שתף קטע נבחר

סנטורום הפתיע - והכריז: המשחק נמשך, צריך כסף

מי שנחשב לאנדרדוג אבל הגיע למקום השני בפריימריז של הרפובליקנים באיווה, רק 8 קולות אחרי הפייבוריט מיט רומני, מנצל את ההישג לגיוס כספים לקמפיין הארוך: "תודה לאל, נחזיר לנו את המדינה". רומני: "מצפה להמשך, קדימה לניו-המפשייר"

ריק סנטורום, שרשם הבוקר (יום ד') הישג אדיר במדינת איווה, בפריימריז לבחירת המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, אמר עם היוודע התוצאות כי משמעותן ש"המשחק נמשך". איווה היא המדינה הראשונה שבה הלכו הרפובליקנים לקלפיות, וסנטורום, שנחשב עד לפני כמה שבועות למועמד בעל סיכויים נמוכים, הגיע למקום השני, רק 8 קולות אחרי המועמד שנתפש כפייבוריט לנצח במרוץ כולו, מיט רומני. סנטורום זה ב-30,007 קולות, לעומת 30,015 של רומני.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

"תודה רבה לך, איווה, על שעמדת ולא התפשרת", אמר סנטורום, "עשיתם את הצעד הראשון קדימה בדרך להחזיר לנו את המדינה הזו". תומכיו של סנטורום חברו אליו לחגיגת ניצחון רועשת, עוד עדות לכך שלעובדה שרומני קיבל יותר קולות אין למעשה משמעות. מזכיר המדינה של איווה, מט שולץ, שתמך בסנטורום, אמר: "זהו סיפור סינדרלה. רק לפני כמה שבועות היינו במקום האחרון".

 

הסנאטור לשעבר מפנסילבניה השיג את התוצאה המרשימה במידה רבה הודות לתמיכה המשמעותית שנתנו לו שמרנים סוציאלים ואוונגליסטים, שלהם השפעה רבה על הפוליטיקה הרפובליקנית באיווה. נאום הניצחון שלו שיקף זאת: "אלוהים נתן לנו את המדינה הגדולה הזו כדי לאפשר לאנשיו להיות חופשיים. אני מציע שכולנו נודה לאל".

 

סנטורום מיהר לנצל את ההישג כדי לפנות לתורמים בבקשה שיתמכו בו כלכלית, שכן כסף הוא כרגע הבעיה העיקרית של אנשי הקמפיין שלו. "זה עכשיו או לעולם לא עבור המצביעים השמרנים", אמר, "אני השמרן האותנטי היחידי שיכול לאחד את המפלגה הרפובליקנית".

 

רומני: "יש עבודה לקראת ניו-המפשייר"

סנטורום דיבר על סבו, שעבד במכרה פחם בפנסילבניה כדי להביא את שאר משפחתו מאיטליה לארה"ב. "אבי לימד אותי לעבוד קשה. יש כל כך הרבה גברים ונשים שאוהבים לעבוד, אבל אין להם ההזדמנות לעשות זאת", אמר בהתייחס למצב הכלכלי בארה"ב.

 

ריק סנטורום, הלילה באיווה (צילום: AP) (צילום: AP)
ריק סנטורום, הלילה באיווה(צילום: AP)

 

מי שניצח בבחירות באיווה ונחשב גם כעת למועמד המוביל לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, אמר הבוקר כי הוא מצפה כבר להמשך ההתמודדות. "קדימה לניו-המפשייר!", קרא אל בוחריו עוד בטרם הסתיימה ספירת הקולות, כשהוא מתכוון למדינה הבאה שבה יצביעו הרפובליקנים במסגרת הפריימריז. הסקרים צופים לו ניצחון גם שם, אבל הוא הבהיר: "יש לנו עבודה לעשות".

 

רומני זכה הלילה לחיזוק משמעותי, כשגורם רשמי במפלגה הרפובליקנית סיפר שהסנאטור ג'ון מקיין, מי שהיה המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב ב-2008, מתכוון להודיע על תמיכה בו. סנטורום אמר כי הוא אינו מופתע מכך, וכי הדבר היחידי שמפתיע אותו הוא העובדה שההודעה על כך לא ניתנה קודם לכן.

 

מיט רומני. צפוי לנצח גם בשבוע הבא (צילום: AP) (צילום: AP)
מיט רומני. צפוי לנצח גם בשבוע הבא(צילום: AP)

 

תוצאות הבחירות באיווה פירושן שההישג שירשום רומני בבחירות בשבוע הבא בניו-המפשייר, משמעותיות יותר מאי פעם. במטה שלו הצהירו כבר מזמן שהוא יצטרך להשיג תוצאה טובה במדינה הזו כדי לזכות במועמדות הרפובליקנית בסוף המרוץ. בניגוד לאיווה, בניו-המפשייר זוכה רומני ליתרון משמעותי זה חודשים ארוכים.

 

איווה היא רק התחנה הראשונה

איווה ידועה יותר כמדינה שהבחירות בה מביאות לניפוי מועמדים מאשר כזו שבה מסתמנים המנצחים העתידיים. כך או כך, התברגות למקומות הראשונים בה יכולה לתת דחיפה לכל מועמד במרוץ הרפובליקני. הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו ב-6 בנובמבר.

 

מיט רומני עם אשתו אן. עדיין המועמד המוביל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מיט רומני עם אשתו אן. עדיין המועמד המוביל(צילום: MCT)

 

הישג טוב באיווה יכול לתת מומנטום למנצח או למנצחים, וגם להגדיל את התרומות להם. המרוץ שמצפה למועמדים בהמשך תהליך הבחירות הפנימיות של הרפובליקנים צפוי להיות היקר ביותר בהיסטוריה. הבחירות באיווה מסמנות את

תחילתו של חודש גדוש באירועים במרוץ הרפובליקני, חודש שיכלול שישה עימותים והצבעות בעוד שלוש מדינות - בניו-המפשייר ב-10 בינואר, בדרום-קרוליינה ב-21 בינואר ובפלורידה ב-31 בינואר.

 

למרות חשיבות ההצבעה הראשונה, יש לזכור שתהליך הבחירות של הרפובליקנים עוד ארוך. איווה נתנה באופן מסורתי תנופה למועמדים מפתיעים, וכך למשל במרוץ הרפובליקני הקודם, ב-2008, מי שניצח בהצבעה באיווה היה מושל ארקנסו לשעבר, מייק האקבי. ג'ון מקיין, שזכה בסופו של דבר במועמדות הרפובליקנית והתמודד על הנשיאות מול ברק אובמה, הגיע אז רק למקום הרביעי שם.

 

אחרי ספירת כל קולות הבוחרים (כ-120 אלף הצביעו) בבחירות הלילה באיווה, התברר כי השמרן המבוגר רון פול הגיע למקום השלישי עם 21 אחוזים, בעוד יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ' דשדש עם 13 אחוזים. ריק פרי, מושל טקסס שדעך לאחר שורת מבוכות בעימותים, זכה לכ-10 אחוזים בלבד, והודיע שישוב למדינתו כדי "להעריך מחדש" את המרוץ - רמז לפרישה אפשרית. המועמדת מישל בקמן, שקיוותה להפוך לנשיאה הראשונה בתולדות ארצות הברית, קיבלה רק 5 אחוזים באיווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריק סנטורום. "זה עכשיו או לעולם לא"
צילום: רויטרס
מיט רומני. תמיכה מג'ון מקיין
צילום: EPA
מומלצים