שתף קטע נבחר

תאונה יקרה ב"כיפת ברזל": טילים נפלו מרכב

כשל הבטיחות שעלול לעלות מאות אלפי דולרים: במהלך עבודות בבסיס בדרום נפלו כ-20 טילים מיירטים ממרומי רכב נגרר לרצפת בונקר, לאחר שכנראה לא עוגנו כראוי. מפקד חיל האוויר מינה ועדת חקירה והורה על הפסקת עבודות התחזוקה במערך

נפילות ב"כיפת ברזל ": תאונה אירעה בימים האחרונים בבונקר אחסנה ותחזוקה של מערכת היירוט בבסיס מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר בדרום. כ-20 טילי יירוט נפלו וחלקם ניזוקו, נזק שעלותו עלולה להגיע למאות אלפי דולרים. איש לא נפגע. מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, מינה ועדת חקירה.

 

דיווחים נוספים מהגזרה הדרומית ב-ynet:

קסדות ונגמ"שים בדררום: הדמיון בין עזה ומצרים

3 שנים ל"עופרת יצוקה": צה"ל מוכן למבצע כואב   

ארבעה קסאמים לדרום; צה"ל תקף בעזה

 

אירוע הבטיחות החריג - שעליו פורסם הבוקר (יום ה') לראשונה ברשת ב' - התרחש כאשר טכנאים של חיל האוויר שמתמחים במערכת "כיפת ברזל" העלו מארזים של טילי היירוט "טמיר", על כלי רכב נגרר, שעליו מציבים את הטילים לפני שיגורם. זאת, לצורך פעולות תחזוקה שגרתיות. עלות כל אחד מהטילים: לפחות 50 אלף דולר.

 

עלות כל טיל מיירט: 50 אלף דולר. כיפת ברזל (צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות) (צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות)
עלות כל טיל מיירט: 50 אלף דולר. כיפת ברזל(צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות)
 

בסך הכול היו על כלי הרכב הנגרר - היכול לשמש גם כבסיס לשיגור - כמה מארזים ובהם כ-20 טילים מיירטים. תוך כדי פעולות תחזוקה, נפלו המארזים ממרומי הרכב הנגרר לרצפת הבונקר. לחלקם נגרם נזק שכעת מנסים לאמוד אותו, והוא עלול להגיע למאות אלפי דולרים. חלקם לא ניזוקו כלל.

 

בשום שלב לא נשקפה סכנת התפוצצות לחיילים, משום שטילי כיפת ברזל מצוידים במנגנוני אבטחה שמונעים את פיצוצם לפני ששוגרו ועד שיתרחקו מהמשגר.

 

הסיבה לנפילת הטילים הייתה ככל הנראה שגיאה של טכנאי התחזוקה, שלא עיגנו כהלכה את המארזים על כלי הרכב שעליו הציבו אותם. מפקד חיל האוויר הקים ועדת חקירה והורה להפסיק את פעילות התחזוקה במערך כיפת ברזל עד שתתברר סופית סיבת התקלה.

 

מדובר צה"ל נמסר: "ביום שני האחרון מספר טילים של כיפת ברזל ניזוקו במהלך פעולות אחזקה.

 איש לא נפגע והנזק שנגרם לטילים נבדק על ידי הגורמים המקצועיים. בעקבות האירוע הורה מח"א על הקמת ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירועים ולהפקת הלקחים הנדרשים.

 

"כמו כן הופסקו מיידית פעולות האחזקה מסוג זה במערך ההגנה האווירית עד לסיום התחקיר הראשוני. בנוסף, במהלך השבוע הבא יקיימו מספר פעולות להעלאת הכשירות, המיומנות והמודעות בנושא הבטיחות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוללת "כיפת ברזל" (ארכיון)
צילום: אייל פישר
מומלצים