שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אורנה בנאי, ביקורת הקהילה כלפייך לא מוצדקת

  "לא כל הומו או לסבית שחי חיים ציבוריים מחויב להפוך לסמל עבור הקהילה". ג'וזף וקסלר משיב לצליבה התקשורת של אורנה בנאי, ומבקש להדגיש שכל אדם זכאי לבחור את מטרותיו בחיים, להחליט עבור מה שווה לו להילחם וממה מעדיף הוא להימנע

  לילה נוסף של חושך ירד על הארץ. כהרגלי השבועי, כיביתי את האורות בבית והתיישבתי בחשכה אל מול הלפטופ השחור שלי. מזגתי לעצמי כוס משקה והדלקתי סיגריה ראשונה מתוך קופסה שלמה, שעתידה להסתיים עד שהבוקר יפציע. הפעם על השולחן: רגשות מעורבים כלפי היציאה מהארון של הקומיקאית והשחקנית הידועה אורנה בנאי.

   

  עוד בנושא יציאה מהארון בערוץ יחסים:

  החלטת לצאת מהארון? עשה זאת נכון

  עם הרבה הומור: כך סיפרתי לסבתא שאני הומו

  סלבס צריכים לחשוש מאאוטינג?

  אאוטינג - מעשה אלים של הומו כלפי הומו

   

  אורנה היקרה, שבוע שעבר הוכרז ב"ידיעות אחרונות" על ראיון שנערך עימך, ובו ההודעה הכה מצופה על נטיותייך המיניות. כידוע לך, הבשורה לא הפתיעה איש. שנים רבות היית תחת אור הזרקורים הישראלי כקומיקאית מספר אחת של המדינה, ואנו הקהל, ידענו היטב את שביקשת להסתיר.

   

   

  כולנו ידענו על נטיותייך המיניות

  לא היה זה סוד כי את לסבית, אני בטוח שהיית מודעת גם את לכך ועדיין נמשכה הצלחתך המטאורית ללא פגע וחשש מנטיותייך המיניות. הובלת פאנלים מרכזיים בטלוויזיה, ובעזרת כישרונך הרב הפכת להצלחה סוג א', זאת על פי המדד הישראלי. כאדם דעתן ובעל עקרונות, לא הסכמת לנוח על זרי דפנה וליהנות מהפרסום והספוט על עצמך בלבד. נלחמת בשל אמונותייך ונתת קול עבור אלו שאינם מצליחים להשמיע אחד כזה, בעלי החיים.

   

  כל אותן השנים, דאגת לעמוד לצד העמותות הצמחוניות ולנצל את הבמה כדי להביע את דעתך העיקשת על כי דרוש כאן שינוי. כל אותן שנים, זכית להערכה בשל כך וזאת עד לשבוע האחרון. לפתע, עקב יציאתך המדוברת מהארון, החליט חלק ניכר מהקהילה הגאה לבקר אותך על הדבר, ולהעמיד לצד אותה תמיכה חסרת פשרות שהענקת לזכויות בעלי החיים, את היעדר התמיכה לקהילה הגאה.

   

  תסמונת סקעת

  טענו כי התנכרת לגאים, כי היה עלייך לעמוד לצידם, לפחות בתקופה ההיא שלאחר הרצח הנורא בבר-נוער. תקפו אותך על שלא השכלת לנצל את מעמדך התקשורתי למלחמה נגד נגע ההומופוביה. כמו היציאה שלך מהארון, גם התגובות לא מפתיעות אותי ונראה כי הן חוזרות על עצמן שנית. הרי גם הזמר ההוא מ'כוכב נולד' סבל מאותה בעיה, התקיפו וצלבו אותו עד שנאלץ לצאת מהארון בכוח.

   

  אותך אמנם לא הצליחו לכופף, והמתנת עד לרגע שהיה הכי נכון עבורך, אבל עדיין ניתן להרגיש באופן ברור את תחושת הצליבה הקשה. זה התחיל במספר כתבות דעה שפורסמו השבוע, צלח את דרכו אל הפייסבוק ולאחר שהוכרזת כאחת מאנשי השנה של הקהילה הגאה, הדבר בער עוד יותר. העם לא שמח מהמעמד לו זכית, וטען כי את אינך ראויה לשאת את התואר הזה.  

   

  מה עם זכויות הגאים? אורנה בנאי עושה לבעלי החיים (צילום: ברק פכטר) (צילום: ברק פכטר)
  מה עם זכויות הגאים? אורנה בנאי עושה לבעלי החיים(צילום: ברק פכטר)

   

  את בסדר, העליהום התקשורתי פחות

  אורנה, אני רוצה לנצל את הטור שלי ב-ynet כדי להתנצל בפנייך. כמובן שאיני יכול לשאת את הקהילה הגאה כולה על כתפיי הצרות ולדבר עבורם. אנחנו איננו גוש אחד ויחיד. הקהילה הגאה אינה מקשה אחת בעלת דעה אחת ויחידה. אני מאמין שבדיוק כפי שיש כאלו הדורשים בהתנצלותך, יש כאלו המברכים על הצעד האמיץ שעשית בשבוע בעבר.

   

  אינני חושב שמגיע לך העליהום שמקיף את שמך בימים אלו. את אדם אמיץ ואכפתי ואני גאה בפועלך, זה שעשית עבור עצמך ועבור אחרים. במשך שנים עקבתי אחר המאבק הציבורי שלך למען זכויות בעלי החיים. קראתי כל מאמר שפרסמת בנושא וצפיתי בכל נאום שהענקת.

   

  כל אדם באשר הוא, זכאי לבחור את מטרותיו בחיים, להחליט עבור מה שווה לו להילחם וממה מעדיף הוא להימנע. לאף אחד אין את הזכות לבקר את התנהגותך בזמן היותך בארון. זוהי זכותך להסתיר ולא להרגיש בנוח לשתף, כמו גם החלטתך האישית. אני מקווה שתמצאי מקום להגיב על הדברים שפורסמו נגדך לאחרונה, וזאת רק בכדי לשמש דוגמה עבור אושיות ציבוריות שעתידות גם הן לצאת מהארון.

   

   

  הביקורת שצפה לאחרונה היא הדבר שאינו ראוי, לא אז במקרה של הזמר, ולא כעת במקרה האישי שלך. לא כל הומו או לסבית שחי חיים ציבוריים מחויב להפוך לסמל עבור הקהילה. חלקכם מעדיפים לקחת חלק במלחמות אחרות או לא לקחת חלק בכלל, וגם זה בסדר. כולי תקווה שגם הקהילה הגאה תבין דבר או שניים מדברייך, במידה ותחליטי לדבר על כך, ואולי הם אלו שיעשו את ההבדל בעתיד.

   

  מזל טוב על היציאה מהארון. מאחל לך עוד המון שנים של פעילות ציבורית מוצלחת.

   

  נכתב בחדר חושך.

   

  מסכימים עם ג'וזף? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים

   

  • הכותב מוציא לאור, עורך וכתב ראשי בפנזין האורבני והתל אביבי "הכבשה השחורה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דחתה את היציאה מהארון. בנאי
  צילום: עופר עמרם
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים