק שם למשהו - הכל רועש וגועש. זה מוכיח שאין להם אפילו מינימום של רגש יהודי".

 

אלמונים גרמו הלילה נזק כבד לאתר חפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות באתר "טבת", לפני סלילת כביש עוקף לעפולה על-ידי החברה הלאומית לדרכים. בין היתר הועלו באש מכולה ובה ממצאים עתיקים, כלי עבודה וכן חממות עבודה ומכלי מים ענקיים. ברשות העתיקות העריכו שחרדים עומדים מאחורי ההצתה והגישו תלונה למשטרה. במשטרה הסכימו לומר רק שפתחו בחקירה עם מכבי האש, אך טרם עצרו חשודים.

 

הארכיאולוגית קארן קובלו פארן מציגה את הממצאים השרופים (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
הארכיאולוגית קארן קובלו פארן מציגה את הממצאים השרופים(צילום: חגי אהרון)

 

ברשות העתיקות ציינו היום שלאחרונה היו עימותים סביב האתר שהושחת בכביש עוקף עפולה. אתמול התרחש עימות גם באתר חפירה אחר בצפון, ליד היישוב חוקוק, שם חופרים לקראת הרחבת כביש 65. לאחר שהובהר לאנשי "אתרא קדישא" כי הם אינם רשאים להסתובב בשטח שבו מתנהלות חפירות ארכיאולוגיות, התפתחה במקום התפרעות שהפריעה להמשך החפירה.

 

"לא ידוע לנו על המקרה, אבל סיפור העבודות שם מוכר", אמר פעיל ב"אתר קדישא" על החפירות ליד עפולה. "כשלוקחים את קברי אבותינו, צדיקים גדולים, לאף אחד לא אכפת, אבל אם מישהו מזיק שם למשהו - הכל רועש וגועש. זה מוכיח שאין להם אפילו מינימום של רגש יהודי. בכל הדורות אפילו אומות העולם ידעו שלחלל קברים זה דבר נורא, והיום בישראל לשפוך זבל על הכביש נחשב יותר גרוע מזה, גם כשמדובר בקברי יהודים".

 

"הפרו אתנו הסכם"

על האשמת החרדים בהצתה אמר: "אין לי שום בעיה עם זה. להפך, זה מצוין. זה מוכיח שאנחנו בסדר. אוי ואבוי לנו אם היינו כמו הספרדים הנחותים - אלי ישי, דרעי, הבן של הרב עובדיה - שברגע שראו שהעיתונאים מתחילים לחפור בציפורניים שלהם על הדרת נשים כביכול, מיד יצאו נגד קווי המהדרין. החרדים-לייט האלה הם המתייוונים של ימינו. ההיסטוריה חוזרת".

 

אתר העתיקות בצפון (צילום: באדיבות רשות העתיקות) (צילום: באדיבות רשות העתיקות)
אתר העתיקות בצפון(צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

עוד אמר: "זה כלל גדול ביהדות, כמו שכתוב בספרים ובמדרשים, שדווקא במצב כזה אסור להתפשר. אם החילונים תוקפים

אותנו זה אומר שאנחנו בסדר, שאנחנו עומדים רחוק מהם. כך אנחנו מחנכים. אוי ואבוי אם הם היו מנשקים אותנו".

 

הוא הזכיר מקרה אחר: "לפני חודש התחילו לחפור ליד קבר חבקוק הנביא באזור צומת גולני. היה הסכם בין רשות העתיקות לבין הרבנים שלא יחפרו, ופתאום השבוע הם הפרו את ההסכם וחפרו. אין ספק שמדובר בקברי יהודים. יש שם

עשרות מערות. יש פתרונות אחרים לביצוע העבודות שם בצורה שהייתה מקובלת עלינו, והרשות בכל זאת חפרה".

 

במכולת החפירה שהועלתה באש הלילה נשרפו ממצאים רבים וכלי חרס שמעידים על התקופות ועל צורת החיים ביישוב בתקופה הישראלית (1,000 לפני הספירה) ועד התקופה הפרסית (מאה 6 לפני הספירה). "היו שם כלי אוכל וכלי בישול, כלי אגירה, חרסים שניתן לבדוק ולקבוע מאיפה מה מקורם ועם מי היו לתושבים במקום יחסי מסחר", סיפר דרור בשרד, ארכיאולוג מרחב צפון ברשות העתיקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכולה השרופה
צילום: באדיבות רשות העתיקות
"אם חילונים תוקפים אותנו זה אומר שאנחנו בסדר". המכולה
צילום: באדיבות רשות העתיקות
מומלצים