שתף קטע נבחר

גל הבנייה: פטור ממסים לפרויקטים ברחבי הארץ

בזכות השותפות המפלגתית? שרי השיכון והפנים מש"ס פטרו מהיטל השבחה 5 פרויקטים של פינוי-בינוי ועיבוי בנייה במרכז ובצפון הארץ. הפטור יאפשר לזרז את הקמתם של כ-1,600 יחידות דיור ועסקים בת"א, פ"ת, קדימה, חיפה וטירת הכרמל

שרי השיכון והפנים אריאל אטיאס ואלי ישי חתמו היום (א') על צווים הפוטרים מהיטל השבחה כ-5 פרויקטים גדולים של פינוי-בינוי ועיבוי בנייה קיימת במרכז הארץ. הצעד יאפשר לזרז הקמת כ-1,600 יחידות דיור ועסקים באזורי הביקוש.

 

עוד על פינוי בינוי בערוץ הנדל"ן:

 

הפטור מההיטל יחול על השבחת הנכסים המיועדים להקמת דירות מגורים ופיתוח שטחי מסחר בפרויקטים הבאים: "מבוא חיים" בחיפה, "שילר אורלוב" בפתח תקווה, "יוספטל" בקדימה, "החרש והאומן" בתל-אביב ו"ביאליק" בטירת הכרמל. כתוצאה, יתווספו 1,549 יחידות דיור ושטחי מסחר, מתוכן 1,030 יחידות דיור חדשות, לעומת 519 הדירות הישנות הקיימות במתחמים אלה.

 

ביטול ההיטל עתיד להוזיל את עלויות הבנייה בעשרות אחוזים וכן את מחירי הדירות או העסקים החדשים שיוקמו. היזמים בפרויקטים אלה מחויבים לשלם את היטל ההשבחה לרשות המקומיות, שמחושב על פי הפער שבין השווי הקיים של הקרקע או של מבנה ישן המיועד להריסה, לבין שוויים לאחר הקמת מבנים חדשים בבנייה רוויה.

 


הפרויקטים שעליהם יבוטלו היטלי ההשבחה

הפרויקטים שעליהם יבוטלו היטלי ההשבחה
הפרויקט עיר שם המתחם מצב קיים מצב מוצע גודל המתחם

פינוי בינוי

פתח תקווה שילר אורלוב 29 יחידות דיור 178 יחידות דיור 10.6 דונם

פינוי בינוי

קדימה יוספטל 72 יחידות דיור 200 יחידות דיור 14 דונם

פינוי בינוי

חיפה מבוא חיים 40 יחידות דיור + 151 מ"ר מסחרי 75 יחידות דיור +

6,500 מ"ר מסחר

3 דונם

פינוי בינוי

תל אביב החרש והאומן 9,300 מ"ר מסחר ומלאכה 272 יחידות דיור + 7,000 מ"ר מסחר 15.6 דונם
עיבוי בנייה טירת הכרמל ביאליק 378 יחידות דיור 824 יחידות דיור

(תוספת של 446 יחידות דיור חדשות על גבי  המבנים הקיימים)

122.5 דונם
 

 

בזכות המכנה המשותף

הסמכות לגביית ההיטל מעוגנת בחוק התכנון והבנייה, שמאפשר לשרי הפנים והשיכון לפטור את היזם מההיטל בצו מיוחד כהוראת שעה, בהסכמת הרשות המקומית. השרים חתמו על הצווים בהסכמת הרשויות.

 

הפטור מהיטל השבחה יוצר כדאיות כלכלית כפולה ליזמים ליישם את הפרויקטים, שנמצאים באזורי ביקוש לנדל"ן ושההשקעה בהם זולה יותר. עם זאת, שיתוף הפעולה בין השרים חיוני למשימה ותוצאה של הלחצים המופעלים על הממשלה לנקוט בצעדים להפחתת המיסוי על הבנייה.

 

הסכמת הרשות המקומית לוותר על ההכנסה הגבוהה מהיטל ההשבחה, בתקופה של מצוקה תקציבית, לא היתה מתקבלת אלמלא הלחץ של משרד הפנים. הלחץ הזה משלים את הקו של שר השיכון, להקל על מצוקת הדיור באספקת יחידות מגורים במחיר נמוך ממחירי השוק.

 

ספק אם שותפות זו היתה יוצאת לפועל אילו שני השרים היו שייכים למפלגות שונות. העובדה כי ישי ואטיאס הם נציגי ש"ס בממשלה, יצרה את המכנה המשותף החברתי והפוליטי למתן התמריץ הכלכלי לקידום הפרויקטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי בינוי. אילסטרציה
צילום: אוראל כהן
מומלצים