שתף קטע נבחר

תביעה ייצוגית נגד PIP: שלמו מאה מיליון שקלים

8 נשים הגישו תביעה - כביכול בשם 1,000 נשים - על סך מאה מיליון שקל נגד החברה, שהתגלה כי שתלים שלה דולפים. הן הפנו את התביעה גם נגד משרד הבריאות, שלדבריהן אשם באותה המידה משום שלא מנע השימוש בשתלים בארץ

תביעה ייצוגית על סך מאה מיליון שקלים הוגשה היום (ה') לבית משפט המחוזי בפתח-תקווה נגד החברה הצרפתית PIP ומשרד הבריאות. זאת בעקבות קריאתה של צרפת ל-30 אלף נשים שעברו השתלת סיליקון מסוג PIP לגשת בדחיפות למנתח פלסטי להוצאתן, בשל דיווח על שמונה נשים בצרפת שמתו מסרטן והתגלתה אצלן דליפת סיליקון מהשתלים.

 

בתביעה מעורבות שמונה נשים, אולם הן הגישו אותה כתביעה ייצוגית של אלף נשים וביקשו פיצוי של מאה מיליון שקלים ביחד. הן מקוות שנשים נוספות יצטרפו לתביעה. התובעות מציינות בכתב התביעה כי לפני שנתיים הזהירו בצרפת מפני שתלי הסיליקון PIP והשיעור הגבוה של קרעים בשתלים האלה, ואסרו על השימוש בהם שם. בינתיים נסגרה החברה המייצרת את השתלים, אך בישראל המשיכו לעשות בהם שימוש.

 

בכתב התביעה נטען כי משרד הבריאות אחראי לבריאות הציבור ולמערכות שתפקידן למנוע ולאבחן מחלות, לטפל בחולים ולקדם את הבריאות. התביעה ציינה כי היא רואה בחברת PIP הצרפתית ובמשרד הבריאות אשמים באותה המידה.

 

התובעות כולן עברו השתלות סיליקון, ובהמשך התברר להן כי איכות השתלים ירודה מאוד ואינה מתאימה לשימוש בבני אדם. הן ציינו בכתב התביעה כי השתלים הוכנסו לגופן באופן שפגע באוטונומיה שלהן להחליט מה יכניסו לגופן. חלקן, כך ציינו, סבל מדליפה, וחלק עלול לסבול בעתיד מדליפה דומה.

 

עוד נכתב כי "כפועל יוצא, הנשים יידרשו להוציא את השתל מגופן או לחלופין לחיות בפחד מתמיד שהשתלים ידלפו". הן ציינו גם כי הפרסומים על איכות הסיליקון גרמו להן חרדה ופחד. לפי הכתוב, כל אשה שתרצה להוציא את השתלים תידרש לממן

את עלות השתלים החדשים מכיסה, "עלות שלא הייתה באה בפתחה אם חברת PIP לא הייתה משווקת מוצר פגום ואם משרד הבריאות היה מפקח ומוודא כי לא יוכנסו שתלים באיכות ירודה לארץ". עוד צוין כי משרד הבריאות הוציא תחת ידו "החלטה תמוהה" שלפיה יממן את הוצאת השתלים אך לא יממן שתל חלופי.

 

עורכי הדין אסף נוי ועיסא יוסף אמרו כי "בדומה לתביעה הייצוגית בנושא הפרוקסין שהוגשה לפני כחודש, נרדם משרד הבריאות בשמירה, כשברור שכבר בשנת 2008 ידעו שהשתלים בעיתיים בלשון המעטה ולא עשו דבר. מנהל התרופות בארה"ב אסר, מנהל התרופות באירופה אסר, ומשרד הבריאות בשלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שתלי PIP שהתפוצצו
צילום: באדיבות ד"ר ג'קי גוברין
מומלצים