שתף קטע נבחר

איראן לארה"ב: אל תחזירו את ספינותכם למפרץ

"אנו ממליצים לספינות האמריקניות שיצאו ממצר הורמוז שלא ישובו למפרץ הפרסי", אמר מפקד הצבא סאלחי על רקע סיום התרגיל הנרחב שערך חיל הים האיראני באזור בעשרת הימים האחרונים. צרפת מתריעה: איראן ממשיכה לפתח נשק גרעיני

אזהרה איראנית: מפקד צבא איראן, הגנרל עטאללה סאלחי, הזהיר היום (יום ג') את ארצות הברית שלא להשיב את נושאת המטוסים שלה, שעזבה את המפרץ הפרסי בזמן התרגיל הימי שערכה טהרן. כך מסרה סוכנות הידיעות הממשלתית "אירנ"א". 

 

איראן עושה כותרות:

 

לדבריו של סאלחי, "אנו ממליצים לספינות האמריקניות שיצאו ממצר הורמוז לים עומאן שלא ישובו למפרץ הפרסי". הוא אמר את הדברים בשולי מצעד לרגל סיום התרגיל הצבאי הנרחב שערך חיל הים האיראני באזור בעשרת הימים האחרונים.

 

"מי שיתעמת איתנו יישא במחיר כבד". תרגיל חיל הים האיראני (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"מי שיתעמת איתנו יישא במחיר כבד". תרגיל חיל הים האיראני(צילום: MCT)

 

הרמטכ"ל האיראני, הגנרל חסן פירוזאבדי, הזהיר אף הוא את "אויביה של איראן" כי מי שיתעמת עם הרפובליקה האיסלאמית "יישא במחיר כבד". גם פירוזאבדי אמר את הדברים בשולי המצעד הצבאי לסיום התרגיל. הוא ככל הנראה התכוון לומר שאם תותקף, יסגור חיל הים האיראני את מצר הורמוז, שדרכו עוברת כשליש מתפוקת הנפט העולמי, מה שעלול לגרום לזינוק במחירי הנפט ולמצוקת אנרגיה במערב.

 

"בקרוב נציג את עוצמת הצי של משמרות המהפכה"

עם זאת בצי החמישי של ארה"ב כבר הבהירו כי לא יאפשרו לשבש את תנועת המכליות במצר הרגיש.

 

פירוזאבדי רמז גם כי ייתכן שזה לא המפגן הצבאי האחרון של איראן באזור ואמר כי "בקרוב נציג את עוצמתו של הצי העצום של משמרות המהפכה". 

 

"איראן ממשיכה לפתח נשק גרעיני. אין ספק בכך". ז'ופה הצרפתי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"איראן ממשיכה לפתח נשק גרעיני. אין ספק בכך". ז'ופה הצרפתי(צילום: AFP)

 

במקביל, שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר כי איראן ממשיכה במאמציה לפיתוח נשק גרעיני. "אני מאמין שאין ספק לגבי זה", אמר שר החוץ הצרפתי. "הדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מאוד מפורש בעניין הזה".

 

ז'ופה גם קרא לקהילה הבינלאומית להחריף את הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית. "מסיבה זו (בגלל דו"ח סבא"א) צרפת רוצה להחמיר את הסנקציות מבלי שסגרה את האופציה של משא ומתן ודיאלוג עם איראן".

עם זאת, ההצעה הצרפתית לסנקציות חדשות ונוקשות זוכה להתנגדות גדולה מצד סוריה וסין. שתי בעלות בריתה של איראן איימו בעבר כי יטילו וטו על הצעה בנושא שתוצג במועצת הביטחון של האו"ם.

 

כמו כן, מתח ז'ופה ביקורת על משלחת הליגה הערבית בסוריה ואמר שיש להגדיר בבהירות את אופי המשימה של עשרות הפקחים במדינה הערבית. "התנאים שבהם מתנהלת היום המשימה של הפקחים חייבים להיות מובהרים", אמר ז'ופה והוסיף כי הוא "סקפטי" לגבי יעילות העבודה של הפקחים בתנאים הנוכחיים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין כניסה למפרץ הפרסי". תרגיל של צבא איראן במצר הורמוז
צילום: רויטרס
לחץ בינ"ל. אחמדינג'אד במתקן להעשרת אורניום בנתנז
צילום: AP
מומלצים