שתף קטע נבחר

אישום נגד ח"כ נפאע, שניסה להיפגש עם משעל

חבר הכנסת סעיד נפאע מבל"ד נסע ב-2007 לדמשק עם אישי דת דרוזים ונפגש עם סגן מזכ"ל החזית העממית. הוא מואשם גם במגע עם סוכן חוץ. נפאע: "הוכחה לגזענות ואפליית הדרוזים". הפרקליטות על התהליך הארוך: "היו הליכים נוספים"

הטיול לסוריה שעלה לסעיד נפאע בכתב אישום: יותר מארבע שנים אחרי שביקר במדינת האויב, ושנתיים לאחר החלטת היועץ המשפטי בנושא, חבר הכנסת מסיעת בל"ד הואשם היום (ב') בשורת עבירות בהן מגע עם סוכן חוץ, בשל פגישות וחצאי פגישות עם בכירים בארגוני טרור. "זו הוכחה למדיניות גזענית ואפלייתית של השלטון", אמר נפאע ל-ynet.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

לבית המשפט המחוזי בנצרת הוגשו שני כתבי אישום, המפוצלים לכמה פרקים. לפי האישום הראשון, חבר ח"כ נפאע לקבוצת אנשי דת דרוזים שארגנו נסיעה של 282 אנשים מישראל, דרך ירדן, לסוריה, בספטמבר 2007, ופעל לקבלת אישורי הכניסה לסוריה בקיום קשר עם חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה ועם שגרירות סוריה בירדן. חודשיים קודם לכן, ביקש נפאע אישור לנסיעת אנשי הדת ממשרד הפנים, אך נענה כי "מטעמי ביטחון לא ניתן היתר כמבוקש".

 

ארכיון. נפאע ותומכים דרוזים לאחר חקירתו (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ארכיון. נפאע ותומכים דרוזים לאחר חקירתו(צילום: עופר עמרם)
 

לפי הודעת הפרקליטות מהיום, בהמשך נכנס ח"כ נפאע לסוריה יחד עם יתר הנוסעים, ושהה שם כשבוע, וזאת בניגוד לחוק האוסר על כניסה למדינה בלא היתר. באישום זה מיוחסות לנפאע עבירות של סיוע ליציאה שלא כדין למדינת אויב וביציאה שלא כדין למדינת אויב.

 

ח"כ נפאע נפגש בסוריה במהלך הנסיעה, בתיאום מראש, עם טלאל נאג'י, סגן מזכ"ל ארגון החזית העממית, ולכן מואשם בעבירה של מגע עם סוכן חוץ. לפי הסעיף השלישי, במהלך הפגישה האמורה, בנוכחות ח"כ נפאע, תיאם לו נאג'י , לבקשתו, פגישה עם חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס. נפאע הוסע למחרת לפגישה זו והגיע ללשכתו של משעל. אף שלא מצוין כי הפגישה נערכה, נפאע מואשם גם בשל כך בעבירה של מגע עם סוכן חוץ.

 

בכתב האישום השני, מואשמים 16 אזרחים ישראלים בשני פרקים שעניינם נסיעות לסוריה ולבנון בניגוד לחוק. "כל אחד מהנאשמים ריכז את שמות אנשי הדת המעוניינים לנסוע לסוריה, הגרים במקום מושבו, אסף מהם כספים שהיו מיועדים לנסיעות ולהחזר עבור הוצאות אירוח, וקיבל מהם מסמכים לצורך הסדרת אישור הכניסה", נכתב בכתב האישום. נפאע, נטען, "הסדיר אישורי כניסה לעצמו ול-282 אנשים, שרובם המכריע אנשי דת דרוזים".

 

האישום טוען עוד כי "במשך כשבוע ימים שהו הנאשמים יחד עם יתר הנוסעים בסוריה, שם ביקרו במקומות קדושים, התארחו אצל אזרחים סוריים, ונפגשו עם נציגים רשמיים בממשל הסורי - בלא היתר כדין משר הפנים או מראש הממשלה".

 

בפרקליטות ציינו כי כתב האישום נגד ח"כ נפאע מוגש בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז מדצמבר 2009, ולאחר שחסינותו הוסרה. איך הם מסבירים את הסחבת? "לאחר השלמת הליך זה, נדרשו הליכים נוספים לצורך הגשת כתב האישום, כגון הוצאת תעודות חיסיון ופעולות נוספות.

 לאחרונה הובא הנושא בפני היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. לאחר בחינת הדברים אימץ היועץ את עמדתו של היועץ הקודם, ובהתאם לכך מוגש כעת האישום".

 

בנוסף, טוענים בפרקליטות, "נדרשו פעולות נוספות להשלמת הטיפול בתיק החקירה נגד החשודים האחרים בארגון הנסיעה לסוריה בשנת 2007, נושא הכלול בכתב האישום נגד ח"כ נפאע, ולאחר מכן בטיפול בתיק החקירה שנפתח נגד חשודים אלה וחשודים נוספים עקב הנסיעה ללבנון בשנת 2010".

 

נפאע עצמו אמר ל-ynet כי "זו הוכחה נצחית למה שטוענים על התנהגות השלטונות, ובמיוחד למדיניות גזענית ואפלייתית כנגד זכות אלמנטרית אנושית של ביקור במקומות קדושים וקרובי משפחה. המטרה העיקרית של השלטון היא פוליטית - השארתם של הדרוזים בלי שבט בידי השלטונות והממסד הישראלי".

 

לדברי נפאע, "קבוצת אנשי הדת נסעה ללבנון וסוריה מטעמים הומניטריים ודתיים בלבד ועל מנת לקדם את חופש הדת והפולחן של בני קהילותיהם הדרוזים. הביקור הינו ביקור פוליטי לגיטימי של מנהיג המייצג את המיעוט הערבי בישראל". על פי נפאע, בביקורו הוא לא נפגש עם שום גורם ביטחוני או סוכן זר כלשהו והוא מכחיש את האישומים נגדו בתוקף.

 

מארגון עדאללה, המייצג את ח"כ נאפע ואת אנשי הדת הדרוזים, נמסר כי חבר הכנסת מכחיש את האישומים. "ביקורו בסוריה מוגן במסגרת חסינותו כחבר כנסת, בדומה לביקורים קודמים של חברי כנסת ערביים במדינות כמו לבנון וסוריה. אנו מקווים שכתבי האישום נגד הקבוצה כולה לא נובעים מעצם היותם ערבים בני הדת הדרוזית, שיש להם קשרים תרבותיים, דתיים והיסטוריים מובנים ולגיטימיים עם אזרחים סורים ולבנוניים", נאמר בהודעת הארגון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ סעיד נפאע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים