שתף קטע נבחר

בקואליציה תוקפים: נתניהו הפקיר אותנו

ח"כים בקואליציה רותחים על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות הקפאת חוק לשכת עורכי הדין: "הוא איבד חיילים ויזכה ליחס דומה בחוקים שירצה לקדם"

ההתקפלות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהקפאת "חוק לשכת עורכי הדין" עוררה תגובות קשות במערכת הפוליטית. אפילו בספסלי הקואליציה תקפו בחריפות את נתניהו שנתן ליוזמי ההצעה להשלים כמעט לגמרי את הליכי החקיקה, אך ברגע האחרון ולפני ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית, נכנע ללחץ ו"קבר" את החוק.

 

מתח בקואליציה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

גורמים בקואליציה תהו מדוע נזכר להתערב בשלב כל כך מאוחר. בהקשר זה יצוין כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אמר לראש הממשלה בשיחה סגורה שקיימו מוקדם יותר כי "חוק לשכת עורכי הדין" אינו חוקתי ואף לא יעמוד במבחן בג"ץ. נתניהו הבין כי נקלע למלכוד והורה להקפיא את הליכי החקיקה. קבלתו של החוק הייתה משנה באופן דרמטי את מאזן הכוחות בוועדה לבחירת שופטים משום שיו"ר הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, נחשב למקורב של שר המשפטים יעקב נאמן, בעוד הרוב במועצת הלשכה נוטה לכיוון נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש.

 

חלק מחברי הקואליציה אומרים כי נתניהו "הפקיר" אותם בחזית המאבק. "נתניהו איבד חיילים שיעשו עבורו את העבודה הקשה בחקיקה שנויה במחלוקת שעוד עומדת על הפרק", אמר גורם בכיר בקואליציה. "אם חוק לשכת עורכי הדין אינו חוקתי מספיק עבור נתניהו, הוא ודאי יופתע לגלות שחוקים אחרים שאותם הוא מעוניין לקדם, יזכו ליחס דומה מצידנו. נמתין עד שדן מרידור יחתום עליהם ורק אז נתמוך", אמר בציניות.

 

גורם אחר הוסיף כי יהיו השלכות להתקפלות ברגע האחרון ולכניעה ללחץ ללא תיאום מראש. גם בש"ס, שהתנו את תמיכתם ב"חוק גרוניס" (המבטל את המגבלה על כהונת מינימום בעליון), בקידום חוק לשכת עורכי הדין, הביעו אכזבה קשה מהמהלך. שם טוענים כי היו צריכים להתעקש על העלאת "חוק לשכת עורכי הדין" בטרם יאושר חוק גרוניס.

 

ח"כ יריב לוין, מיוזמי החוק בליכוד, אמר כי "הקפאת החוק מהווה מתנת פרישה בלתי מוצדקת לנשיאת בית משפט העליון. אני מכבד את החלטת ראש הממשלה, אך אמשיך להיאבק על עמדותיי כדי לשים סוף לשיטה המעוותת של בחירת שופטים בישראל".

 

באופוזיציה, נשמעה גם כן ביקורת חריפה: "נתניהו גם אכל את הדגים המסריחים וגם גורש מהעיר", אמר ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה, "אנחנו קבוצת חברי כנסת מכמה מפלגות, שניהלנו קרב עיקש והצלחנו להוכיח שהאופוזיציה יודעת לנצח אם היא רק רוצה. ראוי שהליכוד יעשה בדק בית ויילך לבחירות".

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה הוסיף: "נתניהו הבין שאיבד את הרוב המוסרי והמספרי בוועדת חוקה ושנקלע לדרך ללא מוצא כך שנאלץ לקבל את ההחלטה הזאת. אנחנו נמשיך להיאבק על מנת להביא לידי ביטוי את העמדות של הרוב הציוני השפוי". ח"כ אחמד טיבי, שהגדיר את הקואליציה "קרקס", אמר: "הפארסה הזו של הקואליציה והזגזוג המביך הוא תולדה של הלחץ הציבורי והתקשורתי שהדליק נורה אדומה בקרב חלק משרי הליכוד. הם חשו שהמשולש נאמן-אלקין-לוין מגחיך אותם ומוביל אותם לאבדון. זה שילוב של יו-יו מביך הנע מצד לצד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים