שתף קטע נבחר

השרים החליטו לעכב חוק המשתמטות "הדתיות"

הצעת ח"כ ישראל חסון, שבנות המבקשות פטור מצה"ל מטעמי דת יחויבו להציג תעודה המוכיחה שלמדו במוסד דתי, נדחתה כבר פעמיים. השרים החליטו לעכבה שוב, והבטיחו להצביע במקומה על הצעת חוק ממשלתית בנושא שמעוכבת שנה

לאחר דיון סוער, דחתה היום (א') ועדת השרים לענייני חקיקה בשלושה שבועות את הדיון בהצעת החוק של ח"כ ישראל חסון (קדימה), שלפיה נשים המבקשות להשתחרר מצה"ל מטעמי דת יחויבו להוכיח כי הן דתיות בעזרת תעודה ממוסד לימודים דתי מוכר שבו למדו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

הצעת החוק של חסון נדחתה בעבר כמה פעמים בגלל לחצים ואיומים מצד המפלגות החרדיות בקואליציה, שטענו כי היא פוגעת בסטטוס-קוו. לצד הצעת החוק של ח"כ חסון, יש הצעת חוק ממשלתית שתקועה כבר כמעט שנה, ושנועדה להחמיר הקריטריונים לבנות המבקשות להשתחרר מצה"ל מטעמי דת.

 

הדיון בהצעת החוק של ח"כ חסון נדחה היום אחרי שיו"ר הקואליציה, זאב אלקין, התחייב שהצעת החוק הממשלתית תובא לדיון בתוך שלושה שבועות. במהלך הדיון היום הוצגו דעות לכאן וכאן, ושר החינוך, גדעון סער, אמר כי הוא תומך בהצעת חסון: "זהו ערך חשוב לחייב את השירות בצה"ל ולשלול השתמטות במרמה ממנו. הצעת החוק הממשלתית תקועה יותר משנה בכנסת, וזהו מסר לא נכון של הממשלה להתנגד להצעת החוק של חסון".

 

שר המדע, דניאל הרשקוביץ, אמר: "כולנו נגד רמאות, הבעיה היא שהחוק של חסון לא ימנע רמאויות, ומי שרוצה לרמות תוכל להמשיך זאת כי החוק לא מונע זאת ממנה. הצעת החוק הממשלתית היא זו שתמנע רמאויות". השר יעקב נאמן אמר בדיון כי אף שמדובר בתופעה חמורה, "בהצעת החוק של חסון יש בעיה קשה מאוד - מי שלמדה בבית ספר לא-דתי מוגדרת כביכול כלא-דתייה, ואני מכיר אישית בנות דתיות שלומדות בבתי ספר חילוניים".

 

במהלך הדיון התחייב אלקין בפני נאמן שבתוך שלושה שבועות תועלה להצבעה הצעת החוק הממשלתית בנושא. השר סער יצא לעדכן את חסון ולבקש ממנו את רשותו לדחות את ההצעה שלו, אולם חסון סירב. סער חזר לדיון ואמר כי חסון מסרב

משום ששבע מהבטחות העבר.

 

שר החינוך אמר כי "אין חכם כבעל ניסיון", ונאמן השיב לו: "אין חכם כבעל ביזיון. אני מציע לדחות את הדיון בהצעת החוק בשלושה שבועות, ואם הצעת החוק הממשלתית לא תועלה בפרק הזמן הזה - נעלה שוב לדיון את הצעת החוק של חסון ונצביע בעדה". השרים גדעון סער וגלעד ארדן התנגדו להצעת נאמן, והשרים יולי אדלשטיין, דניאל הרשקוביץ, יעקב מרגי, מיכאל איתן, שלום שמחון ונאמן עצמו תמכו בהצעה.

 

לדברי ח"כ ישראל חסון, "אי קידומה של הצעת החוק עד כה חושף את צביעותם של הפוליטיקאים שמצטיירים כפטריוטים וכלאומיים, כמו הח"כים של ישראל ביתנו, מפלגה שחרתה על דגלה את הסיסמה 'אם אין נאמנות, אין אזרחות' וח"כים שונים בליכוד". הוא ציין כי "כך למשל ח"כ מוץ מטלון וח"כ מירי רגב יזמו בעבר את הצעת החוק הנ"ל ביחד איתי, אך בעקבות משמעת קואליציונית בחרו להיעדר מהמליאה בעת ההצבעה. בשל אזלת היד אל מול הווטו שמטילים החרדים והתנגדותם של אותם ח"כים, אשר נובעת אך ורק ממניעים פוליטיים של שמירה על יציבותה של הקואליציה, נוצר ואקום שאליו חודרות תופעות קשות במגזר החרדי שלחלקן נחשפנו לאחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ישראל חסון. התנגד לדחייה נוספת
צילום: גיל יוחנן
שר החינוך סער. תומך בהצעת חסון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים