שתף קטע נבחר

צפו: הרגעים המביכים של המועמדים הרפובליקנים

עם תחילת הבחירות המקדימות, זה הזמן להיזכר ברגעים היפים של הטוענים לכתר הרפובליקני. מה"אופס" שריסק את פרי בשידור חי ועד לרומני שהגדיר מחדש את גבולות המין האנושי

אם יש מילה שמשקפת יותר מכול את הקמפיין על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב זוהי המילה "חוצפה", בהגייתה היידית-אמריקנית, המקובלת כל כך בקרב פוליטיקאים, או כמו שמישל בקמן ביטאה אותה: "שוצפה". בזמן שבאייווה מתכוננים המצביעים הרפובליקנים הראשונים להשמיע את קולם, כדאי להיזכר בכמה מרגעיהם "היפים" של הג'נטלמנים שברוב "שוצפתם" החליטו לרוץ לבית הלבן.

 

עוד על המרוץ הרפובליקני:

 

לוב ואיש הפיצה

המועמד שרבים תיארו כהזוי מכולם היה איש הפיצה הרמן קיין. קיין הוא איש עסקים מצליח, נואם מלהיב וכנראה רודף שמלות סדרתי, שבסך הכול ניסה לקדם את מכירת ספרו האוטוביוגרפי. לתדהמתו הוא גילה שבחיפושים הנואשים של הרפובליקנים אחר מועמד שמרני כלבבם, הוא דווקא התקדם בסקרים.

 

קיין ידע שאין לו מושג בענייני העולם ולכן הודיע מראש שלא צריך להתרגש אם עיתונאי ינסה לעשות לו אמבוש עם שאלה על "בקי, בקי, בקי, סטן". איש הפיצה היה צריך ללכת הביתה אחרי תשובתו המביכה כשנשאל על מדיניות אובמה בלוב. "אוקיי... לוב...", פתח קיין את תשובתו ולא היה מסוגל להמשיך את המשפט ולשחזר את מה שתדרכו אותו עוזריו בנושא הלובי. בהזדמנות אחרת אמר לכתבים שהטליבאן יהיה שותף בממשלת לוב.

 

תזכירו לי מה זה לוב...? 

 

בסופו של דבר, קיין לא פרש בגלל בורות וחוצפה שלא תיאמן, אלא בגלל שלוש נשים שהתלוננו נגדו על הטרדה מינית ועוד אחת שחשפה רומן שנמשך ביניהם 13 שנה.

 

"אופס" - הרגע הגדול של ריק פרי

מגישי תוכניות הבידור בארה"ב התעצבו בוודאי על אובדן קיין, אך עדיין נותרה להם תקווה לחומרים מבדרים במיוחד כל עוד מושל טקסס, ריק פרי, מתעקש להישאר במרוץ.

 

מהחומרים שסיפק פרי אפשר להכין תוכנית בידור שלמה. הוא איים על יו"ר הבנק המרכזי האמריקני, בן ברננקי, שיעשה לו "את מה שעושים בטקסס" אם ימשיך להדפיס כסף. הוא כינה את הביטוח הלאומי האמריקני, שממנו נהנים עשרות מיליוני גמלאים, "הונאת פונזי". הוא הצהיר על כוונתו לקצץ 5 טריליון דולר בתקציב שנת 2012, בעוד שהתקציב כולו עומד על 3.7 טריליון דולר בלבד.

 

בתחום האקולוגיה והגיאוגרפיה בישר מושל טקסס שהרעיון של התחממות כדור הארץ מבוסס על עיוות נתונים של מדענים, והמציא מדינה חדשה על המפה – סולינדרה. ה"גילוי" אירע בעת שביקש להדגיש את הבזבזנות של הנשיא אובמה (ממשלו נתן סיוע של יותר מחצי מיליארד דולר לחברת האנרגיה "סולינדרה" בקליפורניה, שפשטה את הרגל).

 

פרי נכנס למרוץ ככוכב שביט מזהיר, אולם הרגע שבו אבדו סיכוייו לנצח היה בעימות שבו ביקש המועמד למנות שלושה משרדי ממשלה שבכוונתו לבטל אם ייבחר לנשיאות. לא הייתה זו שאלה מכשילה, אלא יוזמה שלו. הוא נקב בשמותיהם של משרד החינוך ומשרד המסחר, ולא הצליח להיזכר בשם המשרד השלישי – משרד האנרגיה.

 

אופס, איבדתי את נשיאות ארה"ב 

 

פרי ניסה להיזכר, התפתל, פנה בתחינה ליריבו רון פול שיציל אותו, אבל הנשמה הטובה קבר אותו עמוק עוד יותר כשהעיר בשעשוע שצריך לבטל חמישה משרדים. פרי ניסה עוד קצת ובסוף נשבר וסיכם את המעידה באופן אלגנטי במילה אחת - "אופס".

 

גם המועמדים האחרים טעו, אבל לרוב, שגיאותיהם לא נבעו מבורות.

 

הרואין, התערבויות והומו ספיאנס

פול ניסה להסביר בעימות בדרום קרוליינה את משמעות המילה "חופש" עבורו. הפוליטיקאי הטקסני הסביר שחופש פירושו גם חופש לזנות ולצרוך הרואין מבלי שהמדינה תתערב. "אם הרואין יהיה חוקי, אז כולם יצרכו אותו? אני לא זקוק לחוק כדי לא לצרוך הרואין", אמר בן ה-75, החביב על קהל המצביעים הצעיר.

 

רון פול צורך הרואין?

 

ניוט גינגריץ' חשף משהו מעולמו השבע, כשאמר בכינוס בחירות ש"לילדים עניים באמת באזורים עניים, אין הרגלי עבודה ואין מי שילמד אותם לעבוד. הם צריכים לסייע בניקוי רצפות ובתי שימוש".

 

שני אירועים לימדו עד כמה מיט רומני קשור בטבורו לוול סטריט ולכסף הגדול.

 

בניסיון לנמק מדוע אין להעלות מסים לתאגידים גדולים, הסביר רומני שאין הבדל בינם לבין האדם הפשוט. "תאגידים הם אנשים ידידי", אמר רומני לאזרחים בכינוס בחירות, וכשנדחק לפינה הבהיר: "ברור שתאגידים הם אנשים. כל מה שתאגידים מרוויחים הולך לאנשים".

 

"תאגידים הם אנשים"

 

באחד העימותים האחרונים האשים פרי את רומני שהוא מחק מהמהדורה האחרונה של ספרו קטע המתייחס לתוכנית הבריאות שהנהיג כמושל מסצ'וסטס. לרומני נמאס מהאשמת השווא הזו והוא הציע ליריבו באופן ספונטני ובשידור חי להתערב על עשרת אלפים דולר שהוא טועה. אמנם הייתה זו הזדמנות נדירה לרומני להיות ספונטני וצודק בטענתו, אבל הוא טעה חמורות כשהציע להתערב על סכום שכזה, כשעשרות מיליוני אמריקנים מתקשים לפרנס את משפחותיהם.

 

צפו במיט רומני והצעת ההתערבות האומללה:

 

ואי אפשר בלי דונלד טראמפ, איש העסקים שחי בניו יורק ומכיר היטב את המילה "חוצפה".

הוא ניסה לקדם את סיכוייו כששב והעלה את הדרישה האבסורדית, שכבר ירדה מסדר היום, שהנשיא אובמה יוכיח שנולד בהוואי. בעוד טראמפ מדווח בערמומיות על חוקרים שנשלחו מטעמו להוואי ורומז על תוצאות מפתיעות – הציג אובמה מסמך מפורט של מדינת הוואי המאשר היכן נולד ומתי. היה זה סופו של חלום הנשיאות של טראמפ.


פורסם לראשונה 03/01/2012 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומך נלהב בבקמן במדינת אייווה
צילום: AP
בקמן. "שוצפה"
צילום: רויטרס
פרי. אוצר בלתי נדלה
צילום: AFP
רומני. מתערבים?
צילום: AP
קיין פורש. לוב לא הפילה אותו
צילום: AP
פול. החופש לזנות
צילום: EPA
מומלצים