שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מיהו האסיר המסוכן שמאיים על יגאל עמיר?
  בשב"ס טוענים שאסיר שמוגדר כמסוכן איים לפגוע ברוצח ראש הממשלה, ולכן אין להוציאו מבידוד. האסיר עצמו כלוא בהפרדה, ובעבר נדחתה בקשתו להתייחדות עם בן זוגו

  אסיר מסוכן אחד, שעתירתו להתייחד עם בן זוגו נדחתה, מאיים לפגוע ביגאל עמיר. זו לטענת השב"ס אחת הסיבות לכך שלא ניתן לשנות את תנאי כליאתו. בבית המשפט השלום בפתח תקווה דנו הבוקר (יום ד') בבקשתו של רוצח ראש הממשלה רבין לשנות את תנאי כליאתו בהפרדה, אך השופט אברהם טל דחה את ההכרעה בנושא לסוף החודש.  

   

  יגאל עמיר  במאבק על תנאי מאסרו - כתבות נוספות:

   יגאל עמיר ילמד עם אסיר? 'שיהיה בעל רקע דומה'

  עמיר ערער לעליון: "מסכים לפעילי שמאל בתא"

  יגאל עמיר מבקש לערוך ליל סדר עם אסירים

  העליון דחה הערעור: יגאל עמיר יישאר בהפרדה

   

  לדברי עורך דינו של עמיר, אריאל עטרי, מדובר באסיר שנשלח לפני כ-13 וחצי שנה ל-19 שנות מאסר ושמונה חודשים, בעקבות הרשעתו בניסיון לרצח, שוד בנסיבות מחמירות, איומים וגניבה. האסיר נכלא בהפרדה לבדו, ונחשב לבעייתי ואלים, שמרבה להסתכסך עם אסירים וסוהרים.

   

  במהלך שנת 2009, הגיש שתי בקשות לבית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים, היושב בכלא השרון: להתיר לבן זוגו להגיע לבקר אותו, וכן להתייחד עמו. בכפוף לקריטריונים של השב"ס, שמחייבים שבני הזוג יהיו גבר ואשה, נדחתה עתירתו, אך עם זאת, הורה בית המשפט לשקול לאפשר לו ביקור מצד בן זוגו. עטרי הוסיף כי "האסיר איים על שורה של אסירים, ואף אחד מהם לא התבקש להיות מוחזק בנפרד".

   

  בני משפחתו של עמיר בבית המשפט (ארכיון) (צילום :עופר עמרם) (צילום :עופר עמרם)
  בני משפחתו של עמיר בבית המשפט (ארכיון)(צילום :עופר עמרם)
   

  הוריו של עמיר וכן אשתו לריסה טרימבובלר, נכחו בדיון. נציג השב"ס סיפר כי עמיר לא נמצא בבידוד במשך כל שעות היממה: המדינה איפשרה לו להיפגש שלוש פעמים בשבוע, למשך שעה ובכל פעם עם אסיר אחר, לשם לימוד בחברותא, כשמדובר בכאלה שאינם אסירי הפרדה. הלימודים מתקיימים בחדר עורכי דין בכלא רימונים. מהפרקליטות נמסר כי לא נרשמים אירועים חריגים במפגשים אלו. אך הבקשה להמשיך ולהחזיקו בהפרדה, נסמכת על חומר סודי של השב"כ.

   

  נציג השב"ס הסביר מדוע הוצאתו של עמיר מהפרדה תהווה סכנה: קיים חשש כי הוא יפיץ את משנתו בכלא, ומנגד - יש חשש שאסירים אחרים יפגעו בו. "כל עוד לא קיבלנו מידע שהוא זנח את דעותיו, יש חשש שישפיע על אסירים אחרים אידיאולוגית, אם יוצא מהפרדה". עוד הוסיף: "יש מידע שקשור לשלומו ובטחונו". לדבריו יש אסיר שמוגדר כבעל יכולות ומסוכנות שעלול לפגוע בו: "יש לו יכולות לבצע. היו איומים בעבר".

   

  עו"ד עטרי שאל: "בגלל אסיר חולה צריך לשמור את עמיר בהפרדה"? ונציג השב"ס ענה: "יש לו יכולות". השופט טל ציין כי אסיר זה איים על עמיר ספציפית.

   

  שלמה עמיר, אביו של יגאל עמיר, טען כי מדובר בנקמה. "שיוציאו אותו מההפרדה כמו כל אסיר. הוא עדין, לא אלים ולא מסוכן. זה בגלל שרצח ראש ממשלה, ואני בכלל לא יודע אם הוא רצח".

    

  עטרי טען ש"עמיר הוא שיאן גינס בהפרדת יחיד", והתריע מפני פגיעה בזכויותיו. "יש אפלייה כלפיו. אסירים בטחוניים שרצחו ודעותיהם נותרו בעינן אינם מוחזקים בבידוד"

   

  נציג המדינה הצהיר כי יש נכונות לאפשר לעמיר הפרדה זוגית, אך הוא אינו מעוניין בכך. לפיכך טענת האפליה נגדו אינה נכונה. "אם יש פה אפלייה בתנאים, היא דווקא לטובתו, לעומת בידודים אחרים".

   

  לפני כחודשיים דחה בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את עתירתו של עמיר, שביקש לאפשר לו להתפלל במניין. השופט טל קבע כי שירות בתי הסוהר רשאי למנוע זאת ממנו, אך קרא לשב"ס לעשות מאמץ נוסף לאתר מקום שיאפשר לעמיר להתפלל עם אסירים נוספים, בכפוף למגבלות הביטחון.

   

  בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עמיר. בהפרדה
  צילום: זום אאוט הפקות
  גאולה ושלמה עמיר בבית המשפט
  צילום: מוטי קמחי
  טרימבובלר. הגיעה לדיון
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים