שתף קטע נבחר

צילום: יוני המנחם

רוצים שינוי? "יאיר לפיד שונה מאוד מאבא שלו"

חברי מפלגת שינוי שכיהנו בכנסת תחת יוסף (טומי) לפיד מנסים לפענח את מהלכיו של הבן. אברהם פורז: "ברור שישראל צריכה מפלגה שתעמוד מול החרדים". חמי דורון: "שלא יבנה על הסקרים". יסינוב: "מה בכלל הדעות שלו?". ומה אומר פריצקי?

כניסתו של יאיר לפיד לחיים הפוליטיים עוררה עניין לא רק בקרב האנשים הפעילים במערכת הפוליטית , אלא גם אצל אלה שכבר מחוצה לה. חברי מפלגת "שינוי" בגלגולה האחרון, שבעשור שעבר כיהנו בכנסת תחת היו"ר יוסף לפיד ז"ל, אביו של יאיר, עקבו אחר הדיווחים האחרונים וחיכו להודעה. מרביתם אינם מכירים אותו, אך הם לא מתפלאים שהוא מנצל את הריק שנוצר עם היעלמות המפלגה.

 

פוליטיקאי נולד - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

חבר הכנסת לשעבר משינוי, חמי דורון, מציע ללפיד הצעיר להיזהר מלהסתמך על הסקרים המחמיאים המנבאים לו הצלחה בבחירות. "סקר הוא דבר נכון לרגע שבו הוא מתבצע", אומר דורון. "בזמנו שינוי התחילה בקטן וסיימה ב-15 מנדטים, ואילו מפלגת המרכז התחילה בגדול מאוד וסיימה עם מנדטים בודדים.

 

חמי דורון (מימין). "שיביא ציונות שפויה" (צילום: יוגב עמרני) (צילום: יוגב עמרני)
חמי דורון (מימין). "שיביא ציונות שפויה"(צילום: יוגב עמרני)

 

"ברמה האישית אני מאחל ליאיר לפיד הצלחה. אמנם אני לא יודע מהן תוכניותיו, כי מעולם לא החלפתי איתו מילה למעט מפגש אחד לפני מספר שנים, אבל אני קורא את המאמרים שלו בשקיקה ומסכים איתו בדברים רבים. אני מאחל לו שיביא איתו הרבה אנשים טובים ובעיקר ציונות שפויה".

 

יריבו הגדול של טומי לפיד ז"ל בדמדומיה של המפלגה, יוסף פריצקי, אמר כצפוי: "שיאיר לפיד יהיה בריא. אני לא מעוניין להגיב".

 

פורז: "צריך מישהו שיעמוד מול החרדים"

סיעת שינוי הפתיעה בבחירות 99' עם שישה מנדטים, אך סירבה להיכנס לקואליציות של אהוד ברק, ולאחר מכן של אריאל שרון, מפני שש"ס נכללה בהן. בבחירות 2003 כבר היו לשינוי 15 מנדטים, והיא הצטרפה לממשלת שרון עד 2005, אז פוטרו שריה מהממשלה על רקע התנגדותם לתקציב המדינה שכלל תוספות לחרדים (לבסוף היא תמכה בו מהאופוזיציה תמורת תקציב שהתאים לאינטרסים שלה). לקראת הבחירות הבאות, בתחילת 2006, גברו העימותים הפנימיים שהביאו לפרישת לפיד, והמפלגה לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה.

 

פורז עם יוסף לפיד ז"ל. "יאיר שונה מאביו" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
פורז עם יוסף לפיד ז"ל. "יאיר שונה מאביו"(צילום: עופר עמרם)

 

השר לשעבר אברהם פורז, שפרש בזמנו משינוי והקים את מפלגת "חץ", נמצא ביחסים קרובים עם יאיר לפיד, ובתקופה האחרונה שוחחו השניים על ההתלבטויות לקראת קבלת ההחלטה. "ידעתי שהוא מתלבט, אבל לא הייתי חלק מהמהלכים שעשה באחרונה", אומר פורז. "בכל מקרה, אני חושב שהכניסה שלו לפוליטיקה היא דבר חיובי מאוד. הוא צריך לחשוב על התארגנות חדשה ונקייה ולא להתמודד בפריימריז של מפלגות קיימות.

