שתף קטע נבחר

איזה אחלה עולם. הסיפורים השמחים של 2011

אסונות טבע, מהפכות אלימות וגרעין איראני. רגע לפני שהופכים דף וסוגרים את השנה הנוכחית, רצינו להזכיר שהיו בה גם דברים טובים, מסיפורי הישרדות מרגשים מיפן ועד לילדה אינדונזית ששבה מן המתים. ולמה מוות של אדם הפך לסיבה למסיבה?

איזו שנה זו הייתה! האנשים הפשוטים מהרחוב הפילו במו ידיהם משטרי רודנים בעולם הערבי, בחלק מהמקרים זה לווה באלימות גדולה; אסונות הטבע ביפן, ניו זילנד, טורקיה, פקיסטן, הפיליפינים ומדינות נוספות החריבו אזורים שלמים וגבו את חייהם של עשרות אלפי בני אדם; איום הגרעין האיראני נראה קרוב מתמיד, ואילו הכרת העולם כולו במדינה פלסטינית לא נראית באופק.

 

סוגרים שנה ב-ynet:

פסקי ההלכה של השנה: בננה מינית, סמבוסק כופר

OMG! זה אמיתי? הסיפורים הביזאריים של 2011

אסונות הטבע הגדולים של 2010

 

קרו עוד דברים בשנה החולפת - סיפורים שמחים ביותר, כאלה שהעלו חיוך על פני כל אדם באשר הוא, וכאלה שוודאי גרמו לחלק מאתנו לומר: "וואלה, איזה אחלה עולם יש לנו". אז רגע לפני שהופכים את הדף וסוגרים את שנת 2011, הבאנו בפניכם שבעה סיפורים שריגשו ועשו לנו טוב על הלב. כי מוכרחים להיות שמח.

 

1. הסבתא והנכד שרדו עם ממתקים, הכלבה חולצה מהים

מרס-אפריל. באוגוסט 1945 הוכתה יפן באסון הגדול ביותר בתולדותיה, עת השליכה ארצות הברית שתי פצצות אטום על הירושימה ונגסקי ובכך הביאה לסיום המלחמה בין שתי המדינות - אך גם למאות אלפי הרוגים.

 

בחודש מרס השנה, 65 שנים לאחר האסון הגרעיני של יפן, היא חוותה אסון גדול לא פחות, הפעם מידי הטבע. רעידת אדמה בעוצמה של 9.0 דרגות בסולם ריכטר זעזעה את צפון-מזרח המדינה האסייתית, הרסה אלפי מבנים ובתים ולוותה בגלי צונאמי קטלניים ששטפו את חופי האזור והערים הסמוכות אליהם. באסון הטבע נספו רשמית כ-16 אלף בני אדם וכ-6,000 נפצעו. כ-3,500 הוכרזו נעדרים.

 

על ארץ השמש העולה ירד אבל כבד בעקבות האסון הנורא, אך אחד הדברים שרוממו את המורל הלאומי היו סיפורי נסים קטנים, שביטאו את ניצחון האדם הקטן על איתני הטבע. אחד מהם היה סיפורם של קשישה בת 80 ונכדה בן ה-16 שנמצאו חיים בין הריסות העיר אישימקי שבצפון-מזרח יפן, יותר משבוע לאחר שהעיר נפגעה קשות ברעש האדיר ובצונאמי.

 

"היו לנו מים ושתינו אותם. היו לנו כמה ממתקים ואכלנו אותם", תיאר ג'ין אבה בן ה-16 את סיפור הישרדותו המדהים לאחר שביתו קרס עליו ועל סבתו. השניים אותרו על ידי כוחות החילוץ - לאחר ששהו תשעה ימים מתחת להריסות - כשטמפרטורות הגוף שלהם די נמוכות, אך כשהם נמצאים עדיין בהכרה מלאה.

 

קיבלה מנה הגונה של ביסקוויטים ונקניקיות לאחר החילוץ. הכלבה שחולצה מהים (צילום: AFP PHOTO / HO / JAPAN COAST GUARD VIA JIJI PRESS) (צילום: AFP PHOTO / HO / JAPAN COAST GUARD VIA JIJI PRESS)
קיבלה מנה הגונה של ביסקוויטים ונקניקיות לאחר החילוץ. הכלבה שחולצה מהים(צילום: AFP PHOTO / HO / JAPAN COAST GUARD VIA JIJI PRESS)

 

העובדה כי השניים שהו במטבח הבית בעת האסון היא שסייעה להם לשרוד משום שהקרבה למקרר במטבח אפשרה לנכד להשיג מזון: הוא וסבתו אכלו יוגורט ושאריות מזון שמצאו שם.

סיפור ההישרדות המרגש של הסבתא ונכדהּ התפרסם בכל העולם ונתן תקווה לאזרחי יפן המיואשים למצוא ניצולים נוספים. נס גדול היה שם.

 

שלושה שבועות לאחר הרעש, הייתה ליפנים סיבה נוספת לחייך לאחר שמשמר החופים הצליח להציל כלבה שניצבה על גגו הצף של בית בעומק הים, 1.8 קילומטרים מחופי העיר מיאגי. ככל הנראה, מי הצונאמי האדיר ששטפו את חופי יפן סחפו את הכלבה אל עומק הים, ומאז היא המתינה לישועה.

 

הכלבה, שענדה לצווארה קולר שחור שעליו לא היה כל סימן המרמז למי היא שייכת, קיבלה עם עלייתה לסירת החילוץ מנה הגונה של ביסקוויטים ונקניקיות. הגיע לה. זמן קצר לאחר החילוץ אותרה הבעלים של הכלבה והשתיים נפגשו לאיחוד מרגש. שמה של הכלבה, למי שתהה, הוא באן וכיום היא אמורה להיות בת שלוש.

 

2. בטבעת זו: הנסיך וויליאם וקייט התחתנו

אפריל. הרגע שכל בריטניה והעולם כולו חיכו לו הגיע - ואיזה רגע זה היה. הנסיך וויליאם, בנם של הנסיך צ'רלס והנסיכה המנוחה דיאנה, בא בברית הנישואים עם קייט מידלטון, פשוטת העם מהכפר באקלבורי שכבשה את לב הבריטים.

 

החתונה המלכותית בבריטניה:

הסוד נחשף: איך הצליחה קייט מידלטון לרזות לחתונה

להתראות דיאנה, שלום קייט. אגדה חדשה נולדה

הוד מלכותה: פשוטת העם שכבשה את לב הנסיך

החתונות הגדולות של כחולי הדם

 

כ-2,000 מוזמנים, יותר מחצי מיליון אזרחים וכשני מיליארד צופים בטלוויזיה ליוו את הנסיך הבריטי ובחירת ליבו אל טקס נישואיהם שנערך בכנסיית ווסטמינסטר.

בין המוזמנים ברי המזל ניתן היה למצוא את הכדורגלן דייויד בקהאם ואשתו ויקטוריה, הזמר אלטון ג'ון ובן זוגו דייויד פרניש, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ואשתו סמנתה.

 

את מדינת ישראל ייצג בחתונה המלכותית שגרירנו בבריטניה דאז רון פרושאור.

 

בבית המלוכה הבריטי עמדו בהבטחתם והציגו לראווה "טקס בריטי קלאסי", שמח ועמוס כובעים ופרחים. מוקדם יותר חשף ארמון בקינגהאם כי וויליאם וקייט יישאו בתארי האצולה הדוכס והדוכסית מקיימברידג'.

 

לאחר הטקס בכנסייה יצאו בני הזוג המלכותי מהכנסייה ועשו את דרכם לארמון בקינגהאם בכרכרה ששימשה את הנסיך צ'רלס ודיאנה אחרי חתונתם. כרכרה זו נבנתה לכבוד הכתרתו למלך של אדוארד השביעי ב-1902.

 

 

צילום: הוגו ברנארד

 

בעת נסיעתם בכרכרה ברחובות לונדון, נופפו בני הזוג המלכותי בידיהם לעבר קהל ההמונים שבירכו אותם בתשואות סוערות.

 

לא עבר זמן רב וויליאם ואשתו הטרייה הופיעו על מרפסת ארמון בקינגהאם והעניקו להמונים המריעים סיבה נוספת לשמוח לאחר שהתנשקו לראשונה כזוג נשוי. בנשיקה אחת נחתם יום שמח במיוחד בממלכה, שנאבקת עם קשיים כלכליים וחברתיים לא פשוטים כלל וכלל.

 

3. סוף למצוד: ארה"ב חיסלה את בן לאדן

מאי. מותו של אדם הוא אף פעם לא סיבה למסיבה, אך המקרה של אוסמה בן לאדן הוא אולי היוצא מן הכלל. הארכי-טרוריסט שהורה ב-11 בספטמבר 2001 על מתקפת הטרור שגבתה את חייהם של כ-3,000 בני אדם, חוסל על ידי כוח קומנדו אמריקני בפקיסטן, ללא ידיעת השלטון המקומי. צהלות השמחה לשמע דבר מותו של מנהיג אל-קאעידה נשמעו בכל פינה בעולם. הטוב ניצח את הרע.

 

חיסול הארכי-טרוריסט - ynet סיקר בהרחבה:

והרי החדשות: "שיירקב בגיהנום"

המורשת של בן לאדן: היסטוריה של אלימות

בן לאדן לשומר ראשו: תן לי שני כדורים בראש

שיחת הטלפון שהובילה לחיסול בן לאדן

גילח את זקנו לאחר עשור: "חיכיתי למות בן לאדן"

 

"בשבוע שעבר הוריתי על מבצע ללכידתו של בן לאדן והיום, בהוראתי, יצאה קבוצה ללכוד אותו בתוך מתחם בפקיסטן", אמר ב-2 במאי נשיא ארה"ב ברק אובמה, שהתייצב באופן מפתיע מול המצלמות והפתיע עוד יותר בהודעה שתיחקק בהיסטוריה.

 

במשך חודשים עקבו הכוחות האמריקניים בפקיסטן אחרי שני גברים, שהביאו משלוחים לאחוזה ענקית, מוקפת חומות וגדרות תיל ושמירה, בפרבר של איסלאמבד, לאחר שטרוריסט שנעצר סיפק מידע על השניים.

לאחר שהתברר כי בבית מתגורר בן לאדן ניתן האות לפעולה.

 

כוח של יחידת "אריות הים" המובחרת השתתף במבצע באבוטובאד, פרבר אמיד של איסלמאבד. הארכי-טרוריסט ניסה לשמור שם על פרופיל נמוך ככל האפשר, לא השתמש בטלפונים ולא באינטרנט, אך למרות זאת, האמריקנים הצליחו לשים את ידם עליו.

 

הטוב ניצח את הרע. אובמה 1, אוסמה 0 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הטוב ניצח את הרע. אובמה 1, אוסמה 0(צילום: EPA)

 

כמה דקות לאחר ביצוע הפשיטה וחילופי אש קצרים עזבו החיילים האמריקנים את המתחם עם גופתו של בן לאדן, לאחר שנורה בראשו. הגופה הושלכה לים לאחר ביצוע טקס הלווייה על פי הדת המוסלמית. "ההישג של היום הוא עדות לגדולת ארצנו", אמר אובמה. "מותו הוא ההישג הגדול ביותר שלנו להבסת אל-קאעידה, אבל זהו לא סוף המאבק".

 

בזמן תחילת הודעתו ההיסטורית של אובמה, התאספו כמה מאות אנשים מחוץ לבית הלבן, כשהם רוקדים ומנופפים בדגלי ארה"ב. הם קראו "USA, USA", ושרו "נה, נה, נה, נה - היי, היי, גודביי" - בהתייחס לחיסול של מנהיג אל-קאעידה. גם בטיימס סקוור בניו יורק הצטרפו המונים לחגיגות בפרץ פטריוטיות שכמותו לא ראו מזמן באמריקה.

 

"מנהיג אל-קאעידה חוסל, אך זהו לא סוף המאבק". בן לאדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"מנהיג אל-קאעידה חוסל, אך זהו לא סוף המאבק". בן לאדן(צילום: רויטרס)

 

את השמחה האמריקנית וגודל ההישג היטיב לתאר צעיר אחד מבין האלפים שהגיעו לשמוח, שכתב על כרזה : אובמה - 1, אוסמה - 0. מנגד, מבקרי החיסול טענו כי אין לשמוח על מותו של אדם אחר, גם אם מדובר באויב, על משקל המשפט התנ"כי "בנפול אויבך אל תשמח".

  

4. חברת הקונגרס היהודייה שנורתה בראשה שבה מהמתים

יוני. היא הייתה במצב של תרדמת והרופאים ניבאו לה סיכויים קלושים לשרוד, אך הפוליטיקאית האמריקנית הצליחה לחזור מן המתים בזכות כוח רצון ואמונה יוצאי דופן. גבריאל גיפורדס, חברת קונגרס יהודייה מטוסון שבאריזונה, נורתה ב-8 בינואר השנה, כשצעיר מקומי פתח בירי לעבר המשתתפים בכינוס פוליטי.

שישה בני אדם נהרגו ו-13 נפצעו, בהם גיפורדס. הקליע שפגע בגיפורדס חדר לצד השמאלי של המוח שלה, האחראי על הדיבור והתקשורת.

 

ניסיון ההתנקשות בגיפורדס היכה את ארה"ב בתדהמה גדולה. "אלימות איומה וחסרת היגיון כזו אין לה מקום בחברה חופשית. אני מבקש מכל האמריקנים להצטרף למישל ואליי, ולהתפלל למען גיפורדס והקורבנות של הטרגדיה הזו", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה שעה קלה בלבד לאחר הירי המתועב בחברת מפלגתו.

 

שרדה בניגוד לסיכויים. גיפורדס מרגישה בבית בבית הנבחרים (צילום: AP) (צילום: AP)
שרדה בניגוד לסיכויים. גיפורדס מרגישה בבית בבית הנבחרים(צילום: AP)

 

גם יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר הרפובליקני, הביע הלם לנוכח אירוע הירי. "אני מבוהל מההתקפה חסרת ההיגיון על חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס והעוזר שלה. ההתקפה עליה היא התקפה על כולנו. זהו יום עצוב למדינה שלנו".

 

גיפורדס נבחרה לראשונה לבית הנבחרים בשנת 2006. היא הצליחה להיבחר לכהונה נוספת גם בבחירות לקונגרס בנובמבר האחרון, חרף המפלה שנחלה בהן המפלגה הדמוקרטית. בפעילותה הפוליטית התמקדה חברת הקונגרס הדמוקרטית ברפורמה בנוגע להגירה, בענייני צבא, בענייני מחקר של תאי גזע ובחיפוש אחרי מקורות אנרגיה חלופיים. בעלה הוא האסטרונאוט הבכיר מארק קלי, מפקד מעבורת החלל אנדיוור.

 

למרות הסיכויים הקלושים, גיפורדס התאוששה במהירות גדולה והועברה מבית החולים בטוסון לשיקום ביוסטון, בסמוך למרכז ג'ונסטון, שבו עשו בעלה האסטרונאוטים האחרים את ההכנות לטיסתם לחלל. בחודש יוני היא שוחררה מהמוסד השיקומי שבו שהתה ביוסטון. עם זאת, היא עדיין מתקשה בדיבור ובהליכה ועדיין לא ברור אם תשוב לעבודתה בקונגרס. כמה ימים קודם לכן היא העלתה לפייסבוק תמונות ראשונות שלה מאז נורתה בראשה.

 

שתי התמונות של גיפורדס צולמו בחוץ. באחת מהן היא נראית עומדת לבדה ומחייכת למצלמה, שערה קצר ובראשה לא ניכרים סימנים לצלקות. בתמונה השנייה נראית גיפורדס כשהיא יושבת לצד אשה לא מזוהה.

 

5. ארץ חדשה: דרום סודן חוגגת עצמאות

יולי. בזמן שהפלסטינים ממשיכים לחלום על מדינה משלהם, הדרום סודנים הפכו את החלום למציאות והפכו למדינה ה-193 בעולם.

בטקס שנערך בבירה ג'ובה, בהשתתפות מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, נשיא סודן עומאר אל-באשיר ומנהיגים מרחבי העולם, יצאה דרום סודן לדרך חדשה ועצמאית.

 

"אנו, הנציגים הנבחרים של העם, מכריזים בזאת על דרום סודן כמדינה עצמאית וריבונית", אמר יו"ר הפרלמנט של המדינה החדשה לקול תשואות הקהל הרב.

 

אתגרים רבים למדינה החדשה. חוגגים עצמאות בג'ובה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אתגרים רבים למדינה החדשה. חוגגים עצמאות בג'ובה(צילום: EPA)

 

במהלך הטקס, לאחר ההכרזה הרשמית על הקמת המדינה, הושבע סלבה קיר לנשיאות דרום סודן. בשל החום הכבד, חלק מהנוכחים בטקס התעלפו וקיבלו טיפול רפואי, אך דבר זה לא פגם בחגיגה הגדולה: רקדנים פצחו בריקודים מסורתיים ברחובות ג'ובה, ותושבים נופפו בדגלי המדינה החדשה. "דרום סודן, חופש" ו"יום הולדת שמח", צעקו ההמונים.

 

במקביל, הכריזו ארה"ב ומצרים על הכרה במדינה החדשה. "אחרי מאבק ארוך של תושבי דרום סודן, ארה"ב מקבלת בברכה את הולדת המדינה החדשה", מסר הנשיא האמריקני אובמה.

 

לא מאפשר את התפתחות האופוזיציה. סלבה קיר מהדרום (צילום: AP    ) (צילום: AP    )
לא מאפשר את התפתחות האופוזיציה. סלבה קיר מהדרום(צילום: AP )

 

יצירת חברה שוויונית ומשגשגת בדרום סודן והקמת מוסדות מדינה, מנגנוני שלטון ומערכות כלכלה, רווחה וחינוך הן משימות שלא יושלמו תוך יום, חודש, או שנה ועשויות לקחת כמה עשרות שנים. מי שהתחילה לבצע את המשימות הללו היא ממשלתו של סלבה קיר, שארגוני זכויות אדם, בהם ארגון Human Rights Watch ו"מרכז קרטר", מתחו עליה לא פעם ביקורת בשל כישלונה לאפשר את התפתחותן של מפלגות אופוזיציה.

 

עצמאותה של דרום סודן, אזור עשיר במשאבי נפט, הושגה לאחר משאל עם שנערך בקרב תושביה בשאלה אם להתפצל ממדינת האם או להמשיך להיות נתונים לריבונות הממשלה בחרטום. משאל העם נערך בהתאם להסכם השלום שנחתם ב-2005 בין כוחות הדרום לבין ממשלת סודן בחרטום, ששם קץ ל-20 שנות מלחמת האזרחים באזור, שגבתה את חייהם של מיליוני אזרחים.

 

6. במזל טוב: קרלה ברוני ילדה בת

אוקטובר. המצב הכלכלי הקשה והאכזבה מהנהגת המדינה לא האירו את פניהם של הצרפתים בשנה החולפת - עד שבאה לעולם התינוקת הראשונה בארמון האליזה בפריז. ההריון החשאי של הדוגמנית-זמרת קרלה ברוני נשמר בסודיות יחסית לרומן המתוקשר שלה עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי. אך את הלידה כבר אי אפשר היה להסתיר, ואיזו שמחה זו הייתה לצרפתים, ובייחוד לכלי התקשורת החטטניים.

 

תינוקת ראשונה בארמון האליזה - כותרות אחרונות:

סרקוזי: הנקה היא "סוג של עבדות"

אובמה לסרקוזי: טוב שבתך דומה לברוני ולא לך

תראו אותם יחד: סרקוזי, ברוני וג'וליה יצאו לטייל

מתנה נשיאותית: פרס שלח חליפת תינוקת 

 

איפה היה בעלה בזמן הלידה? עם מרקל בגרמניה. קרלה ברוני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איפה היה בעלה בזמן הלידה? עם מרקל בגרמניה. קרלה ברוני(צילום: רויטרס)

 

ברוני ילדה את בתה ג'וליה במרפאה פרטית בפריז. האם בעלה היה לצדה ברגע המאושר? התשובה לכך שלילית. סרקוזי החמיץ את הלידה משום שהיה בפגישה בגרמניה עם הקנצלרית אנגלה מרקל.

 

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה נשיא צרפת הופך לאב במהלך כהונתו. סרקוזי, בן 56, הוא כבר אב לשלושה בנים משני נישואיו הקודמים: פייר וז'אן מנישואיו הראשונים עם מארי-דומיניק קוליולי, ולואי - מנישואיו לססיליה סיגנייה-אלבני. הוא גם סב לפעוט. לברוני, בת 43, בן אחד, אורליאן, מנישואיה הקודמים לפילוסוף רפאל אנטהובן.

 

על עתיד בתה הקטנה התייחסה ברוני בראיון שהעניקה לפני הלידה. "אעשה הכול כדי להגן על הילד. לעולם לא אראה תמונות שלו, לעולם לא אחשוף אותו. אני חושבת שחשיפה ציבורית צריכה להיות נתונה לבחירה של מבוגר", אמרה ברוני.

 

7. 7 שנים אחרי הצונאמי, הילדה ה"מתה" חזרה

דצמבר. הילדה הקטנה גברה על איתני הטבע. מי היה מאמין? טקסי הזיכרון לציון 7 שנים לצונאמי באסיה נערכו השבוע כשברקע גם סיפור נס אחד שהדהים את העולם בימים האחרונים. הנערה האינדונזית מרי יולנדה, בת 15, שנסחפה על ידי גלי הצונאמי לפני שבע שנים ובני משפחתה היו בטוחים שמתה, הפציעה לפתע בבית הוריה.

 

אולצה לקבץ נדבות. וואטי ובני משפחה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אולצה לקבץ נדבות. וואטי ובני משפחה(צילום: רויטרס)

 

ב-26 דצמבר 2004 שהתה הילדה המכונה "וואטי" לצד אמה ואחיה כשכפרם אוג'ונג ברוה, באי האינדונזי סומטרה, ספג את פגיעת הצונאמי. בצונאמי, שבא לאחר רעידת אדמה בעוצמה של 9.0 דרגות בסולם ריכטר, נהרגו יותר מ-200 אלף בני אדם, ויש המעריכים כי מספר הקורבנות גדול בהרבה ועומד על יותר מ-300 אלף. עוד רבבות נפצעו. המדינות שנפגעו מגלי הענק ששטפו את חופיהן - סרי-לנקה, הודו, אינדונזיה, תאילנד, מלזיה, מיאנמר, בנגלדש, האיים המלדיביים, סומליה, טנזניה, איי סיישל וקניה.

 

בחזרה ל"וואטי" הקטנה. אמהּ יונסניאר ניסתה להציל אותה ואת שני אחיה, אולם איבדה את אחיזתה בילדה וחשבה כי נספתה.

 

עם שובה סיפרה הילדה שהפכה לנערה כי לאחר האסון הגיעה לכפר אינדונזי אחר שבו אימצה אותה אישה שהכריחה אותה לקבץ נדבות, אך שילחה אותה משום שלא הצליחה לעמוד בציפיותיה. "וואטי" נדדה עד לכפר מגוריה המקורי, ושבע שנים אחרי שנעלמה הצליחה לזכור רק מעט פרטים על משפחתה. ראשי הכפר הצליחו להצליב את הנתונים ולאחד אותה עם קרוביה בכל זאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנסיך ופשוטת העם ריגשו עולם שלם. וויליאם וקייט
צילום: AP
נתנה ליפנים המיואשים סיבה לחייך. הכלבה באן
צילום: AP/Yomiuri Shimbun, Reiri
פרץ של פטריוטיות. בארה"ב חוגגים את חיסול מנהיג אל-קאעידה
צילום: AP
בנפול אויבך אל תשמח? בן לאדן
צילום: AP
רוצה פרטיות לילדה. ברוני
צילום: MCT
מומלצים