שתף קטע נבחר

כנסת ריקה: יוקר המחיה לא נוגע לפוליטיקאים

כתריסר חברי כנסת בלבד נכחו בדיון בכנסת שעסק בגל ההתייקרויות במשק. העבודה וקדימה שלחו נציג אחד ורוב שרי הממשלה חסרו אף הם. ח"כ רגב קראה לשר האוצר הנעדר: "רד אל העם, זה רק עניין של זמן עד שנראה פה מחאה נוספת"

מחאת האוהלים, שניסתה לשנות במהלך הקיץ סדרי עדיפויות ולקדם סדר יום אזרחי, זכתה בשיאה לתמיכת פוליטיקאים רבים מרוב סיעות הכנסת. ההנחה הייתה שהם מצטרפים למאבק פופולרי וינטשו אותו כשההד התקשורתי ידעך. הערב (יום ד') התבררה הנחה זו כנכונה. רק כתריסר חברי כנסת השתתפו בדיון שעסק ביוקר המחיה בישראל.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

על רקע העלייה הצפויה הנוספת במחירי החשמל, שעוררה עם פרסומה זעם רב בקרב משפחות ואזרחים שנטלו חלק במאבק, התקיים הערב דיון בנושא החם. נוכחות דלה של שרי הממשלה נרשמה במהלך הדיון וגם חברי הכנסת מקדימה, הסיעה הגדולה באופוזיציה שתקפה לא אחת את מדיניות ממשלת נתניהו בימי מחאת האוהלים, נעדרו כמעט כולם מהאולם.

 

נתניהו בדיון קודם בכנסת. נוכחות דלה (צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות) (צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)
נתניהו בדיון קודם בכנסת. נוכחות דלה(צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)
 

 

ח"כ מירי רגב (הליכוד) מתחה ביקורת קשה על שר האוצר, יובל שטייניץ: "חבל שלא הגיע להגיב על הצעת הסדר". לדבריה, "הגיע הזמן להתפנות גם לזוטות ולבעיות הפנים החברתיות והבוערות בטרם פורענות, הגיע הזמן לרדת אל העם, אנו נמצאים במדרון מסוכן אשר תוצאותיו ידועות ומסוכנות".

  

על אף שלא נכח בדיון, קראה רגב לשטייניץ וביקשה ממנו: "האזן נא לרחשי הציבור. אני מציעה לשר האוצר לחדול מהשיטה הנלוזה של עליית מחירים זוחלת של כמה אגורות בודדות כדי להטעות ולהרגיע ובעצם להסוות את סך העלויות הדוהרות הגורמות לעלייה גדולה ביוקר המחיה. זה רק עניין של זמן עד שנראה פה מחאה נוספת. בסיבוב הראשון יכולנו להתגאות על כך שהאלימות לא הייתה מנת חלקה של המחאה, אך אף אחד לא ערב לכך בפעם הבאה", הדגישה.

 

במהלך הדיון, תקף ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) את עליית מחירי החשמל, ואמר כי "שר האוצר אמר: 'אני לא רוצה עלייה דו-ספרתית... נעשה את זה בכמה פעימות'. היום עובדים על פי מעצבי דעת קהל. פסיכולוגים בגרוש שאומרים: 'איך אנחנו נעבוד על הציבור?'. אנחנו לא רואים כלכלה אמיתית, אלא איך אנחנו יכולים להעביר את זה ציבורית, וזו הדרך שלנו להעלות את המחירים, וחושבים שהציבור לא מרגיש את זה". לדברי מקלב, שסיעתו חברה בקואליציה, "משקרים את הציבור ומבלבלים אותו. אנחנו צריכים להדגיש את השקר הזה. זה לא תופס, זה לא אמת".

 

ח"כ אבישי ברוורמן, נציגה היחיד של סיעת העבודה בדיון, תקף את ראש הממשלה ואמר כי "האביב הערבי עדיין נותן את אותותיו, אך הקיץ הישראלי הפך לסתיו קריר, ובעקבות המשבר הכלכלי באירופה ובעולם הוא עוד עלול להפוך להיות חורף קודר". לדברי ברוורמן, "גל ההתייקרויות האחרונות והקיצוץ הרוחבי המתוכנן במשרדי הממשלה רק מוכיח שהמחאה של הקיץ הישראלי נמחתה מהתודעה של ראש הממשלה".

 

אמש שב והבטיח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי יישם חוק חינוך חובה חינם מגיל 3. לצורך כך, הבהיר, יחול קיצוץ רוחבי של 4% במשרדי הממשלה. "אנו לא פורצים את התקציב", אמר נתניהו בירושלים. "כיוון שמדובר במשימה לאומית, אשר נמצאת בראש סדר העדיפויות, נמצא את המקורות המתאימים לכך וכל משרדי הממשלה ישתתפו בזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וטרכטנברג. מחאה ללא פוליטיקאים
צילום: מרק ישראל סלם
מירי רגב. "לרדת אל העם"
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר. "חבל שלא הגיע"
צילום: גיל יוחנן
לבני. ח"כ אחד מקדימה
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
ברוורמן. "חורף קודר"
צילום: חגי אהרון
מומלצים