שתף קטע נבחר

שמחון: תעסוקת חרדים תתרום כמו העלייה הרוסית

שר התמ"ת אמר בכנס בתל אביב: לתעסוקת המגזר החרדי והערבי יש פוטנציאל להפוך את ישראל למדינה אחרת, ולהגדיל את הצמיחה באופן דומה למה שקרה כאן בשנות ה-90', כשהגיעו הרוסים, לרמה שתשווה אותנו עם מדינות המערב". שמחון הזהיר: "אם זה לא יקרה, נהיה בצרה גדולה"

"אם הגברים החרדים והנשים הערביות ייכנסו לשוק העבודה, זה יתרום למשק כמו העלייה הרוסית". כך הצהיר אמש (ג') שר התמ"ת, שלום שמחון, בנאום שנשא בכנס של אשרא (החברה הממשלתית לביטוח יצוא) שהתקיים בתל אביב.

 

שמחון השמיע את ה"מנטרה" הקבועה של בכירי התמ"ת על הצורך בתעסוקת חרדים וערבים ונופף בפרוייקטים הרבים שהממשלה עושה לקידום המטרה הזאת, כמו הכשרות מקצועיות, העדפה מתקנת וירידי תעסוקה. בהמשך דבריו העריך: "לתעסוקת שני המגזרים הללו יש פוטנציאל להפוך את ישראל למדינה אחרת, ולהגדיל את הצמיחה באופן דומה למה שקרה כאן בשנות ה-90', כשהגיעו הרוסים, לרמה שתשווה אותנו עם מדינות המערב. אם זה לא יקרה, נהיה בצרה גדולה". 

 

לדברי שמחון, "אנחנו פותחים את שנת 2012 בלא מעט דאגה. הנתונים הטובים של 4.8% צמיחה ו-5% אבטלה הם אמיתיים ומשמחים אבל עלולים לסנוור ולשקר. בטווח הקצר, המצב בשווקים הבינלאומיים מדאיג והממשלה והמגזר העסקי צריכים להיערך להאטה בשווקים המערביים ולהמשיך להעביר פעילות יצוא מזרחה לשווקים צומחים יותר כמו הודו וסין.

 

"גם יוקר המחיה מאיים על החברה הישראלית, כמו שראינו בהפגנות, וטוב שמטפלים בכך. בטווח הארוך, יש צורך בתהליכי עומק שישנו את מבנה החברה הישראלית, ויכניסו לשוק העבודה מגזרים שלא נמצאים בו מספיק, בעיקר ערבים וחרדים".

 

"ביטוח הסיכון ליוון יקר מזה של אנגולה"

שר התמ"ת הודיע, כי יגדיל את האשראי שאשרא מספקת ליצואנים משני מיליארד לארבעה מיליארד דולר. זאת, כדי לסייע להם באתגר של הסטת שוקי הייצוא מזרחה.

 

מנכ"ל אשרא, צבי חלמיש, אמר: "העולם משתנה, ממש מתהפך. ביטוח הסיכון שאנחנו נותנים ליוון היום יותר יקר מאשר לאנגולה, ובאנגולה יש פוטנציאל צמיחה יותר גבוה מאשר ברוב המדינות המערביות. היום יש מהגרים אירופים באפריקה במקום להיפך. אבל עדיין, משקיעים ישראלים במדינות עולם שלישי נתקלים בסכנות. השלטון יכול לקום בוקר אחד ולהחליט שהוא לא מחזיר לך חובות, צריך להגן עליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
צילום אילוסטרציה
צילום: אלעד גרשגורן
צילום אילוסטרציה
צילום: אוהד צויגנברג
צילום אילוסטרציה
צילום: איגור רוטמן
שר התמ"ת, שלום שמחון
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים