שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לחלום על גבר חלומות, להתחתן עם ההפך הגמור

  מומחי דייטינג רבים ממליצים לנשים לכתוב על נייר את רשימת התכונות שהן מחפשות בבן זוגן העתידי. הבעיה: מחקרים מוכיחים שאישה עתידה להתחתן דווקא עם הגבר שניחן בתכונות ההפוכות לאלו שביקשה ברשימתה

  "תראי מה מצאתי!", קראה עידית, חברה טובה מימי הילדות, בעודה מנפנפת נייר ישן שקיפוליו נחרטו בו זה מכבר. "מה זה?", שאלתי אותה ונעניתי בתשובה: "זו רשימת ה'פרינס צ'ארמינג' שהכנתי. זוכרת?". זכרתי, כמובן. כשהיינו בנות 15, עידית החליטה שיהיה זה רעיון טוב אם תכתוב את רשימת התכונות שחייבות להתקיים בגבר שיהיה בעלה לעתיד. היא קיבלה את הרעיון מאחותה הגדולה, שעשתה בדיוק את אותו הדבר, לפי הוראותיה של מאמנת זוגיות ידועה.

   

  עוד בנושא גבר חלומות בערוץ יחסים:

  מקסיקני בדולר במקום גבר חלומות

  גדלי לך גבר חלומות בתוך 30 יום  

  נערת החלומות שלו, גבר החלומות שלה

  גבר החלומות? זהו, שלא בהכרח

   

  אני ישבתי לשפד את הבמבות והיא שרבטה בלהט. כשסיימה, החלה להקריא בפני את הרשימה, לא לפני שהכריחה גם אותי לכתוב את שלי. "כשנהיה גדולות ונתחתן, את עוד תודי לי על זה", הכריזה כשאצבעה מונפת באיום. "אחרת איך תדעי לזהות את בעלך לעתיד בין כל הגברים שתפגשי?".

   

   

  רצתה איש עסקים, התחתנה עם מאמן כדורסל

  הרשימה שלה הייתה ארוכה כאורך הגלות, ולא הייתי זוכרת אותה אילולא היכרותי עם ירון, בעלה הנוכחי, שהוא פחות או יותר - ההפך הגמור מכל מה שרצתה. היה זה כאילו משמיים מישהו עבר על הרשימה שלה, ושלח לה אדם שהוא הניגוד המושלם לכל אחת מדרישות הרשימה.

   

  במקום גבר גבוה - היא קיבלה בעל חסון, יצוק ונמוך. היא רצתה בהיר - לירון שיער שחור, היא רצתה איש עסקים – ירון בכלל מאמן כדורסל במקצועו, והרשימה עוד ארוכה.

   

  כל זה קרה בגלל שכשעידית פגשה את ירון, לגמרי במקרה, היא לא שיערה שהם יהפכו לזוג, וכשהיא כבר קלטה שהם בעיצומו של קשר רומנטי, הרשימה שלה כבר מזמן פרחה מראשה, ולא עניינה אותה יותר. "אם מישהו היה מספר לי עליו בטלפון לפני שהיינו נפגשים, בחיים לא הייתי יוצאת איתו", היא אומרת לאחר שגיחכנו עד קוצר נשימה, למקרא רשימת ה"פרינס צ'ארמינג" שלה, 10 שנים אחרי שהיא נכתבה על שפת הירקון.

   

  "נכון", הסכמתי ונזכרתי באותו היום שבו פיצוץ הרעיד את מכוניתי, וכשעידית במושב לצידי, נתקענו באמצע כביש ראשי בירושלים. זה היה ליד אצטדיון טדי, אליו נהרו אלפי אוהדים בצעיפים התואמים לצבעי קבוצתם. היה זה ירון שתקע את ראשו בחלון, והציע עזרה לפני שהספקנו לבקש. עידית יצאה לעזור לו להחליף גלגל, וכשהיא נכנסה בחזרה לרכב, היו לחייה סמוקות ועיניה נוצצות מהרגיל.

   

  אחר כך ירון הזמין אותנו למשחק אליו הוא היה בדרכו, כשפגש אותנו. הוא קנה לנו חטיפים וקולה, וסף העליצות של עידית הרקיע שחקים, ולא בגלל כמות הפעמים שנכנס הכדור לסל של הקבוצה הנכונה. עד היום נחלקות הדעות בשאלה - האם נכון לפנויים ופנויות לכתוב רשימה של התכונות הרצויות בבן הזוג, על מנת לכוון את הגדרתם העצמית וחיפושיהם הרומנטיים לכיוון הנכון.

   

  פרינס צ'ארמינג בהזמנה

  רבים טוענים שעל מנת להגדיר נכון את בן הזוג שתרצו למצוא, עליכם לשבת עם עצמכם ולכתוב רשימה מסודרת שתגדיר מה בדיוק אתם מחפשים ובאיזה צורה. לעומתם, טוענים אחרים שמי שבא לדייט עם רשימה מוכנה הוא בררן מדי, ועשוי לפסול כל מי שלא מתאים לסעיף קטן מ"רשימת פרינס צ'ארמינג".

   

  מחקר מנובמבר האחרון, מצא שהצדק עם האסכולה השנייה. הוא הראה שברגע שאנחנו פוגשים פרטנר פוטנציאלי לדייט, רשימת הקניות הזאת שלנו עשויה להישכח בתהום הנשייה, וכלל לא להשפיע על שיקולי הבחירה הרומנטית שלנו. המחקר, מטעם אוניברסיטת נורת'-ווסטרן ואוניברסיטת A&M בטקסס, הראה שההעדפות שלנו משתנות כאשר אנו קוראים תיאור על בן זוג פוטנציאלי, לעומת פגישתנו עמו בפועל.

   

  במחקר, נבדקים סיפקו את רשימת התכונות שיוצרות לדעתם את בן הזוג האידיאלי. החוקרים סיפקו בתמורה פרופיל של בן זוג פוטנציאלי שהם התאימו בכוונה או דאגו לחילופין, שלא יתאים לרשימתם של הנבדקים, כדי לבדוק במי הם יבחרו. החוקרים מצאו שאנשים בחרו כבני זוג את מי שתאם לרשימת הדרישות שלהם – רק אם נתנו להם לקרוא אודות בני זוג אלו לפני שהם פגשו אותם בפועל.

   

  לעומת זאת, הקשר הזה בין בחירה רומנטית לבין התאמה לרשימת התכונות פחת מאד כאשר במקום לקרוא אודות בן הזוג הפוטנציאלי, הנבדקים פגשו אותו בפועל. החוקרים, פול איסטוויץ', אלי פינקל ואליס איגלי, טוענים שלאנשים קיימים רעיונות לגבי תכונות מופשטות שהם רוצים בבן זוג, אך לאחר שהם פוגשים את האדם, הם שוקלים מחדש את רשימת התכונות שלהם בהקשר למכלול האדם שעומד מולם, כולל ההקשר בו פגשו אותו לראשונה. פתאום הרשימה שלהם הופכת להיות גמישה יותר.

   

  השלם גדול מסך חלקיו

  ההסבר הוא שבידוד של תכונה מסוימת מתוך מכלול אישיותו של אדם לא יכול לנבא משיכה רומנטית בן אנשים. רשימת "פרינס צ'ארמינג" של עידית ושלי, וככל הנראה של רבים אחרים, כוללת מפרט של תכונות בודדות. ישנם אנשים שיאמרו שתכונה זו או אחרת "עושה להם את זה", אך למעשה הם מדמיינים את התכונה הזו כחלק מאדם וירטואלי שמהווה את הדימוי לבן הזוג האידיאלי, או מאדם אמיתי שהם הכירו בעבר.

   

  היום ישנם אתרי היכרויות שכבר מודעים לממצאים הללו, ומעבר לתיאור של כל חבר באתר הם מציגים קטע וידאו בו הוא מצולם. למרות זאת, ברוב אתרי ההיכרויות ההתאמה בין נשים וגברים עדיין מתבצעת בהתאם לתשובות שהם עונים על שאלות אופי מסוימות, שלמעשה, לא באמת מעניקות תמונה כוללת על אופיו של אותו האדם.

   

   

  הרעיון העומד בבסיס אי ההתאמה בין הרשימה לבין המציאות, הוא שהשלם גדול מסכום חלקיו. אנשים אינם הממוצע של מפרט תכונותיהם. הידיעה שמישהי היא סקסית, נחרצת או שאפתנית - אינה בהכרח נותנת את הרושם על איך היא בתור אישה על כל היבטיה האחרים. בדיוק כמו שלקרוא את מפת ארץ ישראל, אין פירושו להכיר באמת את הארץ, כי המפה אינה השטח.

   

  "נכון", מאשרת לי עידית באנחת חיוך. "המפה אינה השטח, ואין כמו להכיר את השטח מקרוב". 

   

  מסכימים עם הכתבה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכול חוץ מבעלך. פרינס צ'ארמינג בהזמנה
  צילום: shutterstoxk
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים