שתף קטע נבחר

במינוס 9 מעלות: הצ' קוריאנים הסירו את הכפפות

לטענת עריקים צפון קוריאנים, המשתתפים בהלוויית הרודן קים ג'ונג איל קיבלו הוראה מפורשת מהמשטר: בלי כפפות, כובעים וצעיפים במהלך טקס ההלוויה - גם אם יירד שלג. "מאחורי כל שורה יהיה מישהו שישגיח עליכם", נאמר להם - והם קפאו מקור

הרודן הצפון קוריאני המשיך להתעלל בבני עמו - גם לאחר שהלך מהעולם: לאחר מותו של הרודן הצפון קוריאני קים ג'ונג איל, דאגה התקשורת בארצו לשדר תמונות של אזרחים מתייפחים בפומבי ומבכים את מות "המנהיג היקר". השאלה הגדולה שנשאלה היא אם מדובר בהצגת-אבל מתוזמרת היטב של המשטר או באבל אמיתי. לעריקים הצפון קוריאנים יש תשובה חד-משמעית: השלטון במדינה הקומוניסטית המבודדת ביים את הכול. 

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

העיתון הדרום קוריאני המקוון Daily NK, שמנוהל על ידי עריקים מהצפון, טען כי קיבל לידיו מידע ממקור בפיונגיאנג על "רמת הבימוי" של טקס ההלוויה שנערך לקים ג'ונג איל ב-28 בדצמבר. על פי העיתון, יום לפני הטקס אמרו השלטונות הצפון קוריאניים לאזרחי המדינה שבנו של המנהיג המנוח ויורש השלטון, קים ג'ונג און, ילווה את אביו המנוח בידיים חשופות וללא כובע לראשו.

 

למשתתפים נאמר: "מישהו ישגיח עליכם". הלוויית קים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
למשתתפים נאמר: "מישהו ישגיח עליכם". הלוויית קים(צילום: רויטרס)

 

עוד נטען כי אף על פי שהטמפרטורות בשעת טקס ההלוויה עמדו של תשע מעלות מתחת לאפס, האזרחים שהשתתפו בו קיבלו הוראה מוקדמת שלא לחבוש כובעים, לעטות כפפות או להתעטף בצעיפים כדי לחמם את גופם - גם אם יירד שלג. "מאחורי כל שורה יהיה מישהו שישגיח עליכם", נאמר לאזרחים ה"מתאבלים".

 

"סטודנטים השגיחו על התנהגות הקהל"

ואכן, בשידורי הטלוויזיה מהלווייתו של קים הראו כי בקהל העצום שנאסף כדי לחלוק כבוד אחרון לרודן המנוח, לא נראה אף אדם חובש כובע או עוטה כפפות. כל זאת בשעה ששלג כבד ירד במשך מסע ההלווייה. "סטודנטים קיבלו הוראה להשגיח על התנהגות הקהל", נכתב בעיתון של העריקים מהצפון המסוגר.

 

השלב הראשון של הלווייתו של קים, שנמשכה יומיים, נפתח בארמון ההנצחה קומסוסן בבירה פיונגיאנג, שם הוצגה גופתו. לאחר מכן הוצא ארונו של קים, ושיירת מכוניות הובילה אותו ברחובות הבירה בראשות בנו היורש, קים ג'ונג און.

 

בתמונות שהעבירה הטלוויזיה הצפון-קוריאנית בשידור ישיר נראתה פיונגיאנג מכוסה כולה בשלג לבן, ופתיתים לבנים המשיכו לרדת בה כל העת. מצלמות הטלוויזיה הממלכתית שידרו תמונות של אזרחים צפון קוריאנים פורצים בזעקות שבר בצדי הדרכים, ואינם חדלים מלבכות.

 

גם הקריינית בשידור החי דיברה לעתים קרובות תוך שהיא ממררת בבכי. בימים הראשונים אחרי מותו של קים ג'ונג איל, טענו כלי התקשורת בפיונגיאנג, המשמשים כשופרו של המשטר, כי השלג הכבד בבירה הוא הוכחה לכך שהשמיים "מתאבלים על קים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התאבלו" בקור של תשע מעלות מתחת לאפס
צילום: רויטרס
השלטון ביים את האבל על מותו? קים ג'ונג איל
צילום: רויטרס
מומלצים