שתף קטע נבחר

אלי ישי נגד חלוקת בית שמש: "תרדו מהר מהעץ"

השר הפציר בפוליטיקאים לזנוח את הרעיון לפצל את בית שמש לעיר חילונית ועיר חרדית, כפי ששוקל נתניהו: "כמו בפ"ת ובחיפה, אין כאן מקום להפרדות". יו"ר ועדת הבנייה בבית שמש, שנחשב לאיש החזק בעיר: "אנו בעד, בואו נשב ונקבע גבולות"

יו"ר ש"ס ושר הפנים, אלי ישי, הצטרף בצהריים (יום ד') למביעים התנגדות להצעה לחלק את בית שמש לשתי ערים, האחת חילונית והשנייה חרדית. "אני מפציר בפוליטיקאים לרדת מהר מהעץ הגבוה שהם עלו עליו", אמר השר ישי, בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" הבוקר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוקל את המהלך של פיצול בית שמש לשתי רשויות נפרדות.

 

הדרת נשים - כותרות אחרונות:

 

"אין שום מקום להפרדות - כמו שלא מפרידים בין דתיים לחרדים בפתח תקווה, בחיפה ובנתיבות, ובין יהודים לערבים בלוד וביפו", אמר ישי, "בבית שמש יש קבוצה קטנטנה של קיצונים שיש קונצנזוס רחב נגדם. אין מקום להכללות ולהסתה נגד הציבור החרדי, שכולו מוקיע אותם".

 

מפגינים בבית שמש אתמול (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפגינים בבית שמש אתמול(צילום: גיל יוחנן)

 

גם ח"כ ניסים זאב מש"ס דחה את הרעיון ואמר בציניות: "זה באמת רעיון יצירתי אדיר, אבל אולי קודם צריך לחלק את הממשלה של נתניהו". לדבריו, אם מחלקים את העיר שבעין הסערה בכל הקשור להדרת נשים והשפלתן, יש להפריד גם בין ירושלים החרדית, הדתית, החילונית והערבית, ובין האזורים היהודיים לפלסטיניים ביהודה ושומרון. "אפשר גם ללכת למהלך אסטרטגי ולהפוך את המדינה לקנטונים", אמר.

 

ח"כ זאב הביע אכזבה מראש הממשלה נתניהו, שלדבריו "מתחרה בציפי לבני" בכך שהוא מצטרף ל"הסתה" נגד החרדים. "זה לא מכבודו לרדת לרמות האלה של פוליטיקאים ברמה של אופוזיציה", אמר זאב. עם זאת הוא הדגיש כי הוא אינו כועס על ראש הממשלה, משום ש"אי אפשר לצפות ממנו לדברים שהוא לא מסוגל להם".

 

"כולם מתעסקים ביריקה אחת על איזו ילדה"

הח"כ מש"ס דחה את הטענות כי מפלגתו מנסה לגמד את תופעת אלימות הקיצונים בבית שמש כדי לא לאבד את שליטתה בראשות העירייה: "השפיות חשובה יותר מהשליטה הזו, ואיבדנו אותה מזמן. העניין גלש מעבר לכל פרופורציה של מחשבה והיגיון בריאים ונורמליים. אנחנו המערב הפרוע המוביל בעולם עם כל מעשי הרצח, אבל זה לא מדאיג אף אחד. כולם מתעסקים ביריקה אחת על איזו ילדה. יש פה ניסיון למנף את המקרה הזה ולהסית באמצעותו נגד כולנו".

 

דווקא ברשויות העיר בית שמש יש מי שמוכן לאמץ את הרעיון שנשקל כעת. יושב ראש ועדת התכנון והבנייה בעיר והממונה על אגף ההנדסה בה, משה מונטג, הצהיר: "בתור נציג הציבור החרדי אני מודיע שאנחנו מאמצים את ההצעה. העיר מתנהלת מצוין, והשלטון הנוכחי מקדם אותה יפה, אבל מהרגע שראינו את גלי השנאה ושמענו האשמות חוזרות ונשנות שלפיהן הציבור החרדי גנב את העיר, החלטנו שהסגנון הזה לא מתאים לנו. רוצים לפצל? בבקשה".

 

מונטג, בן 31, מכונה בבית שמש "הבולדוזר" ונחשב לאיש החזק בעיר. הוא מקורב לראש

 העיר ונתפש כמי שמייצג נאמנה את הציבור החרדי. מונטג משתייך לדור הצעיר של מפלגת דגל התורה, ואחראי למעשה לבנייה בעיר, שלפי טענות האופוזיציה גורמת להתחרדות בית שמש.

 

לדבריו, "זה לא יפגע בציבור החרדי, להפך. היום רוב התקציבים והמשאבים מושקעים בעיר הוותיקה. כל הטענות שהחרדים לא משלמים ארנונה וחיים על חשבון הציבור פשוט לא נכונות. הרי אם הן היו נכונות, היינו מפחדים מהחלטה כזו. הם חושבים שהם מאיימים עלינו בהצעה הזו? אנחנו מחבקים אותה. אם ראש הממשלה רוצה לפלג, אנחנו מבקשים לאמץ את זה, בואו נשב ונחשוב על גבולות החלוקה".

 

דובר עיריית בית שמש מסר בתגובה "ההצעה לחלק את בית שמש אינה ריאלית מבחינה טכנית משום שהאוכלוסיות השונות מפוזרות באזורים רבים ברחבי העיר. הצעה זו גם אינה דמוקרטית ומועלית על ידי מפלגה שאינה מוכנה להשלים את איבוד השלטון בעיר ואינה מסוגלת לקבל ולכבד את דין הבוחר. בנוסף לכך, היא גם לא תועיל במאומה להרגעת הרוחות בעיר, כיוון שכל הגורמים העיקריים בפרשיות האחרונות, הן בית הספר אורות והן השלט שעורר את הסערה, ממוקמים בתוך החלק החרדי של העיר".

 

עוד הוסיף הדובר: "יש לזכור כי כללי הדמוקרטיה חלים תמיד ולא רק בזמן שזה משתלם. ישנן ערים, כמו ראש העין, שבהן התרחש שינוי דמוגראפי הפוך על ידי בניית שכונות חדשות בעיר, וראש עיר הקודם שהיה רב וכיהן מטעם אגודת ישראל הוחלף בראש עיר חילוני. אף אחד לא חשב אז לחלק את העיר או להפגין בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. "קונצנזוס רחב נגד הקיצונים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים