שתף קטע נבחר

ירידה קלה במס' המתעניינים במעבר לנגב ולגליל

תנועת אור המעודדת התיישבות בנגב ובגליל: בשנה שעברה התקבלו יותר מ-5,200 פניות בנושא, לעומת כ-5,700 אשתקד. היישוב המבוקש ביותר - כרמית, המוקם בצפון הנגב. 34.5% מקרב הפונים הם תושבי מרכז הארץ

ירידה של כ-9% בפניות להתיישבות בנגב ובגליל: בשנת 2011 התקבלו 5,254 פניות להתיישבות במרכז המידע הארצי להתיישבות בנגב ובגליל שמפעילה תנועת אור בשיתוף עם החטיבה להתיישבות והקרן הקיימת לישראל. מדובר בירידה קלה בהשוואה לשנת 2010, אז נתקבלו 5,765 פניות. בשנת 2009 נתקבלו 2,886 פניות.

 

יחד עם זאת, יש לציין כי יותר מ-5,000 משפחות עברו לנגב ולגליל באמצעות תנועת אור מאז הקמתה בשנת 2002. בעשור האחרון פנו לתנועה יותר מ-30 אלף איש שהתעניינו במעבר לנגב או לגליל. 

 

 

האזורים המבוקשים ביותר למגורים בנגב היו המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ורמת נגב. האזורים המבוקשים ביותר בגליל: המועצות האזוריות עמק המעיינות, מטה אשר וגליל תחתון. הישוב המבוקש ביותר בפניות למרכז המידע הוא הישוב החדש כרמית, המוקם בימים אלה בצפון הנגב. 34.5% מקרב הפונים למרכז המידע במטרה להתיישב בנגב או בגליל הם תושבי מרכז הארץ.  

 

ליה ליידרמן, מנהלת מרכז המידע הארצי להתיישבות בנגב ובגליל הסבירה כי "עדיין, לעומת 2009, אנחנו נמצאים במגמה של עלייה. מעל 5,000 פניות זה מספר עצום. אנחנו חשים התעניינות רבה של אנשים בפריפריה". עוד ציינה כי "העלות הגבוהה של דיור במרכז הארץ גורמת לאנשים לחפש אפשרויות אחרות מעבר לדירת 4 חדרים בפתח תקווה או ראשון לציון, והם מגלים שבאותו המחיר הם יכולים לעבור לבית קרקע בישוב קהילתי או פנטהאוז בעיר בנגב או בגליל, וגם לשפר משמעותית את איכות החיים.

 

"מה שמעניין הוא שלא מדובר רק בישובים המבוקשים שבצפון הנגב, כמו כרמית, אלא גם בישובים הממוקמים דרומית לבאר שבע, כמו קיבוץ טללים, בו כל המגרשים בשכונת ההרחבה נמכרו תוך זמן קצר". כך, בתוך חצי שנה שווקו כ-70 מגרשים בשכונת ההרחבה של קיבוץ טללים בנגב, הצפויה להגדיל את אוכלוסיית הקיבוץ פי שלושה".

 

ומהם היישובים המבוקשים ביותר? הישוב כרמית שומר על מעמדו החזק משנת 2010, והוא היישוב המבוקש ביותר להתיישבות בשנת 2011. כרמית מוקם בימים אלה בצמוד ליער כרמים שבצפון הנגב, ליד הישוב מיתר, במרחק קצר מבסיס קרית המודיעין הצפוי להיבנות באזור בשנים הקרובות. שלב א' של הפרויקט שווק במלואו ועבודות העפר במקום הסתיימו. בחודשים הקרובים צפוי להיפתח לשיווק שלב ב' של השכונה הראשונה בישוב. כרמית נמצאת על צומת הכבישים 60 ו-31, והישוב הוא הקרוב ביותר למחלף כביש 6 העתידי שיגיע לצומת שוקת, מרחק נסיעה של 15 דקות מבאר שבע, ופחות משעה מתל אביב ומירושלים.

 

שחר (32) וליאת (31) וטרי הורים לילדה בת כשנתיים, תושבים חוזרים מאנגליה שהחליטו לעבור לכרמית, סיפרו כי "זה יישוב חדש, קהילה חדשה, ומאוד קסם לנו להקים יישוב חדש בנגב ברוח הציונות ולתרום את חלקנו למדינה". ליאת סיפרה כי הם עדיין מתגוררים באנגליה בעקבות עבודתם בחברת ייעוץ אבל מקווים שעד שנת 2015 ישתקעו בביתם בכרמית. "אנגליה נחמדה, אנחנו נהנים, אבל רחוקים מהמשפחה. תמיד הרגשנו לא לגמרי בבית. אחרי הכל אנחנו ישראלים. הנגב בצמיחה בשנים האחרונות ורק ימשיך לצמוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיווק מגרשים בכרמית
צילום: באדיבות תנועת אור
מומלצים