שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תחזית: 2012 תהיה שנתו של הקווסט
  המלך גראהם, לארי לאפר, רוג'ר ווילקו וגיבורי משחקי הרפתקאות לא מתים. הם רק מחכים לשנה שתחזיר מחדש את הז'אנר הזה. והשנה הזו הגיעה
  לפני עשור נראה היה שה"קווסטים", אותן הרפתקאות הצבע והקלק ששיחקו חלק חשוב בשוק הגיימינג של שנות התשעים, נמצאות בדרך להכחדה מלאה ושבתוך כמה שנים נוכל למצוא אותן רק במוזיאונים ואתרי נוסטלגיה. אולם בשנים האחרונות, עקב התפתחויות שונות - התרחבות פלטפורמות משחק קז'ואליות כמו סמרטפונים ופלאש, הערכה מחודשת לחשיבותו של הסיפור במשחק, התחזקות מגמת האינדי הנעזרת בשירותי הפצה דיגיטליים - הז'אנר התבסס מחדש, אמנם לא במיינסטרים אך כז'אנר נישה איתן.

   

  עוד ב-games:

   

  רק בשנה האחרונה יצא מבחר של קווסטים איכותיים ובהם , Gemini Rue, The Book of Unwritten Tales ו-Gray Matter, וגם משחק מיינסטרים עתיר תקציב, LA Noire, שהוגדר כגלגולם העדכני של משחקי ההרפתקה. אולם המגמה שהכי מדגדגת את בלוטות הנוסטלגיה של השחקנים הותיקים היא חזרת סדרות "תור הזהב" של משחקי ההרפתקה - מקבץ שלם של המשכים, חידושים ומחוות לכמה מהשמות הגדולים של עידן הקווסטים, הצפוי להגיע אל מסך המחשב שלנו בשנה הקרובה ומעבר לה.

    

   

  הקמבק המשולש של המלך גראהם

  בציר המרכזי בהיסטוריה של הקווסטים נמצאות שתי מפתחות מובילות שהתחרו זו בזו – LucasArts ו-Sierra, וכאשר בסוף שנות התשעים הפסיקו השתיים לפתח משחקי הרפתקה, היה זה סופו של עידן. הסדרה שהייתה מזוהה ביותר עם LucasArts היא "אי הקופים": שני המשחקים הראשונים בה זכו לגרסאות מחודשות בשנים האחרונות מתוך לוקאס עצמה, והופק לה משחק המשך מצליח למדי, Tales of Monkey Island. ההמשך נוצר בחברת Telltale - בעצמה אולפן שהוקם על ידי כמה ממפתחי ההרפתקאות של Lucasarts שאיבדו את מקומם בחברה כאשר זו נטשה את התחום.

   

  אותה Telltale Games הודיעה השנה כי תפתח גם משחקי המשך ל-King's Quest, סדרת הדגל של Sierra, שהביאה לעולם את המלך גראהם, בני משפחתו, ממלכת דבנטרי ואת ז'אנר ההרפתקאות הגרפיות בכלל. בשלב זה לא ידועים פרטים על המשחקים החדשים, אך מסתמן שהם יתחילו לצאת במהלך 2012, וייתכן שאף יובילו להחייאת סדרות נוספות של Sierra, דוגמת Space Quest.

   

  הקאמבק הרשמי הזה של King's Quest מגיע בעקבות משחק המשך לא-רשמי אך מושקע, The Silver Lining, ששוחרר להורדה חופשית בפרקים במהלך השנה האחרונה. זאת לאחר שקבוצת מעריצים נחושה הצליחה לכופף בקמפיין מתוקשר את אקטיוויז'ן, בעלת הזכויות הנוכחית על משחקי Sierra, שכוונתה המקורית הייתה לאסור על המשך פיתוח והפצת המשחק.

   

   
  בעקבות הצלחת The Silver Lining הודיעה הקבוצה המפתחת, Phoenix Online Studios, כי היא מתחילה לעבוד על קווסט מסחרי ראשון בשיתוף פעולה עם ג'יין ג'נסן, יוצרת טרילוגיית Gabriel Knight ולאחרונה Gray Matter. המשחק, מותחן על-טבעי (ההתמחות של ג'נסן), נקרא Cognition, וצפוי לצאת באמצע 2012. כדי לממן את העבודה על המשחק ביקשו המפתחים מהקהילה לעזור להם לגייס 25,000 דולר עד אמצע נובמבר 2011 - וההיענות עברה את הציפיות והצליחה לגייס 34,000 דולר.

   

  מי שלא מסתפק בשני משחקי תלת-מימד חדשים ונוצצים של King's Quest, צפוי לקבל משחק לא-רשמי נוסף בסדרה בשם Kingdom of Sorrow. משחק זה ידמה יותר למשחקים המקוריים ויבוסס באופן חופשי על ספר שיצא לאור תחת מותג King's Quest בשנות התשעים. המשחק מפותח על ידי קבוצת המעריצים Infamous Adventures, שכבר חידשה בהצלחה את המשחק השלישי בסדרה, וצפוייה להוציא ב-30 בדצמבר, יום שישי האחרון של 2011, חידוש ל-Space Quest II.

