שתף קטע נבחר

התגלה ממצא 'שמירת חפצים' מבית המקדש השני

תגלית ארכיאולוגית נוספת במתחם עיר דוד שבירושלים: לפי רשות העתיקות, חפץ זעיר שאותר בעת סינון עפר היווה בעבר אישור סימון לטוהר במתחם הר הבית ובבית המקדש

ממצא נדיר, המעיד, לטענת רשות העתיקות, על פעילות בבית המקדש, נחשף הבוקר (יום א') בעיר דוד שבירושלים. מדובר בממצא קטן וראשון מסוגו שהתגלה לאחרונה, ושימש, ככל הנראה, כאישור לשמירת חפץ או מזון בטהרה במתחם הר הבית ובית המקדש השני.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

במהלך העבודות הארכיאולוגיות של אנשי רשות העתיקות מתחת לקשת רובינסון שבגן הארכיאולוגי בירושלים, נחפרו שכבות עפר שכיסו את יסודות הכותל המערבי. מעל העפר הונח ריצוף הרחוב ההרודיאני - רחובה הראשי של ירושלים בתקופת הבית השני.

 

התגלית הארכיאולוגית. "דכא ליה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
התגלית הארכיאולוגית. "דכא ליה"(צילום: גיל יוחנן)

 

עם תחילת החפירות, החליטו הארכיאולוגים לנפות ולסנן את העפר, ואז התגלה חפץ בגודל כפתור קטן ובקוטר של

כשני ס"מ. החפץ עשוי טין ועליו טבועה כתובת בארמית: המילה "דכא" בשורה העליונה ומתחתיה "ליה", כלומר "טהור" וכן צורת הביטוי המקוצרת של אלוהי ישראל כולל אות היחס ל'.

 

לדברי מנהלי החפירה, הארכיאולוגים אלי שוקרון מרשות העתיקות ופרופסור רוני רייך מאוניברסיטת חיפה, "משמעות הכתובת היא טהור לאדוני. ככל הנראה, החפץ שימש לסימון של מוצרים או חפצים שהובאו לבית המקדש והכרח שיהיו טהורים. טביעת החותם הזו היא ככל הנראה מן הסוג המכונה במשנה בשם חותם, וזו הפעם הראשונה שחפץ כזה או דומה לו מתגלה בחפירות ארכיאולוגיות ומהווה עדות ארכיאולוגית לפעילות בהר הבית ולעבודת המקדש בימי הבית השני".

 

לבנת וסער עם התגלית, היום בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבנת וסער עם התגלית, היום בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

ארכיאולוג מרחב ירושלים, ד"ר יובל ברוך, הוסיף כי "בגמרא כתוב שגם פך השמן היחיד הטהור שהתגלה לאחר ניצחון החשמונאים על היוונים היה מונח בחותמו של כהן גדול, כלומר החותמת העידה על כך שהשמן טהור וניתן להשתמש בו בבית המקדש".

 

בנוסף לחפץ זה, התגלו במקום ממצאים נוספים המתוארכים לימי הבית השני, בהם נרות שמן, סירי בישול עשויים חרס וכן מטבעות של אלכסנדר ינאי ויוחנן הורקנוס.

 

הממצאים הוצגו במעמד שרת התרבות והספורט לימור לבנת, שר החינוך גדעון סער ותלמידי בית הספר הלוקחים חלק

בפרויקט הסינון מטעם עמותת "אלעד". לדברי לבנת, "בימים אלה, בהם אנו חוגגים את ניצחון המכבים על היוונים ואת חנוכתו מחדש של בית המקדש השני, נמצאה עדות חשובה לחיבור ולקשר בין העם היהודי לירושלים בירתנו".

 

היא הוסיפה כי "החותם הזה הוא לא רק ממצא ארכיאולוגי נדיר, אלא גם חותם אמת על זכותנו על ארץ ישראל, חותם אמת על נצחיותה של ירושלים כבירתנו, הניצב בפני כל אלה המנסים לערער על זכות זו תוך כדי שהם טומנים ראשם בחול וזורים חול בעיני העולם".

 

סער הדגיש כי "העבודות חושפות את השורשים ומגלות את ההיסטוריה, ואלה לא היו יכולות להתבצע ללא ריבונות ישראל. התנאי להתקדמות במחקר ולמתן האפשרות לחירות הפולחן לכל הדתות הוא המשך ריבונות ישראל בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממצא העתיק מוצג בירושלים, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים