שתף קטע נבחר

אובמה מקצץ בביטחון: פחות חיילים ומטוסי חמקן

על רקע המצב הכלכלי הקשה, יציג הנשיא את הקיצוץ הגדול ביותר בתקציב ההגנה של ארה"ב מאז סוף מלחמת העולם ה-2. המשמעות: במקום לנהל שתי מלחמות אזוריות בו זמנית, תוכל המעצמה הגדולה בעולם לנהל מלחמה אזורית אחת

בעוד ישראל מגדילה את תקציב הביטחון, במעצמה הגדולה ביותר בעולם מהדקים את החגורה ושומרים על הדולרים עמוק בכיס: נשיא ארצות הברית ברק אובמה הציג היום (יום ה') במסיבת עיתונאים בפנטגון את הקיצוץ הגדול ביותר בתקציב ההגנה של ארה"ב מאז סוף מלחמת העולם השנייה. הקיצוץ הוא חלק מאסטרטגיה ביטחונית לתקופת צנע, שבה מצטמצמות יכולותיה של המעצמה הגדולה בעולם מניהול שתי מלחמות אזוריות בו זמנית, לניהול מלחמה אזורית אחת בלבד.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

אובמה הבהיר במסיבת עיתונאים כי הקיצוצים לא יפגעו בהיערכות של ארה"ב במזרח התיכון. "אנו נישאר עירנים במיוחד במזרח התיכון", אמר אובמה בפנטגון. "נוכל להבטיח את הביטחון שלנו עם מספר קטן יותר של חיילים על הקרקע. נמשיך להיפטר ממערכות מתקופת המלחמה הקרה כדי שנוכל להשקיע ביכולות לעתיד, לרבות מודיעין, ביון, מלחמה בטרור. נמשיך לפעול נגד נשק להשמדה המונית ולפעול במקומות שבהם אויבינו ינסו למנוע גישה שלנו"

 

במסגרת הקיצוץ בתקציב משרד ההגנה, שעומד על 450 מיליארד דולר, יצומצם ב-10-15 אחוזים מספר החיילים האמריקנים ברחבי העולם. כמו כן, ארה"ב תאט את ייצור מטוס התקיפה העתידי החמקן מדגם F-35, כלי הנשק היקר ביותר בהיסטוריה.

 

בלי כוחות קרקע. שר ההגנה פאנטה וראש המטות המשולבים דמפסי (צילום: AP) (צילום: AP)
בלי כוחות קרקע. שר ההגנה פאנטה וראש המטות המשולבים דמפסי(צילום: AP)

 

עם זאת, הפנטגון לא יקצץ בצי נושאות המטוסים האמריקניות, הכולל כיום 11 נושאות מטוסים שמשייטות ברחבי העולם. כל אחת מנושאות המטוסים מלווה בצי של משחתות. אובמה התנגד להצעה לקיצוץ של נושאת מטוסים אחת בגלל רצונו בנוכחות אמריקנית חזקה באוקיינוס השקט מול סין ובמפרץ הפרסי מול איראן. התקציב החדש מבטא את היציאה של הכוחות הקרקעיים האמריקניים מכמה מדינות, בהן עיראק ואפגניסטן, וחיזוק הנוכחות האמריקנית הימית והאווירית באזורי חיכוך.

 

האסטרטגיה הביטחונית האמריקנית מתמקדת בהשקעה ביירוט טילים ארוכי טווח ובפיצוח מערכות הגנה מתוחכמות. הקיצוץ בתקציב ההגנה יפגע יותר בסדר הכוחות של חיל הנחתים וצבא היבשה - שיקוצץ ל-490 אלף חיילים בעשור הקרוב - ופחות בחילות האוויר והים. חילות אלה יטלו חלק חשוב באסטרטגיית ההרתעה האמריקנית באסיה ובמפרץ הפרסי.

 

שר ההגנה לאון פאנטה אמר שהקיצוץ בתקציב לא יפגע במוכנות של ארה"ב מול מדינות עוינות כמו איראן וצפון קוריאה. 

 

תוכנית הקיצוצים שיציג אובמה נוסחה על ידי שר ההגנה הקודם רוברט גייטס שפרש בקיץ. על פי דרישת ראש המטות המשולבים, מרטין דמפסי, מדובר בקיצוץ הדרגתי שניתן לחזור ממנו בעת הצורך.

 

הקיצוץ שמוצג היום אינו כולל קיצוץ פוטנציאלי נוסף של חצי טריליון עד טריליון דולר למשך עשר שנים. אך למרות זאת, התעשיות הביטחוניות האמריקניות כבר מרגישות את הקיצוצים החדים ומזהירות שהשלכותיהם יהיו אובדן של מאות אלפי מקומות עבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האטה בייצור. מטוס חמקן מדגם F-35
צילום: באדיבות משרד הביטחון
אסטרטגיה ביטחונית לתקופת צנע. אובמה
צילום: AP
מומלצים