שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

הרוצח בשחור מהבר-נוער עוד חופשי. תיק פתוח

השקעה של מיליונים, זימון כ-2,000 בעלי מכנה משותף, פעולות מתוחכמות - וקצה חוט אין. מיהו האיש במסכה שירה בצעירים במרכז ההומו-לסבי בת"א? מה שאפשר לומר תחת האיפול על החקירה היקרה בישראל - עוד פרק בסדרת הבלתי מפוענחים

ואף אחד לא ראה את הפנים שלו. לבוש בשחור ועוטה מסכה, הוא עלה במדרגות מהמרתף של הבניין במרכז תל אביב. יצא והשאיר אחריו שני הרוגים, 10 פצועים, הרבה דם ובעיקר תדהמה מקפיאת דם. הלם מוחלט מהמקרה שנראה כמו פשע השנאה החמור והמסתורי בתולדות מדינת ישראל, הרצח בבר-נוער.

 

תיק פתוח - הכתבות הקודמות בסדרה:

מי רצח את בכיר השב"ס בפיצוץ ברכב?

איפה המיליונים משוד הכספות הגדול?

 

שנתיים וחצי עברו מאז השבת ההיא, וביחידה המרכזית של מחוז תל אביב זהו עדיין התיק המרכזי שמעסיק את המפקדים, במה שהפך לחקירה היקרה אי פעם. הרים של מסמכים, צילומים ואלפי עדויות, אבל עד עכשיו אין ולו קצה חוט.

 

אבל במרכז הגאה. ניר וליז נרצחו, אבל למה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבל במרכז הגאה. ניר וליז נרצחו, אבל למה?(צילום: AFP)

 

במשטרה קיבלו צו איסור פרסום גורף על כל פרטי החקירה, אולי כדי להרחיק אותה מהציבור, אולי כדי לאסוף חומרים בשקט - או אולי כדי שלא ייאלצו לשאת את הלחץ הציבורי. בינתיים, השאלות המצמררות עוד מהדהדות בין קירות "האגודה" של הקהילה ההומו-לסבית, אבל ממש לא רק.

 

עוד כתבות על הרצח בבר נוער:

 

פשוט לא הגיוני

כמו בארבע השנים שקדמו ל-1 באוגוסט 2009, באותו מוצ"ש התכנסו כרגיל בני נוער מ"הקהילה" וחבריהם עם מדריכים, למפגש שבועי. הם התפרסו בקומה התחתונה של הבניין ברחוב נחמני. חלקם היו באמצע משחק טאקי, באותן השניות שבהן צעד המחסל עם האקדח טעון בידיו בדרכו למועדון. בשעה 22:40 הגיח הרוצח מהמדרגות. על פי עדויות הוא עמד בקור רוח בכניסה, לבוש בשחור, והחל לירות כדור אחרי כדור. כמעט לכל כדור הייתה כתובת.

 

"מדובר ברוצח קר רוח שלא התרגש ממה שעשה", טוען גורם בימ"ר תל אביב שמכיר את פרטי התיק והעדויות. בשל הצו הגורף אסור לתאר בדיוק מה קרה בזמן מסע ההרג, אבל את כל ההתקפה אפשר היה למדוד בשניות. אחריהן היו שרועים על הרצפה שני הרוגים:

 המדריך ניר כץ, בן 26, והנערה ליז טרובישי, בת 16, שביקרה במועדון.

 

לצד ההרוגים שכבו עוד 10 בני נוער מדממים וזועקים לעזרה. שניים מהם נותרו נכים. אף אחד מהם לא ידע להסביר מדוע המתנקש הפסיק לירות, מה גרם לו להסתובב ולברוח. למרות המיקום המרכזי, ההקפצה המהירה של המשטרה ואינספור עוברי אורח ברחוב - הצליח המתנקש לחמוק ולהיעלם כאילו בלעה אותו האדמה. "זה לא הגיוני. פשוט לא הגיוני שאף אחד לא ראה אותו", אומר אותו גורם משטרתי. אף פרט מודיעין על הבר-נוער, צריך לזכור, לא היה לשוטרים.

 

אמבולנסים ושוטרים זרמו למרכז תל אביב, והרוצח ברח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמבולנסים ושוטרים זרמו למרכז תל אביב, והרוצח ברח(צילום: AFP)

 

בתוך זמן קצר הפך אזור בניין האגודה למתחם מבוצר. כל אזור מרכז תל אביב נסגר ולמקום הוזרמו מאות בלשים ושוטרים נוספים. המטרה הראשונה הייתה לנסות לתפוס את החשוד. במקביל עלה חשש שמא הוא מסתתר באחת הסמטאות באזור, מתכוון לצאת לפרק שני במסע הירי הקטלני והמטורף. זה לא קרה. הרוצח לא עשה אף טעות - כנראה עד היום.

 

המפכ"ל למפקד המחוז: יש לך הכול

הזעזוע העמוק שפשט בחלקים רבים מהחברה הישראלית נבע לא רק מהאכזריות הבלתי נתפסת, אלא מהידיעה שאנשים חפים מפשע שהרוצח כנראה לא הכיר, נקטלו סתם כך, בגלל נטייתם המינית. בכך אמנם התמקדה החקירה, אף ששום כיוון לא נשלל גם כעת.

 

כל צמרת המשטרה, כולל המפכ"ל הקודם, רב-ניצב דודי כהן, באה לבר-נוער באותו לילה. כהן הבין את גודל הזוועה והודיע למפקד מחוז תל אביב, ניצב שחר איילון: תקבל כל תקציב שתבקש, את כל הטכנולוגיה שברשות המשטרה וכמה שוטרים ובלשים שאתה צריך למשימה הזאת.

 

בימ"ר אכן לא חסכו בדבר. מיליוני שקלים הושקעו בחקירה. מאות עדויות נגבו מאנשים בשטח, ורק לאחרונה השלימה המשטרה זימונם של כ-2,000 איש בעלי מכנה משותף שהיו דרושים לבירור. קשה לחשוב על פעולות, גם כאלו שמתאימות אולי לסרטי מתח וסדרות בילוש, שלא עלו בישיבות החוקרים. אינספור מעקבים, האזנות והערכות מודיעין נבדקו.

 

האיפול שהוטל על החקירה לא מאפשר לספר על אותן פעולות ואמצעי חקירה מתוחכמים. אבל ראויים להערכה ככל שיהיו, בשורה התחתונה נמצא התיק באותו המצב שבו היה רגע אחרי שהמתנקש נמלט אל האפלה. הזמן שחולף כנראה לא משפר את הסיכוי לפיצוח, והבלשים שכבר הפכו כל אבן יודעים שעד שייתפס מבצע הטבח, "כנראה זאב בודד" כפי שטוענים במשטרה, התיק הזה ירדוף גם אותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל הגאווה מחוץ לבניין האגודה, ביום שאחרי
צילום: AP
בזירת הטבח
צילום: ג'ורג' גינסברג
המפכ"ל כהן בביקור בבניין ברחוב נחמני
צילום: עופר עמרם
ליז טרובישי
צילום: שאול גולן
ניר כץ
צילום: AFP
מומלצים