שתף קטע נבחר

מאחורי הקיצוץ: נתניהו העדיף את ש"ס על ליברמן

יו"ר ישראל ביתנו התנגד לקיצוץ הרוחבי לטובת חוק חינוך חינם מגיל 3, בקואליציה דיברו על "פופוליזם" - וראש הממשלה גייס את הרוב מש"ס. תגובות מעורבות במערכת הביטחון

אמש ואפילו הבוקר (יום א') עוד נראה כאילו ראש הממשלה יהיה מוכן לדחות את ההצבעה על יישום חוק חינוך חינם מגיל 3 למועד אחר, בשל ההתנגדויות הרבות בממשלה. אולם בסופו של דבר הושג הרוב לקיצוץ הרוחבי בתקציבי המשרדים: ש"ס קיבלה את שרצתה, וישראל ביתנו של אביגדור ליברמן המשיכה להתנגד.

 

 

נתניהו למעשה הלך עם ש"ס. אחרי שליברמן ניסה במהלך סוף השבוע לקבוע סדר יום, ולהציג את עצמו ואת מפלגתו כמי שדואגים לזוגות עובדים ולכאלה ששירתו בצבא, נתניהו החליט לא להיכנע לדרישות שבקואליציה היו שהגדירו "פופוליסטיות".

 

המאבק הפוליטי עד ההצבעה על הקיצוץ:

 

במהלך היום המשיך ראש לשכת נתניהו, נתן אשל, לנהל מגעים אינטנסיביים בניסיון לגרום למפלגה החרדית לתמוך בקיצוץ. אשל ושר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, פתחו כבר במהלך סוף השבוע בהידברות ישירה. אטיאס הבהיר כי ש"ס

דורשת לא לפגוע בתקציבים החברתיים של משרדיה, והציע לייצר הפרדה בין החינוך שמקבל הילד, ובין הסבסוד שמקבלים הוריו העובדים של אותו ילד עבור צהרונים. "צריך לתמרץ עבודה", אמר אטיאס לבני שיחו. "נעשה הפרדה בין מה שניתן לילד כחינוך, ובין מה שניתן להורים, כדי ההורים יוכלו להמשיך לעבוד יום שלם".

 

באוצר לא אהבו את הדרישה של ש"ס לבטל את הקיצוץ במשרדיהם, אבל במפלגה החרדית לא רצו לשבור את הכלים והציגו מתווה חדש: אל תוותרו לנו על הקיצוץ, אמרו לאנשי האוצר, אך תנו לנו להחליט מאיפה יבוא הכסף. באוצר הסכימו לשמוע, ואנשי ש"ס הציגו בפניהם את האפשרות לקחת את הכסף עבור הקיצוץ מקווי האשראי של המשרדים שלא נוצלו.

 

ישיבת סיעת ש"ס. לא רצו לשבור את הכלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישיבת סיעת ש"ס. לא רצו לשבור את הכלים(צילום: גיל יוחנן)

 

באוצר הרימו גבה, והנושא נתקע עד סביבות השעה 16:00, לנוכח התנגדות אנשי האוצר. כונסה ישיבה בהשתתפות אשל, אטיאס, יצחק כהן, ישי, הממונה על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ וסגניו - כדי לדון בסוגיית הורדת הקיצוץ בסך 100 מיליון שקל מהתקציבים של ש"ס מהנושאים החברתיים.

 

נתניהו במסיבת העיתונאים. החליט לא להיכנע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו במסיבת העיתונאים. החליט לא להיכנע(צילום: גיל יוחנן)

 

מבחינת ש"ס הנושא עמד להכריע את הדיונים. סגניו של הרשקוביץ התנגדו, אולם הרשקוביץ לקח הנושא על עצמו - ואיפשר לש"ס לקחת כסף מתקציב האשראי. בסופו של דבר, הוא זה שקיבל החלטה לאפשר להם לקבוע את מקורות הקיצוץ. בש"ס סיכמו בחיוב: גם העבירו החינוך לגיל הרך, גם לא ויתרו על הכספים החברתיים וגם הם מצליחים להציג תמונה לפיה הם תומכים בעידוד התעסוקה בעזרת הצהרונים.

 

הרמטכ"ל גנץ והשר ברק. דחיית הקיצוץ היא "אקמול" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הרמטכ"ל גנץ והשר ברק. דחיית הקיצוץ היא "אקמול"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בישראל ביתנו הביעו אכזבה מההחלטה. "המפלגה בעד הרחבת חוק חינוך חינם, והקדמת גיל החוק", אמרו. "הבעיה שלנו היא בשני היבטים: מקורות המימון, כי זה לא נכון לעשות את זה בלי קיצוץ בביטחון; ושלא ניתן תיעדוף לאנשים עובדים. נמשיך לקדם את הנושאים שדו"ח טרכטנברג הצביע עליהם, כולל בתחום הדיור".

 

בצה"ל מרוצים, וגם לא

ומה עם מערכת הביטחון? גורמים בכירים במשרד הביטחון הביעו סיפוק מהחלטת הממשלה לא להחיל את הקיצוץ הרוחבי ב-4% לטובת חינוך חינם על המשרד, אך הגדירו את דחיית הקיצוץ ב-3 מיליארד לשנה הבאה כ"אקמול".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:


לדברי הגורמים, "שלושת הדברים המרכזיים שהאוצר ניסה להשיג נפלו ברגע האחרון: בסיס התקציב לא ייפגע, הקיצוץ הרוחבי לא יחול על המשרד ולא תיפרץ מסגרת ברודט לשנה הקרובה.

 נוכל לשרוד את השנה הקרובה אך ההחלטה מטרידה בשל התכניות הרב-שנתיות הנוגעות להתעצמות האסטרטגית של מערכת הביטחון".

 

בנוגע לדרישת האוצר לשקיפות בתקציב צה"ל, מסרו הגורמים כי הם מקבלים את החלטת הממשלה להקים צוות בראשות נציג משרד ראש הממשלה, שיהיה מורכב מנציגים של צה"ל ושל משרדי הביטחון והאוצר, שיאפשר שקיפות של נתוני השכר והגמלאות. הגורמים הוסיפו כי הצוות יסיים את עבודתו בשנה הקרובה ויקבע מנגנון שיחל לפעול בשנת 2013, "ויאפשר שקיפות אך לא שליטה של האוצר".

 

מדובר צה"ל נמסר: "ממשלת ישראל היא זו שתחליט על היקף המשאבים אשר היא בוחרת להעמיד לצורכי ביטחון. צה"ל יציג את המשמעויות האסטרטגיות לבניין הכוח ולתפעולו לדרג המדיני וימשיך לעשות כל שביכולתו להגן על ביטחון אזרחי ישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום במסיבת העיתונאים
צילום: גיל יוחנן
אלי ישי. ביקש להחליט "מהיכן יבוא הכסף"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים