שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נתפסתי נוהג 150 קמ"ש בלילה. מה עושים?

  מומחה המשפט של ynet מציג עשר עבירות תנועה בנושאי אלכוהול, סמים, מהירות וסלולרי, בהן כל אחד עלול להתקל. מה נהלי המשטרה, מתי מותר לסרב לבדיקה ובאיזו סיטואציה עשוי השופט לזכות אתכם. קראו ושמרו

  אתם נוהגים כחוק, ומעולם לא ביצעתם - וברור, לא תבצעו הרי גם בעתיד - עבירת תנועה במודע. נכון? חלקית. אם אתם נוהגים ולא רק מחזיקים ברישיון נהיגה, טובים הסיכויים שכך או אחרת תבצעו עבירת תנועה עליה אתם עלולים להיענש. יכול להיות כמובן שלא ביצעתם אותה במודע, אבל הסטטיסטיקה אינה משקרת. אחוז הנהגים שלא נתפסו מבצעים עבירת תנועה מעולם, אינו גבוה במיוחד.

   

  לכן כדאי שתדעו מה זכויותיכם במקרה ותמצאו עצמכם מול שוטר מסיבה כלשהי, תכירו בענישה הצפויה ואפילו במרחב הפעולה של השופט במקרים מסוימים. נניח, באחת מ-10 המקרים שלפניכם:

   

  1. התבקשתי על-ידי שוטר שעצר אותי לבדיקה שגרתית להיבדק להמצאות סם בגופי, על-ידי מתן שתן. השוטר הבהיר לי כי סירוב יחשב כהודאה בנהיגת רכב בשכרות, תחת השפעת סמים. האם הוא צודק?

   

  חד משמעית לא. המשטרה חייבת להוכיח קיומו של חשד. בהנחה שאין להם כזה במקרה הנדון, סירוב לתת בדיקת שתן אינו נחשב כהודאה בביצוע העבירה.

   

  2. התבקשתי על ידי שוטר לבצע בדיקת שכרות באמצעות נשיפה לנשיפון. השוטר הבהיר כי סירוב יחשב כהודאה בנהיגת רכב בשכרות. האמנם?

   

  לא. אינך חייב להיבדק בנשיפון. נשיפון הינו מכשיר אשר מיועד לבדיקה ראשונית, לדעת האם קיים חשד שבגופך מצוי אלכוהול מעל הכמות המותרת (הכמות הנאכפת מ 290 מק"ג).

   

  3. התבקשתי על-ידי שוטר להיבדק במכשיר הינשוף, כדי לבדוק מה כמות האלכוהול בגופי. האם מותר לי לסרב, והאם במקרה כזה אחשב כנוהג בשכרות?

   

  השוטר צודק. לצורך בדיקה במכשיר הינשוף, אין צורך להוכיח חשד. אם תסרב להיבדק וניתן יהיה להוכיח שהוסברה לך משמעות הסירוב, תורשע בנהיגת רכב בשכרות.

   

  4. מה העונש במקרה ואורשע בנהיגת רכב בשכרות. האם קיים עונש מינימום והאם שופט התעבורה מוסמך להטיל עונש קל יותר?

   

  אם תורשע בנהיגת רכב בשכרות הינך צפוי לפסילת רישיון נהיגה לתקופה של 24 חודשים בפועל, בניכוי הפסילה המנהלית בת 30 יום. שופט התעבורה מוסמך להטיל עונש קל יותר, יחד עם זה היה אם השופט יקל משמעותית בעונש, הינך צפוי לערעור ע"י הפרקליטות.

   

  5. האם בתום ריצוי פסילת רישיון הנהיגה, אאלץ לעבור מבחני רישוי?

   

  לא, אלא אם רישיונך יפסל לתקופה העולה על שנה אחת, או אם הינך נהג חדש ורישיונך יפסל לשלושה חודשים או יותר, או עברת על אחת העבירות המנויות ברשימה המתייחסת לנהג חדש

   

  6. שוטר עצר בלילה אותי בטענה כי נהגתי במהירות מופרזת, וזאת בזמן שלצדי נסעו מכוניות נוספות. על אקדח הלייזר אותו הציג בפני, הופיעה מהירות של 150 קמ"ש. האם ניתן להרשיע אותי?

   

  לא. על-פי הנחיות המחייבות את המשטרה, במדידת לילה על הרכב הנמדד להיות בודד ובטווח של 300 מטרים.

   

  7. נהגתי בדרך בה יש שטח הפרדה בין המסלולים וללא בתים בצדי הדרך. הוגש נגדי דו"ח על נהיגה במהירות 90 קמ"ש בדרך עירונית. איך אני אמור לדעת שהדרך היא עירונית?

   

  הדרך הופכת לעירונית אם בכניסה אליה מוצבים תמרורים משני צידי הכביש. אם תוכיח שלא כך הדבר, הדו"ח יבוטל.

   

  8. שוטר טען כי דיברתי בסלולרי בזמן נסיעה, אלא שרק הבטתי בצג כדי לראות מי התקשר. האם ביצעתי עבירה?

   

  כן. תקנות התעבורה אוסרות עלייך לאחוז בטלפון הנייד בעת שהרכב בתנועה. עם זאת, זכור כי לעיתים מוצדק להימנע מרישום דו"ח, כאשר לא מדובר במי שנוהג כברת-דרך כשהוא עושה שימוש בטלפון או מצמיד אותו לאוזנו.

   

  9. האם שופט תעבורה עשוי לזכות אותי, אם יקבל את הטענה כי רק החזקתי את המכשיר ולא עשיתי בו שימוש?

   

  לשופט התעבורה קיימת סמכות לזכות נאשם מעבירה, וזאת אם מדובר בנסיבות קלות במיוחד ("זוטי דברים"). יחד עם זאת, גם במקרה כזה, עלול השופט שלא לזכותך מטעמי מדיניות אכיפה וענישה.

   

  10. שוטר עצר אותי וטען כי תוקף רישיון הנהיגה שלי פג לפני שמונה חודשים. נרשם נגדי דו"ח וזומנתי למשפט. לאיזה עונש אני צפוי?

   

  אינך צפוי לעונש. על-פי הנחיות משטרת ישראל, אין לרשום דו"ח כאשר פג תוקף רישיון הנהיגה עד שנה אחת. יש לזכור כי מעבר לתקופה זו, תוקף ביטוח החובה פג אוטומטית.

   

  עו"ד אילון אורון הוא מומחה המשפט התעבורתי של ynet

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים