שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  היוצרים עתרו לבג"ץ: לא לוותר לרשות השידור

  רשות השידור מחוייבת להשקיע 36 אחוז מהכנסותיה בהפקות מקור חיצוניות, אך מאז 2007 השקיעה רק שלושה אחוזים. כעת היוצרים פונים לבג"ץ: "יש להפסיק את הפרת החוק הבוטה הזו"

  היוצרים נגד רשות השידור והממשלה: איגודי הבמאים, השחקנים, התסריטאים, המפיקים, היוצרים הדוקומנטרים, העורכים ועובדי הקולנוע עתרו היום (א') לבג"צ כנגד ראש הממשלה והשר הממונה על רשות השידור בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, ורשות השידור והעומד בראשה, ד"ר אמיר גילת, בקריאה שלא לאפשר את הארכת הפטור של רשות השידור מעמידה בחוק בכל הקשור להפקות מקור חיצוניות. על פי החוק, מחוייבת הרשות להשקיע 36 אחוזים מהכנסותיה בהפקות מקור קנויות. עם זאת, מאז 2007 סכום ההשקעה עומד על שלושה אחוזים בלבד, באישורו של השר הממונה על הרשות.

   

  העתירה שהוגשה על ידי עורך הדין יהושע רזניק מתייחסת להחלטת הממשלה לפטור את רשות השידור מלהשקיע 36 אחוזים מהכנסותיה בהפקות מקור על ידי חותמת של השר הממונה, זאת על פי שיקול דעתו: "הוראות אלה נוצלו על ידי רשות השידור על מנת להימנע באופן כמעט מוחלט מהשקעה בהפקות מקומיות קנויות... מהלכים אלה נעשו, עיתים באמצעות שימוש בלתי סביר ובלתי ראוי בסמכות שניתנה לשר הממונה להפחית בהיקפי השידור ובסכומי ההוצאות הקבועים בתוספת, ועיתים גם ללא כל סמכות בדין תוך הפרה בוטה של הוראות החוק".

   

  עו"ד רזניק הבהיר את תוכן העתירה: "בתקופה שחלפה הוכנס בחוק רכיב שאמר שהשר הממונה על הרשות יכול להחליט להפחית מההיקף של ההפקות. ב-2011 נזכרו שלשר אין סמכות, אז עכשיו ממהרים לנסות ולהכניס את הסעיף הזה גם השנה. הטענה שלנו היא שהסמכות שניתנה לשר הממונה על הרשות היא לא אוטומטית ובטח לא הופכת את השר לחותמת גומי. הגיע הזמן לשים קץ לחגיגה הזו. כרגע גם לשר הממונה אין סמכות וגם אם הכנסת תקנה לו סמכות, היא צריכה להיות מופעלת בשיקול דעת ולא בחותמת גומי. זו מהותה של העתירה. יש להפסיק את הפרת החוק הבוטה הזו".

   

  בעתירה שהוגשה מתייחסים העותרים גם לשנת 2012, שגם בה לטענתם לא צפויה הרשות לעמוד במחויבויותיה: "על פי פרסומים, בימים אלה עומדת בפני אישור הוועד המנהל וועדת הכספים של רשות השידור הצעת התקציב לשנת 2012. פניית הח"מ לקבלת הצעת התקציב האמורה לעיונו נדחתה... מתשובותיו

  של יו"ר רשות השידור לפניית העותרים עולה כי גם בשנת הכספים הבאה אין בדעת הרשות לעמוד בהוראות החוק ולהקצות זמן שידור והשקעה ברכישה של הפקות מקומיות קנויות בהיקף הקבוע בחוק".

   

  לפיכך מבקשים העותרים להוציא צו ביניים במטרה שלא לאשר את התקציב ל-2012 כל עוד הוא עומד בסתירה להוראות החוק. העותרים מסתמכים בעתירתם על התקדים של מיכאל חשין, שקבע בבג"ץ מכבי שירותי בריאות נגד שר האוצר ב-2008 כי בעיות תקציב לא מצדיקות הפרה של החוק.

   

  תגובת רשות השידור לעתירה לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אמיר גילת. יושב ראש הרשות. גם הוא על הכוונת
  צילום: אביב חופי
  לאתר ההטבות
  מומלצים