שתף קטע נבחר

רמטכ"ל טורקיה הקודם נעצר; חשוד בניסיון הפיכה

דרמה בבית המשפט: מפקד הצבא הטורקי לשעבר הובא להעיד בפרשת החתירה תחת ממשלת ארדואן ללא חשדות נגדו, אך השופט הורה לעוצרו. בפרשה הועמדו לדין מאות קצינים, עיתונאים ועורכי דין. "בהחלט טרגי-קומי להאשים אדם שהיה בראש הצבא, כי עמד בראש ארגון טרור", טען הגנרל

הצבא נגד השלטון? בית משפט באיסטנבול הורה אמש (יום ה') לעצור את מפקד הצבא לשעבר, גנרל אילקר בסבוג, בחשד ניסיון להפיל את הממשלה. הגנרל בסבוג הוא הדמות הבכירה ביותר המואשמת ב"פרשת ארגנקון", שבמסגרתה הועמדו לדין בכירי צבא לשעבר, אקדמאים, עורכי דין ועיתונאים בהתארגנות שנועדה, לכאורה, להפיל את משטרו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. 

 

עוד על "פרשת ארגנקון" בטורקיה:

מזימת הפיכה בטורקיה: המתח הפוליטי גובר

מזימת ההפיכה בטורקיה: הואשמו 196 בני אדם

מזימת ההפיכה: טורקיה חצויה בין איסלאם למערב

מזימת ההפיכה בטורקיה: נפתח משפט שני

 

פרשת "ארגנקון" (פטיש בטורקית) מסמלת את מאבק הכוח בין ראש הממשלה ארדואן, העומד בראש "מפלגת הצדק והפיתוח" האיסלאמיסטית, לבין הממסד הצבאי-חילוני במדינה. החקירה הנוכחית מתמקדת בחשדות כי בכירים בצבא הטורקי, בהם בסבוג, הקימו אתר אינטרנט שהפיץ תעמולה נגד הממשלה כדי לערער את השלטון.

 

לפי חלק מכתבי האישום שהוגשו עד כה, תכננו קציני הצבא להפיל מטוס קרב טורקי בשמי יוון, לפוצץ מסגדים היסטוריים ומוזיאונים באיסטנבול, וכן להתנקש במנהיגי היהודים והנוצרים במדינה, בתקווה שאירועים אלה יעוררו זעקה ציבורית.

 

טרם מעצרו של בסבוג, טענו עיתונאים בולטים במדינה, המואשמים גם הם בהשתייכות לרשת "ארגנקון", כי הטענות נגד מאות המעורבים בפרשה נובעות ממניעים פוליטיים ושהמשפט נגדם מהווה "טבח של הצדק".

 

בסבוג עצמו העיד בפני בית המשפט ללא חשדות שהועלו נגדו, ורק לאחר מכן הורה

בית המשפט לעוצרו, לבקשת התביעה. הרמטכ"ל הטורקי לשעבר תקף את החלטת השופט: "המצב בהחלט טרגי-קומי - להאשים אדם שעמד בראש הצבא, בכך שהקים ועמד בראש ארגון טרור".

 

"העובדה כי התביעה מאשימה גנרלים בכירים היא נקודת מפנה בשלטון הדמוקרטי של טורקיה. רבים לא האמינו שתעז ללכת כל כך רחוק", אמרה מומחית טורקייה לענייני צבא בראיון לעיתונים מקומיים, "לא אופתע אם בכירי צבא יתפטרו בשל המשך מעצרו של בסבוג, אבל אני לא מצפה שהדבר יביא לחוסר יציבות משמעותי במדינה. הצבא מבין שהוא לא יכול להתנגד יותר להליך הדמוקרטי במדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. "נקודת מפנה בדמוקרטיה"
צילום: AFP
הגנרל וראש הממשלה
צילום: AFP
מומלצים