שתף קטע נבחר

בג"ץ: התחייבויות המדינה על המאחזים לא קוימו

השופטים מתחו ביקורת על המדינה ודרשו שתיתן עד 10 בינואר תשובה בנוגע להתקדמות בהסדרת הבנייה במאחזים שעל קרקע שאינה פרטית. הנשיאה ביניש והשופטים ריבלין והנדל ציינו כי ישנה "חשיבות רבה לפתרון הסוגייה בדרכי שלום"

שופטי בג"ץ מתחו היום (ג') ביקורת על המדינה בסוגיית פינוי המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון, וציינו כי היא נמנעת מקיום התחייבויותיה, כפי שניתנו בתצהירים שהגישה. עם זאת, לדבריהם הם רואים חשיבות רבה בפתרון הסוגייה בדרכי שלום, ולכן הורו למדינה לעדכן אותה בעוד שבוע בנוגע להתקדמות בהסדרת הבנייה במאחזים שנבנו על קרקע שאינה פרטית - מעלה רחבעם, גבעת הרואה ומצפה לכיש.

 

פסק הדין של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש והשופטים אליעזר ריבלין וניל הנדל ניתן בעקבות הודעת המדינה

לבג"ץ על ההסדר עם תושבי המאחז רמת גלעד, שבמסגרתו מבנים שנמצאים על קרקע פרטית יועתקו וכך יוכשר המאחז. עם זאת, השופטים ביקשו מהמדינה לעדכן אותם בנוגע למבנים במאחז שנמצאים על אדמות מדינה. כמו כן, המדינה התבקשה לעדכן בהתקדמות בסוגיית המאחז מצפה יצהר, שבנוי על קרקע פרטית.

 

בעקבות הודעת המדינה, הגישה תנועת שלום עכשיו באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה הודעה משלה, שבה כתבה כי היא מתנגדת באופן חריף לבקשת המדינה למתן ארכה לפינוי המבנים הניצבים על קרקעות פרטיות כפי שביקשה המדינה. התנועה טענה כי המדינה מבזה את בית המשפט בהפרה סדרתית של התחייבויותיה כלפי בית המשפט. עוד נטען כי אין בכוונת המדינה לאכוף את צווי ההריסה והפינוי שהוצאו לבנייה הבלתי חוקית שניצבת על קרקע פרטית.

  

בהחלטתם כתבו השופטים כי הם נענים לבקשת המדינה לקבלת ארכה וכי עד 10 בינואר תעדכן המדינה את בג"ץ בנוגע להתקדמות בסוגיית הסדרת הבנייה הממוקמת על קרקע שאינה פרטית במאחזים, ואף תעדכן באשר למצב המאחז יצפה יצהר, שאותו התחייבה לפנות עד סוף שנת 2011. "אין להתעלם מכך שהמשיבים נמנעים מקיום התחייבויותיהם כפי שבאו לידי ביטוי במספר תצהירים שניתנו על ידם", כתבו השופטים.

 

יחד עם זאת, קבעו השופטים כי הם רואים חשיבות רבה "בפתרון הסוגייה בדרכי שלום

ובהסכמה על פני פתרון של פינוי בכפייה ותוך הפעלת כוח". לכן, לנוכח העובדה שניכר שבפעם הזו נעשה מאמץ להגיע להסכמה, הם נעתרים לבקשת הארכה של המדינה.

 

לבסוף כתבו השופטים: "יש להדגיש כי אורך הרוח שמגלה בית המשפט בציפייה למימוש חובתה של המדינה לקיים את הבטחותיה ולפעול בהתאם לחוק, מבוסס על האמון ברצון הממשלה לממש את המדיניות עליה הצהירה בפני בית משפט זה, אולם על המדינה לכבד את ההתחייבויות שקיבלה ושעמדו ביסוד החלטותיה, לא ניתן יהיה בעניין זה להמשיך בדחייה עד אין קץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש
צילום: פלאש 90
מאחז רמת גלעד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים