שתף קטע נבחר

"דברי אלוקים חיים". שיעור מהרב ללוחמי גולני

חיילי פלוגת ההנדסה של החטיבה, הנמצאים בתקופת ההכשרה, התבקשו על ידי רב שאינו רב צבאי לחבוש כומתות בשיעור תורה שעסק בחגי ישראל. הרב: מצטער אם מישהו לא הרגיש בנוח

כ-20 לוחמי פלוגת ההנדסה של גדוד הסיור של חטיבת גולני התבקשו במהלך סוף השבוע האחרון על ידי רב שאינו רב צבאי לחבוש כומתות על ראשיהם ולהאזין לשיעור בתוך שטח הבסיס, כך נודע ל-ynet.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

החיילים, שנמצאים בתקופה זו בשיאו של מסלול ההכשרה ביחידה המובחרת - פרק הניווטים - התקשו להבין אם מדובר בפקודה או בבקשה, חבשו את הכומתות והאזינו ל"דברי אלוקים חיים", כפי שהגדיר אותם הרב בני נחום, שביקש מהם גם לשאת תפילה במקביל לאכילת סופגניות במהלך השיעור.

 

סופגניות וכומתות. בבסיס גולני בגליל (צילום: באדיבות הרב בני נחום) (צילום: באדיבות הרב בני נחום)
סופגניות וכומתות. בבסיס גולני בגליל(צילום: באדיבות הרב בני נחום)

 

בצה"ל מתחקרים את המקרה, ומבדיקה ראשונית עולה כי נחום נכנס לשטח הבסיס שבגליל המערבי לאחר שקיבל אישור ממפקדים זוטרים, אך חרג מסיכום מוקדם על מטרת המפגש עם החיילים ואורכו. "מדובר בחיילים מצוינים, שלא ידעו מה לעשות בסיטואציה הזו, שנוצלה היטב ובאופן מביך על ידי הרב", אמר ל-ynet קרוב של אחד מהם.

 

לדבריו, "לא כולם דתיים. הם לא חשו בנוח והרגישו שכופים עליהם להקשיב להרצאה הדתית. איך אפשר לתת לרב, שהוא אפילו לא רב צבאי, להיכנס לבסיס ולחלק הוראות לחיילים? חשוב להם, בגלל הרצון להישאר ולהצליח ביחידה המובחרת, לא לעשות בעיות ולנהוג לפי הספר,

וחבל שהדבר נוצל כך".

 

בשיחה עם ynet, הסביר בתגובה הרב נחום כי כלל לא כפה עצמו על החיילים. "הצעתי להם לחבוש כומתות כמו בבית הכנסת, ומיד הם שמו ולא עשו מזה עניין. חלקם גם לא שמו. התבקשתי בכלל על ידי מפקד בבסיס להגיע ולהיות עם החיילים, ולא ידעתי שזה יפריע להם. היו שם במעמד מספר קצינים", הדגיש.

 

לדברי הרב, "אני 20 שנה פה ובכל המלחמות הייתי צמוד לחיילים, בין אם באוכל ובתפילין שנתנו להם ליד, או במילה טובה. הכול מאהבה טהורה אליהם, ואם מישהו לא הרגיש בנוח, אני מצטער. לגבי האירוע שקרה, באתי לתת להם שיעור על ההבדל שבין החגים שנכפו עלינו ונכתבו בתורה, לבין חגים כמו פורים וחנוכה, שלא נכפו עלינו. סיפרתי להם על מסירות וחירוף הנפש של גיבורינו למען הארץ, שאז יצאו אנשים כמו שהם כיום".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום חמישי הגיעו אזרחים לבסיס צה"ל במסגרת יוזמה פרטית, לטובת חלוקת סופגניות והדלקת נרות עם החיילים. הביקור אושר בתום לב ברמת המפקדים הזוטרים. ההנחיות בנושא כניסת אזרחים לבסיסי צה"ל חודדו בהתאם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התבקשו לחבוש כומתות
צילום: באדיבות הרב בני נחום
חנוכה בבסיס. לא כולם נענו לבקשה
צילום: באדיבות הרב בני נחום
מומלצים