שתף קטע נבחר

לקראת ניו-המפשייר: הרפובליקנים הסירו הכפפות

רון פול כינה את ריק סנטורום "מושחת". ריק פרי כינה את רון פול "צבוע". ואלו ממש לא היו ההתקפות היחידות בעימות הלילה

אחרי איווה - עוברים לניו-המפשייר: הסכינים נשלפו הלילה (יום א') בעימות טלוויזיוני של המועמדים הרפובליקנים לנשיאות. כל הנימוסים נשכחו וגם העובדה שכל המועמדים הם מאותה מפלגה.

 

הבחירות במפלגה הרפובליקנית - עדכונים אחרונים
יהודים לסנטורום: די להציג עצמך כמועמד של ישו

מקיין תומך ברומני: "יזנק לנשיאות בניו המפשייר"

קורבן ראשון לפריימריז: בקמן פרשה מהמרוץ

 

רון פול כינה את ריק סנטורום "מושחת". ריק פרי כינה את רון פול "צבוע". רון פול לא נותר חייב והוא קרא לניוט גינגריץ' "משתמט מגיוס". סנטורום אמר על מיט רומני שצריך בבית הלבן מנהיג ולא מנהל ואילו גינגריץ' האשים את רומני שבניהול חברת "ביין" הוא רוקן חברות מנכסיהן והותיר את העובדים לבד.

 

העימות הלילה, שהועבר בשידור חי ברשת ABC, היה הראשון מבין שניים בתוך 12 שעות. העימות השני יתקיים היום בתוכנית "פגוש את העיתונות" של רשת NBC.

 

מתכוננים לבחירות בניו המפשייר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתכוננים לבחירות בניו המפשייר(צילום: רויטרס)

 

המועמדים הרפובליקנים מתכוננים לקראת הפריימריז שייערכו ביום שלישי בניו-המפשייר. לקראת העימות התפרסם סקר של תחנת טלוויזיה מקומית, לפיו מיט רומני ינצח בבחירות המקדימות הללו ב"הליכה". הוא נהנה מתמיכה של 44 אחוזים מהמצביעים בניו-המפשייר, לפני רון פול עם 20 אחוזים. גינגריץ' וסנטורום עם רק 8 אחוזים כל-אחד, הנטסמן 7 אחוזים וריק פרי ייאלץ להסתפק בקולותיהם של אחוז אחד מהבוחרים.

 

המועמדים ניצלו את ההזדמנות לתקוף בעימות את מיט רומני, אבל די מהר הוא ניער את התוקפים שעברו לטפל האחד בשני. נראה היה שהם בעצמם נאבקים על המקום השני, בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית. רון פול ספג האשמות מכולם וריק סנטורום, שבמשך 13 עימותים עמד בפינה, קיבל הפעם עמדה מרכזית בגלל ההישג הגדול שלו באיווה. הוא ספג האשמות לפיהן הוא בזבזן גדול כסנאטור ולוביסט שעשה מיליונים אחר כך.

 

זו הייתה כמעט הזדמנות אחרונה של גינגריץ' לנסות לחזור לתמונה באמצעות שני העימותים, פורמאט שהוא כה מצטיין בו. הוא תכנן לתקוף את מיט רומני, אבל בסופו של דבר הקורבן היה רון פול.

 

תקפו גם את אובמה

אבל המועמדים לא שכחו לתקוף את מי שאחד מהם יתמודד מולו בנובמבר 2012. כמה מועמדים האשימו את הנשיא ברק אובמה בהוצאת הכוחות מעיראק. סנטורום אמר שאובמה טעה בכל פינה במזרח התיכון. "התחושה היא שאמריקה רכה ואפשר לדחוק אותה. תראו מה קורה כשאנחנו לא בעיראק. זה מה שיקרה אם נצא מאפגניסטן", הוא אמר. מושל טקסס פרי השמיע דעה קיצונית יותר והצהיר שכנשיא הוא ישלח את החיילים בחזרה לעיראק.

 

"צריך לשלוח אותם בחזרה כדי לא לאפשר לאיראן להשתלט על עיראק", הוא אמר. "אנחנו נראה את איראן נכנסת במהירות האור וכל העבודה שעשינו בעיראק והחיילים שנהרגו יהיו לשווא". גינגריץ' לא הסכים עם דבריו של פרי. הוא אמר כי "צריך לפתח אסטרטגיה להחליף את המולות באיראן ואז הבעיה בעיראק תיפתר". רון פול אמר בעימות "אני לא רוצה שאיראן תהיה גרעינית", אבל הוא הזהיר ש"הסנקציות יובילו למלחמה". לדבריו, "המדיניות שלנו מובילה למלחמה".

 

ג'ון הנטסמן אמר שצריך להוציא את הצבא האמריקני מאפגניסטן עד לשנה הבאה. "הטליבאן לא בשלטון, נערכו בחירות דמוקרטיות, בן לאדן איננו. אני לא רוצה לבנות מדינה בדרום מזרח אסיה כשאנחנו צריכים לבנות את ארצנו. הייתי משאיר 10 אלפים אנשי כוחות מיוחדים באפגניסטן".

 

מיט רומני אמר שהוא היה יוצא בצורה אחראית יותר ל"העברת האחריות לכוחות הביטחון האפגנים ולהחזיר את החיילים בהקדם, אבל

 בהתייעצות עם המפקדים בשטח". הנטסמן אמר: "ההחלטה היא של המפקד העליון. מלחמת האזרחים היא מעבר לפינה באפגניסטן. אני לא רוצה עוד ויטנאם עם חיילים שלנו שם".

 

ניוט גינגריץ, בהופעה מרשימה, הזהיר: "אנחנו לא נפתור את הבעיות באפגניסטן כשיש לנו בעיות בכל פינה. בפקיסטן עם 100-200 כלי נשק גרעינים ואיראן על סף נשק גרעיני ומאיימת לסגור את מייצרי הורמוז. האחים המוסלמים במצרים ואנחנו לא יודעים מי שולט בלוב. צריך אסטרטגיה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיט רומני
צילום: EPA
רון פול
צילום: רויטרס
ריק סנטורום
צילום: AP
ניוט גינגריץ'
צילום: AFP
מומלצים