   

  לארי לאפר, אשמאי זקן

  לארי לאפר, הלוזר החרמן שמאז 1987 כיכב בסדרת הקווסטים הפופולרית Leisure Suit Larry, נזנח בשנות האלפיים לטובת כותרי מיני-משחקים גרועים שניסו להתאים את המותג לקהל חדש - ורק הצליחו להרחיק ממנו גם את מעריציו המושבעים. לארי כבר נחשב די מת וקבור כאשר לפני כחודשיים הפתיעו חברת Replay Games ואל לואו, היוצר המקורי של הסדרה, בהודעה שיפיקו חידושי HD למשחקי הסדרה המקוריים, כאשר החידוש הראשון צפוי לצאת ב-2012. הצלחה של החידושים תביא, בהמשך, גם ליצירת כותרים מקוריים בסדרה.

   

  לידיעה המשמחת הזאת יש גם זווית ישראלית – החברה שאחראית על הפיתוח היא Adventure Mob הישראלית של עודד שרון ואורן בר-טל, שתתמקד בפיתוח מגוון גרסאות של המשחקים לטלפונים, לקונסולות ולמחשב האישי.
   
   

  ג'ורג' סטובארט מחשל את החרב

  ג'ורג' סטובארט הוא גיבור סדרת Broken Sword הבריטית, סדרת הרפתקאות מאוחרת יחסית שזכתה החל מאמצע שנות התשעים להצלחה מסחרית וביקורתית לא רעה, גם אם נסיונותיה לשלב פעולה והתגנבות בכותרים מאוחרים יותר לא היוו הצלחה מהדהדת. המפתחת, Revolution Software, הלכה בשנים האחרונות על בטוח והתמקדה בהפקת "גרסאות במאי" של המשחקים הקלאסיים בסדרה עבור פלטפורמות כמו סמרטפונים ו-Wii. אלא שבהתכתבות מקרית בעמוד הפייסבוק של החברה נחשף לאחרונה שיש לה גם פרוייקט מעניין יותר בעבודה - משחק חמישי בסדרה, שיחזור לגרפיקת הדו-מימד והמשחקיות המסורתית שאפיינו את Broken Sword הראשון והשני.

   

   

  גיבורי קווסטים נוספים שנחזיק להם אצבעות

  סם ומקס – הכלב והארנב, הבלשים המטורפים מהקווסט הקלאסי, מבוסס הקומיקס, הוחיו לפני מספר שנים על ידי חברת Telltale, שכבר הוציאה שלוש עונות אפיסודיות בכיכוב הצמד. בהתכתבויות עם מעריצים רמז מנכ"ל החברה כי סביר שעונה חדשה של סם ומקס תיכלל בתוכניות ל-2012. עם זאת, משחקים חדשים של Monkey Island אינם כרגע באופק לאור התקשורת הרעועה עם LucasArts, בעלת הזכויות על המותג (הזכויות על סם ומקס עברו בחזרה לידיו של יוצר הקומיקס לפני מספר שנים).

   

  טקס מרפי – כריס ג'ונס ואהרון קונרס, יוצרי הסדרה הנפלאה בכיכובו של הבלש הפרטי הציניקן, רכשו לפני כשנתיים את הזכויות על המותג בחזרה לידיהם. מאז הם שחררו את המשחקים המקוריים להורדה באתר Good Old Games, וכן הפיקו מספר משחקי קז'ואל כדי להשיג מימון לפיתוח משחק טקס מרפי חדש. עדיין לא ברור אם מאמציהם יישאו פרי, אך מעריצי הסדרה יוכלו להתנחם בכך שאהרון קונרס עובד על כתיבת ספר שימשיך את קורותיו של טקס.

   

  משחקי חובבים – הדבר הטוב במשחקים לא-רשמיים הוא שהם מוצעים חינם אין כסף, והמחויבות העמוקה של המעריצים שמפתחים אותם מפצה לפעמים על מחסור בתקציב וניסיון מקצועי. הדבר הרע הוא שאף פעם לא יודעים אם, איך ומתי הם ייצאו. בין משחקי החובבים המבטיחים שנמצאים כרגע בפיתוח ניתן לציין חידוש נוסף ומושקע לקווסט פורץ הדרך Maniac Mansion, המשך לקווסט הקלאסי Loom (שידוע בשם העברי "האורגים") ומעין Prequel להרפתקאות אינדיאנה ג'ונס שמתבסס על הסרט הראשון שלו, "שודדי התיבה האבודה".

   

  יונתן ילון הוא מייסד אתר ביקורות ספרים לממהרים ויוצר-שותף של משחק ההרפתקה אושר בלי גבולות .

    

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תחזית: 2012 תהיה שנתו של הקווסט"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים