שתף קטע נבחר

הורים נדרשו להצהיר על נטייה מינית: 'צעד מסוכן'

תגובת זועמות בעקבות חשיפת ynet על כך שהורים שביקשו לרשום את ילדיהם לגנים נדרשו לכתוב אם הם גרושים, פרודים או חד-מיניים. ח"כ הורוביץ קרא ל"אקטיביזם אזרחי", יו"ר ארגון ההורים הארצי אמרה כי מדובר ב"חדירה חמורה לצנעת הפרט". במשרד החינוך אמרו כי מדובר בתקלה שתתוקן

החשיפה ב-ynet על הדרישה מההורים לציין את נטיותיהם המיניות  על גבי טופסי הרישום לגני הילדים עוררה תגובות נזעמות: "הטופס הזה הוא פסול בתכלית", אמר אחר הצהריים (יום ה') חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ. "מדובר בפלישה גסה לפרטיות שאין לה מקום בחברה חופשית. המקרה הזה מוכיח שהדרך היעילה ביותר להילחם בתופעות פסולות שכאלה היא באמצעות אקטיביזם אזרחי אל מול שלטון שנוהג לעיתים באופן חשוך".

 

במשרד החינוך מיהרו להודות כי בטופס נפלה טעות וכי העניין יתוקן, אך הורים רבים ששוחחנו עמם טוענים כי מזל שהנושא נחשף ב-ynet בשלבים הראשונים של הליך ההרשמה, אחרת עלולה הייתה להיגרם להם ולילדיהם עוגמת נפש קשה.

 

הטופס מעורר המחלוקת. חדירה לפרטיות ()
הטופס מעורר המחלוקת. חדירה לפרטיות
 

 

"אני פשוט לא מאמינה שמדינת ישראל נכנסת לי גם לחדר המיטות", אמרה אם מזועזעת לילד בן 5. "מה השלב הבא? אני אצטרך להצהיר שהחזה שלי הוא מסיליקון? אני בסך הכול רוצה לרשום את הילד שלי לגן ילדים וממש אין לי שום כוונה לפרט בפני הפקידה עם מי אני שוכבת ואם הזוגיות שלי עם בעלי תקינה".

 

עוד בחדשות ynet:

 

אתי בנימין, יו"ר ארגון ההורים הארצי, אמרה: "אני רואה את זה כחדירה חמורה לצנעת הפרט ואיני מבינה מה מעניין את מערכת החינוך אם אדם הוא חד מיני או דו-מיני. מערכת החינוך חייבת להתעסק רק בחינוך של הילדים ולא בחיים הפרטיים של ההורים. אני אמנם מעריכה גופים שמודים בטעויות, אבל לצערי במשרד החינוך עושים לאחרונה יותר מדי 'טעויות' וזה חמור במיוחד כאשר מדובר בחיי המין של ההורים".

 

עובד ברשות מקומית סיפר ל-ynet כי ללא קשר לפרסום, מיד כשראה את טפסי הרישום העניין הדליק אצלו נורה אדומה והוא הפנה את הטפסים לייעוץ משפטי. "זה היה נראה לי לא סביר בעליל, חדירה מיותרת לפרטיות ומידע שאין בו שום נחיצות", הסביר, "הורים גרושים ממלאים טפסים משפטיים ללא קשר לטופס הרישום ובטח שאין רלבנטיות למיניות של ההורה ולכן מיד עלתה לי תהייה לגבי החוקיות של הדרישה הזו והחלטתי לבדוק זאת לעומק".

 

"מה זה חשוב מה הנטיות המיניות של ההורה?" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"מה זה חשוב מה הנטיות המיניות של ההורה?"(צילום: shutterstock)

 

גורם ברשות מקומית אחרת אמר כי זה מדהים בעיניו איך לא זיהו את הטעות מראש, שכן מדובר בטפסים המחולקים לעשרות אלפי הורים ברחבי הארץ. "מדובר בטופס רשמי של המדינה וזו שערורייה שקורות טעויות בנושאים כה רגישים, הנוגעים לעניינים הכי אינטימיים של האנשים".

 

אם גרושה לילד בגן חובה הוסיפה: "התיוג של ילדים מרגע כניסתם למערכת החינוך ויצירת סטיגמות הוא צעד מסוכן ביותר המעביר מסר מחריד לחברה. מדינה מודרנית צריכה לכבד את העובדה שמדורת השבט דועכת ונישואים אינם עוד מוסד מקודש אלא האושר ואהבה שלהם זוכים הילדים, בכל מסגרת ביתית שהיא".

 

גם בכנסת נדהמו לגלות את הדרישה מההורים והגינוי לכך חצה מפלגות. ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי יש גבול לכמה שיכולה המדינה להיכנס לחייהם של אזרחיה. "אין לפלישה הזאת מקום, אין לה הצדקה והיא צריכה להיפסק. זה אולי הזמן גם לבדוק אם עוד אין מקומות ותחומים נוספים שהמדינה פולשת אליהם. אין זה מתפקידה של המדינה להכנס לחדר המיטות של אף אחד״, אמר חנין.

 

איתן כבל (העבודה) הגיב כי ״זו חוצפה שאין כדוגמתה. אני מאמין ובטוח ששר החינוך אינו מודע להנחיה הזו ושהוא לא חלק ממנה. זה דבר נתעב. אין לזה מקום בשום פנים ואופן. הנטיה המינית של מישהו לא אמורה לעניין אף אחד. אני מצפה ותובע ממשרד החינוך שההנחייה הזאת תבוטל לאלתר״.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בטופס נפלה טעות והעניין יתוקן". עוד נמסר

כי "משרד החינוך מגלה רגישות רבה כלפי כל המשפחות, במקרה הנדון נועד הטופס לכלל ציבור ההורים באשר הם. הטופס נועד לאפשר להם לקבל מידע אודות ילדיהם ממוסדות החינוך ובכך לדאוג כי יהיו שותפים פעילים בחינוך הילד. במקרה של הורים פרודים או גרושים, מחויב מוסד החינוך להיות מעודכן בשתי הכתובות הרלוונטיות כדי לאפשר להורים להיות מעודכנים באשר לילדם".

 

מהשלטון המקומי נמסר: "אנו מודים על פנייתכם. אזכור נושא הנטייה המינית בטפסים נגרם על-ידי טעות של אגף תכנון מוסדות חינוך שבמשרד החינוך, שמכתיב לרשויות המקומיות את רישום הטפסים. שינוי הטפסים נעשה בעקבות פניית ארגונים של הורים גרושים או פרודים לקבל מידע על ילדיהם והודעות לשתי הכתובות. נושא הנטייה המינית של הורי הילדים מעולם לא עלה בדיונים ומדובר בטעות שנפלה כאמור". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטופס
ח"כ חנין. פלישה
צילום: ירון ברנר
ח"כ הורוביץ. תופעה פסולה
צילום: מתי אלמליח
ח"כ כבל. חוצפה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים