שתף קטע נבחר

לבנת לעגה: "נתניהו תלה שלטי הדרה בעצמו"

דיון סוער בכנסת עוסק במדיניות ממשלת נתניהו. על רקע הביקורת שספג בנושא הדרת נשים, הכריזה לבנת: "צילמתי אותו תולה שלטים באישון לילה". חברי כנסת מקדימה הורחקו, אחד מהם הציע לראש הממשלה "שוט להכות בביניש"

שוט לראש הממשלה, ביקורת על טעויות בעברית וויכוחים אינספור - מליאת הכנסת התכנסה היום (יום ד') לדיון מיוחד וסוער, תחת הכותרת "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי". נושא הדרת הנשים עלה לדיון אף הוא, במסגרתו הגיבה הממשלה למבקריה. "נתניהו בכבודו ובעצמו תלה את השלטים", לעגה לבנת מעל הדוכן. ynet העביר שידור חי מהמליאה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

במהלך הדיון הסוער, שאופיין בביקורת רבה על פעילותו החברתית של ראש הממשלה, בחר נתניהו להעיר לחבר הכנסת שלמה מולה (קדימה) על טעויות בעברית, כהגדרתו, שהופיעו בנאומו, ואמר לו: "אם היית כותב את הטקסטים של הנאום בעצמך, אולי לא היו לך טעויות בנאום". בתגובה, כינה אותו ח"כ יוחנן פלסנר, שותפו של מולה לסיעה, "מתנשא". נתניהו ניגש בתום הדיון למולה והתנצל בפניו.

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) הורחק מהמליאה במהלך הדיון, ואילו עמיתו לסיעה, ח"כ רוברט טיבייב, הצטרף אליו מאוחר יותר לאחר שבחר להעלות עמו שוט ולהשתמש בו במהלך נאומו. "ראש הממשלה, אתה משתמש בכנסת כשוט נגד הציבור, בוועדת הכלכלה כשוט נגד ערוץ 10, משתמש בוועדת קליטה כשוט נגד מיעוטים, לא נבחרת לתת את כל המכות לציבור, אבל אם כבר לך עד הסוף. תן את המכות לרביב דרוקר, תן מכות לדורית ביניש, תן מכות לטרכטנברג", אמר טיבייב. לאחר שהורחק, אמר יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כי "הכנסת הזאת תיזכר לדורי דורות בהתהגות חברי הכנסת".

 

חברת הכנסת לימור לבנת (הליכוד) אמרה במהלך הדיון כי היא "חשה לא בנוח נוכח ההצעה הזו. הרי יש כאן קונצנזוס רחב למדי, כמעט מוחלט, בנושא של הדרת נשים". לבנת הגיבה לדברי ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שקראה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא, ואמרה כי "יש בכנסת ועדה העוסקת בנושא ואין שום צורך בעוד ועדה, אלא אם כן ח"כ גלאון, שיש לה פריימריז, רוצה גם לעשות הון פוליטי". 

 

לבנת אף תקפה את מבקרי ראש הממשלה ואמרה כי נתניהו "הרי במו ידיו, עליו אפשר להטיל הכול, הוא הלך אחריי, ראיתי אותו באישון לילה שם את העמודים עם השלטים עליהם כתוב 'אסור לנשים לעמוד במדרכה הזו', אני זוכרת שראיתי, אפילו צילמתי את זה, אז הממשלה אשמה".

 

נתניהו וליברמן, היום במליאה. הערות על שגיאות בעברית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו וליברמן, היום במליאה. הערות על שגיאות בעברית(צילום: רויטרס)
 

מאוחר יותר, השיבה לה גלאון כי "לא ראיתי נאום יותר מתלקק על הממשלה הזו. אני לא עושה כאן תחרות על הדוכן מי יצהיר יותר נאמנות לפמיניזם, רק אני יודעת שבמשמרת של הממשלה הזו החל להתגלגל כדור השלג. במשמרת שלכם, בגלל התנהלות קלוקלת איפשרתם לזה לקרות. כשאת מתראיינת ואומרת בכנות שאת נותנת לגיטימציה לכך שהפרדת נשים לגיטימית בערים חרדיות, את הופכת שותפה להדרת נשים".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), הוסיף במהלך הדיון כי "רק לא מזמן יצא העם לרחובות באלפיו. דרש צדק חברתי. במקום שינוי חברתי, מקבלים עלייה של מוצרי החשמל והפקרה של ים המלח לטייקונים. המוני האזרחים שצעדו בתקווה לא שכחו ולא ישכחו. ציבור שדורש ונאבק יחד על דמותה האחרת של החברה ישראלית. הם לא ויתרו ולא יוותרו".

 

מחאה נגד הדרת נשים בבית שמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחאה נגד הדרת נשים בבית שמש(צילום: גיל יוחנן)
 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שתקף מוקדם יותר היום את ראש הממשלה על תמיכתו ב"חוק צהר", טען כי "במרבית התחומים במדינה, הרוב בסדר, אז מצאו בישראל מושג חדש: 'הדרת נשים'. חיילים לא רצו לשמוע שירת נשים, אז באה חבורה, לקחה אותם באוזן ואמרו להם: 'אתם חייבים לשמוע'. אנשים נאורים, איש באמונתו יחיה, ביקשו רק לעמוד בחוץ ולא לשמוע שירת נשים. זה הכול. אמרו: איך נוריד את נתניהו מהשלטון? נסכסך אותו עם החרדים? ראש הממשלה, אל תתפתה להם". 

 

גם ח"כ ניסים זאב (ש"ס) התייחס להצעה לחלוקת העיר בית שמש, ואמר כי "חשבתי שיש דיבור כזה על שתי מדינות לשני עמים. לא חשבתי שיהיו שתי ערים לשני מגזרים. מה יקרה אם יהיו שלושה מגזרים? בדואים, דתיים, חרדים? מה יקרה אם כל אחד ירצה עיר? נחזור לקנטונים?".

 

לדברי זאב, "היהדות החרדית עוברת גל של הסתה פרועה שמחלחלת לכל מקום ופינה וכל שונאי היהודות מציינים זאת בצעדות ובלפידים. אדוני ראש הממשלה, אמירה מהסוג של חלוקת העיר זאת אמירה של פשיטת רגל. זאת אומרת שאנחנו לא מסוגלים לקיים באף עיר דו-קיום. תופסים כמה חרדים שכולנו מתנערים מהם ולהפוך לאג'נדה, ויש תחרות בין המפלגות מי יותר אנטי-דתית? אנטישמיות שחוגגת פה במדינת ישראל".

 

הדיון נערך כשברקע הסערה סביב הדרת הנשים. בימים האחרונים החליפו לבני ואנשי ממשלתו של נתניהו האשמות בנוגע

לאחריות למצבן של הנשים והדרתן. שרת התרבות בממשלת נתניהו, לימור לבנת, אף תקפה את יו"ר האופוזיציה כשאמרה: "היא מעולם לא חשבה שמעמד האשה מספיק חשוב, רק ערב הבחירות ב-2009 היא נזכרה שהיא אשה".

 

על הפרק בדיון צפויים לעמוד גם הקיפאון המדיני בין ישראל לפלסטינים, מצבו של ערוץ 10 העומד בפני סגירה, ביקורתו של שר החוץ אביגדור ליברמן שלפיה מדינות אירופה אינן רלוונטיות ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום במליאה
צילום: רויטרס
לבנת. נתניהו שם שלטים
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת, ערוץ 99
גלאון. נאום מתלקק
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
מומלצים