 

"הוא איש אינטליגנטי מאוד. הוא היה קרוב מאוד לאביו אבל הוא שונה ממנו. אני לא יודע בדיוק על איזה קו הוא ירוץ, אבל אין ספק שישראל זקוקה לגוף שיעמוד מול החרדים וההקצנה. כיום אין מפלגה שמתנגדת לאינטרס החרדי במובהק. יש כאלה שטוענות שהן נגד, אבל הן משתפות פעולה. לפי דעתי, מקור חלק מהציפיות מלפיד נובעות מההצלחה של אבא שלו. עכשיו מצפים ממנו דברים דומים".

 

יאיר ויוסף לפיד. "יאיר פייסן יותר" (צילום: ערוץ 2) (צילום: ערוץ 2)
יאיר ויוסף לפיד. "יאיר פייסן יותר"(צילום: ערוץ 2)

 

גם חברת הכנסת לשעבר, מלי פולישוק-בלוך, שכיום חברה במפלגת העבודה, מברכת על כניסתו של לפיד לפוליטיקה: "הוא איש מצוין ואנחנו צריכים אנשים מצוינים בפוליטיקה. אבל נראה לי שהוא שונה מאביו. הוא פייסן יותר והאג'נדה שלו לא מתמקדת רק בחרדים. אבל רק ימים יגידו, כי יש הבדל בין מה שכותבים בעיתון לבין מה שעושים בפועל.

 

"אני מאמינה שטומי היה רוצה שיאיר ייכנס לכנסת, אם כי אני בטוחה שיאיר וטומי - שאותו הכרתי מצוין - היו חלוקים בדעותיהם. אביו היה חד וברור יותר בנושאים שהוא התנגד להם, ולכן הוא חסר כל כך. לפחות על פי הכתיבה שלו, יאיר נראה יותר איש של פשרות".

 

יסינוב: "מעולם לא שמעתי בבירור את דעותיו"

אבל לא כולם תומכים אוטומטית בצעד של לפיד. הח"כ לשעבר יגאל יסינוב מסתייג בעדינות: "למיטב זיכרוני, יאיר אפילו לא היה חבר מפלגת שינוי. אני לא בקשר איתו ולא הכרתי אותו בזמן ששינוי הייתה בכנסת. יכול להיות שהוא איש מצוין ויכול להיות שלא. ואולי הוא בכלל לא מתכוון להקים 'שינוי 2' אלא דווקא 'קדימה 2'?

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"מה הדעות שלו? לא ראיתי אותו בפעולה פוליטית כלשהי ולא שמעתי את דעותיו בבירור", מוסיף יסינוב. "אני רק מציע לו לא לעשות את השטויות שעשה אביו כשחבר לאברהם פורז. אדם צריך לעשות מה שהוא יודע ורוצה לעשות, ולא לעשות משהו רק כי הוא 'יורש'".

 

אהוד רצאבי, שגם הוא היה ח"כ תחת טומי לפיד, מדגיש שיאיר צריך למלא את החלל שנוצר בפוליטיקה הישראלית בהיעדר מפלגה מובהקת המייצגת את מעמד הביניים החילוני.

"הוא עושה צעד נכון, בלי ספק", אומר רצאבי. "זה נראה שאנחנו הולכים לבחירות בתוך שנה, ובפוליטיקה העכשווית יש צורך גדול במפלגה כזאת. קשה לדעת אם זאת הולכת להיות 'שינוי 2', אבל זאת בטח תהיה מפלגה בעלת קו ליברלי.

 

"אביו היה תומך בכניסה שלו לפוליטיקה, אבל הוא גם היה מזהיר אותו ממנה. במיוחד אחרי מה שהוא עבר בה. אבל כשהליכוד קיים ויציב, והעבודה עדיין מנסה להתאושש, וקדימה נמצאת במצב לא ברור – זה הזמן להיכנס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד. "האג'נדה שלו לא מתמקדת רק בחרדים"
צילום: AP
טומי לפיד. נחרץ יותר
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים