שתף קטע נבחר

"הרב של חיל האוויר רצה אוטובוס לחיילים בלבד"

אחרי המלצת הרבצ"ר להדיח את רב חיל האוויר עולים מקורבי שני הצדדים להתקפה הדדית. "ראב"ד קידש מלחמה דתית-קיצונית משיקולים פוליטיים", טוענים מקורבי פרץ, וסופגים בחזרה: "פרץ דחף את אפו לפרויקט גיוס חרדים שאינו שייך לו"

מי שחשב שהמלצת הרב הראשי לצה"ל, תת-אלוף רפי פרץ, להדיח את רב חיל האוויר, סגן אלוף רם משה ראב"ד, תעבור בשקט, התבדה. שעות אחרי הבירור שערך הרבצ"ר לראב"ד, מסירים מקורבי שני הצדדים את הכפפות ועולים להתקפה, בה איש לא נותר נקי. מקורבי פרץ סיפרו כי ראב"ד זעם כאשר הצבא סירב להקצות אוטובוס מיוחד לגברים ב"סיור בעקבות המכבים" שבו השתתפו חיילי שח"ר (שילוב חרדים בצה"ל) בחנוכה.

 

העימות בין השניים אינו חדש והוא נובע, בין היתר, מתחושת המחנה החרדי ברבנות הצבאית כי מנסים להדירו ממנה. תומכי ראב"ד טוענים כי הרב פרץ "דחף את אפו" לנושא גיוס חרדים לצה"ל, שכלל אינו קשור אליו. מנגד, אומרים מקורבי הרבצ"ר כי רב חיל האוויר קידש מלחמה דתית-קיצונית על הפרדת אוטובוסים בצבא - משיקולים פוליטיים-אישיים.

 

עוד בחדשות ynet:

   

בימים האחרונים הגיעו חילוקי הדעות בין השניים לשיא על רקע החלטת הרמטכ"ל בנושא "שירת נשים" וכישלון הרבנות לעצב אותה לרוחה. מה שגרם להתנגשות חזיתית בין שני הרבנים היה דווקא הניסיון לשנות את תנאי השירות של חיילי הפרויקט שח"ר, שנעשה הרחק מעיני התקשורת. ברבנות הצבאית טוענים כי סא"ל ראב"ד נוקט קו חרדי-קיצוני, ודורש למנוע בין היתר מצב שבו חיילי שח"ר ייסעו לסיורים ואירועים מחוץ לבסיס באוטובוס אחד עם חיילות מהיחידות שלהם.

 

"לאחר המקרה הוא העלה את הנושא בפני פרץ וביקש לדון איתו בסוגיה,

מתוך תקווה שהוא, כרב הראשי, יגבה אותו בפני האחראים וייאלץ אותם להיענות לדרישה", טענו מקורבים לרבצ"ר. "פרץ עוד לא גיבש על כך דעה, אבל לבקשת הרב ראב"ד נקבעה פגישה לשבוע הבא. אתמול גילינו שהוא לא יכול היה להתאפק וכבר החליט לעורר מהומה כזו גדולה - על כלום".

 

מקורבי פרץ אף רמזו כי הרב ראב"ד אימץ נורמות חברתיות-חרדיות קיצוניות בניסיון לקרוץ לציבור החרדי ממנו הוא בא ואליו יחזור בקרוב. "אין לו מה להפסיד כי תאריך הפרישה שלו כבר ידוע, אז עכשיו הוא בונה את עצמו על גבנו לקראת תפקיד רבני באזרחות", טענו. "הוא מאשים את הרבצ"ר בפשרנות וכך מנסה להצטייר כמי שנצמד להלכה בכל מחיר".  

 

מקורבי סא"ל ראב"ד דוחים את הטענות של אנשי פרץ. לדבריהם, כל הוויכוח נסוב סביב תנאי השירות של חיילי שח"ר, שנוסחו על ידי הצבא, ובעקבותיהם התגייסו אותם חרדים. הם ציינו כי הרב שייסד את הפרויקט בחר להבליג עד היום על שינויים שנעשו בהסכם – עד שהדבר הפך לבלתי נסבל וגרם לפגיעה ב"יראת השמים" שלהם.

 

"יש כל מיני דברים שאפשר להתפשר עליהם – אבל לא על בנות, ופה היה ניסיון להוריד את הרף", אמרו בסביבת ראב"ד. "גם בנושאי כשרות יש פתאום בעיות ובעוד דברים, ובאופן כללי נוצר משבר אמון ומתח גדול בין הצבא לחיילי שח"ר. אתה לא יכול להבטיח להם משהו מסוים כדי לשכנע אותם לעזוב את הכולל ולהתגייס, ובסוף לירוק להם בפנים ולא לעמוד בהתחייבויות".

 

המקורבים סיפרו כי מה ששבר את רב הפרויקט היה מסמך שנוסח על ידי ועדה באכ"א –

הצעה לשינויים בתנאי השירות של חייליו – ובו הושמט, בין היתר, הסעיף הקובע כי הם לא יעבדו באותו צוות עם חיילות. "הרב ראב"ד ישב בוועדה הזו, אבל הצעות שהתנגד להן נכנסו לטיוטה בלי שיתחשבו בו או לפחות יעדכנו אותו", טענו.

 

על העימות עם הרבצ"ר אמרו בסביבת הרב: "אי אפשר להבין מה הוא רוצה. הרי אין לו שום קשר לפרויקט שח"ר, והחיילים החרדים מעולם לא ראו בו או ברבנות הצבאית כתובת לעניינים הדתיים שלהם. אגב, הנציג שלו בוועדה הזו לא פצה פה נגד כל השינויים הבעייתיים. המכתב שהרב ראב"ד שלח אתמול היה מיועד לראש אכ"א והיו בו טענות רק כלפיה. הרבנות בכלל לא הוזכרה שם. לא ברור למה פתאום הרב רפי פרץ מתערב בנושא, שלא שייך אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ראב"ד. הבליג עד שנשבר
צילום: באדיבות ערוץ 10
הרב פרץ. תגובה חריפה
צילום: שאול גולן
מומלצים