שתף קטע נבחר

האוצר הסכים: סבסוד תעריפי מים לחלשים

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מסר לוועדת הכספים כי הגיע להסדר עם האוצר לפיו יסבסד תעריפי מים מוזלים לנכים ולשכבות החלשות. עוד מסר, כי הסבסוד יגיע מתקציב המדינה ולא באמצעות העלאת תעריפים לצרכנים חזקים. הפעיל החברתי, ג'קי אדרי, נענה לבקשת גפני, והפסיק לשבות רעב

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הגיע להסדר עם האוצר לפיו האוצר יסבסד מתקציב המדינה תעריפי מים מוזלים לנכים ולשכבות החלשות. גפני הודיע זאת היום (ב') לוועדה, במהלך דיון סוער על סוגיית התעריפים והתנהלות תאגידי המים, על רקע טענות על עיקלי חשבונות בנק הדואר למאות משפחות חלשות בגין פיגורים בתשלומי המים. גפני אמר, ונציגת האוצר אישרה, כי העיקרון הוא שהסבסוד יגיע מתקציב המדינה ולא באמצעות העלאת תעריפים לצרכנים חזקים.

 

 

גפני איים, כי שאמר גם לאוצר, כי אם לא תחול התקדמות בנושא, הוא לא יביא לאישור הוועדה את הקיצוץ הרוחבי שאישרה אתמול הממשלה. גפני איים, כי אם לא תיפתר הבעייה, הוא יצא לחופשה כך שוועדת הכספים לא תדון באישור הקיצוץ הרוחבי. "מצידי שהאוצר יעביר את אישור התקציב לוועדה אחרת", אמר. לדבריו, לאחר ההסכמה העקרונית, ייפתח מו"מ על הגדרת הזכאים להנחות.

 

גפני אמר כי יישום ההסכמה העקרונית על סבסוד תעריפי המים מותנה בהפסקת שביתת הרעב של ג'קי אדרי מדימונה שנמשכת כבר שלושה שבועות במחאה על הפגיעה בשכבות החלשות בתעריפי המים. היא ביקש מאדרי להפסיק את השביתה לאלתר, לפחות זמנית, כל זמן שמתנהל המו"מ עם האוצר. אדרי נענה לבקשתו, והודיע שהוא מפסיק את השביתה ועוד היום יגלח את זקנו ויאכל את ארוחתו הראשונה בעיר הקודש.

 

גפני אמר, כי הסכמה עקרונית עם האוצר מהווה התקדמות יפה של המאבק שהוועדה מנהלת בעניין תעריפי המים. הוא ציין, כי ההסכמה היא צעד ביניים עד להכרעה בהצעת החוק הפרטית שלו, שכל חברי הוועדה חתומים עליה, להחזיר לוועדת הכספים את הפיקוח על תעריפי המים, שעבר לפני מספר שנים לרשות המים. נציגת האוצר אישרה לוועדה את הסיכום שמסר גפני.

 

ח"כ פרץ: לא להפסיק אספקת מים לחייבים

בדיון סיפר אדרי, כי תאגיד המים "מעיינות הדרום" האחראי על אספקת המים לדימונה, ירוחם ומצפה רמון עיקל לאחרונה בין 450 עד 600 חשבונות בבנק הדואר בהם מקבלים תושבים מהשכבות החלשות את הקצבאות הממשלתיות שלהם, בגלל פיגורים בתשלומי המים. הוא אמר כי מדובר במהלך אכזרי וחזירי והוא שולל מהתושבים בנגב את החמצן הדרוש להם, זאת לאחר שהתאגידים גם ניתקו את אספקת המים לתושבים.

 

אדרי ציין את דרישותיו במחאה: תעריף מיוחד לחלשים וגם לבעלי צרכים מיוחדים כמו ילדים עם פיגור שכלי שצורכים הרבה מים; ביטול המע"מ שגובים תאגידי המים, בשעה שתושבים במרכז כמו ברמת גן לא משלמים את המס מאחר שבעירם לא הוקם תאגיד; ודרישה להגדיל את הקצבת המים במחיר נמוך, השרירותית בעיניו, מ-2.5 קוב לנפש ל-4.5 קוב.

 

חבר הכנסת עמיר פרץ (העבודה) דרש להפריד בין חובות הצרכנים לצריכת המים. זאת, לפי המודל הקיים בחוק הבריאות, שלא מפסיק את השירותים למי שמפגרים בתשלום דמי הבריאות.

 

חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) הצטרפה לדרישה של ביטול המע"מ, יחד עם חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) שציינה כי בג"ץ קבע שמכסת הצריכה המינימאלית בתעריף נמוך צריכה לעמוד על 4.5 קוב לנפש. רגב הדגישה, כי התאגידים לא מחויבים לאזרחים אלא רק לחשבונות שלהם, ובדרך זו הם יהפכו לברוני מים שישלטו במשאב החיוני ביותר של המדינה.

 

גפני אמר כי עד כה הוא סבר שרשות המים והתאגידים הופכים להיות "יחידת הסמך" של האוצר. הוא דחה את דרישות חברי הוועדה לצעדים דרסטיים יותר נגד הממשלה באומרו: "אני לא יכול לעשות את כל מה שנדרש", וציין כי ההסכמה שהגיע אליה עם האוצר היא צעד גדול קדימה.

 

רשות המים: אסרנו על עיקול חשבונות של נכים

מנהל רשות המים, אלכס קושניר, הודיע לוועדה כי הרשות כבר הוציאה הוראת שעה האוסרת על תאגידי המים לעקל חשבונות בנק של נכים באוכלוסיות חלשות אחרות, אשר צברו חובות בתשלומי המים. עם זאת אמר, כי התאגידים לא מילאו אחר ההוראה כיוון שהם אינם כפופים מנהלית לרשות, אלא לרשויות המקומיות.

 

ח"כ גפני קרא לו בסיכום הדיון, לחדש את הוראת השעה. היועצת המשפטית של ועדת הכספים ציינה בדיון שהפרת הוראה כזו היא עבירה פלילית המחייבת נקיטת צעדים נגד העבריין. הרשות נדרשה לפעול לביטול כל העיקולים שהוטלו עד כה, אך הודיעה שהדבר קשור לתאגידים. הוועדה קראה לתושבים לפנות ישירות לתאגידים ולתבוע את ביטול העיקולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים