שתף קטע נבחר

5 שנים למדתי הנדסה ו-5 שנים אני מחפש עבודה

במשך שנתיים אני פועל באופן התנדבותי לקידום ולתמיכה בבני נוער ערבים במצוקה. בנוסף, בחודשים האחרונים הועסקתי בניהול והקמת פרויקט מגמת טכנולוגיה בתיכון מקצועי בצפון הארץ אבל השכר נמוך ולא מדובר בתפקיד בתחום הכשרתי

שמי איאד, בן 33, נשוי ואב לשני ילדים, בן ובת. נולדתי בכפר זלפה, השייך למועצה האזורית מעלה עירון. לפני ארבע שנים, כשהתחתנתי, חזרתי לכפר בכדי לגדל את ילדי במקום שאני כל כך אוהב. לאחר נישואי אימי נפטרה, לכן אבי, שמאוד קשור אלי, עבר לגור יחד איתנו.

 

 

בימיה האחרונים לאימי הייתה משאלה אחת: שאגיע רחוק, שאצליח, שההשכלה הנרחבת שרכשתי במהלך השנים תשמש לי בסיס לפרנסה טובה והגשמה עצמית, וזו גם משאלתי שלי.

 

דאגתי להשקיע את מיטב שנותיי ברכישת השכלה מכובדת במקצועות שיש להם ביקוש בשוק העבודה הישראלי, למדתי תואר הנדסאי אלקטרוניקה ומיד לאחריו המשכתי לתואר הנדסת אלקטרוניקה.

 

לאחר מכן, על מנת להרחיב את הידע המקצועי שלי, כמו גם את אפשרויות התעסוקה שלי, הוספתי לימודי הכשרה להנדסת מים בתקווה שככל שארחיב את כישוריי והשכלתי יהיו לי יותר אפשרויות תעסוקה בהמשך דרכי המקצועית.

 

מנצל כל חלון הזדמנויות (צילום: באדיבות עמותת קו משווה) (צילום: באדיבות עמותת קו משווה)
מנצל כל חלון הזדמנויות(צילום: באדיבות עמותת קו משווה)

 

לא כך קרו הדברים

עם סיום לימודי התואר התחלתי בתהליך חיפוש עבודה. בינתיים התקבלתי לעבודה בתור בודק תקנים במבנים מטעם מכון התקנים, בעבודה זו הצלחתי מאוד, יזמתי פרוייקט של מעבדה מיוחדת לבדיקת תקנים של חומרי בניין, התקדמתי והבאתי מספר לקוחות אסטרטגיים. המשכתי לעבוד שלוש שנים ובמהלך שלוש השנים האלו המשכתי וחיפשתי עבודה בתחום אליו הוכשרתי במשך 5 שנים.

 

בד בבד אני פועל במשך שנתיים באופן התנדבותי במסגרת קבועה, לקידום ולתמיכה בבני נוער ערבים במצוקה. בנוסף, בחודשים האחרונים הועסקתי בניהול והקמת פרויקט מגמת טכנולוגיה בתיכון מקצועי בצפון הארץ, הפרויקט הוכתר בהצלחה אבל מדובר בתפקיד זמני, במשרה לא מלאה, השכר נמוך ולא מדובר בתפקיד בתחום הכשרתי.

 

מ-2007 ועד היום אני מקדיש לנושא חיפוש עבודה מספר שעות, זאת במטרה לשנות את המצב הנוכחי ולמצוא עבודה

בתפקיד בתחום הנדסת האלקטרוניקה. אני מנצל כל חלון הזדמנויות וכל קצה חוט שעומד לרשותי בתקווה לקבל זימון לראיונות עבודה. אני מתקשה להגיע למצב בו מזמנים אותי לראיון - כולם דורשים ניסיון תעסוקתי בתחום ואני לא מבין איך אני אמור לצבור ניסיון כזה כשאף אחד לא נותן לי הזדמנות?

 

שלחתי את קורות החיים שלי לעשרות מקומות, הן למשרדי כוח אדם והן לחברות עצמן בהן מתפנות משרות - כל זה ללא הצלחה.

 

יום אחד זומנתי לראיון בחברה מהגדולות בארץ. חשבתי שסוף סוף הזמן שלי הגיע, שזו ההזדמנות הגדולה לה חיכיתי כל כך. במיון המועמדים עברתי עוד ראיון ועוד ראיון עד שהגעתי ממש לשלבים האחרונים. כבר הייתי בטוח שההזדמנות שלי בפתח ושהמזל שלי השתנה. אבל נוכחתי לגלות שטעיתי, הם הודיעו לי שהם לא מעוניינים ולא התקבלתי וכך בתסכול גדול שוב חזרתי למעגל מחפשי העבודה.

 

אני לא תמים, אני יודע שלא קל למצוא עבודה בישראל במיוחד בשל המנטליות והרקע השונים, אבל אני מאמין בעצמי, ביכולות שלי ובמוטיבציה הגבוהה שלי להוכיח למעסיק שלי, ומעבר לכך - לעצמי, שאני יכול להתגבר על המכשולים שבדרך, לחיות בכבוד ולממש את היכולות המקצועיות והאישיות שלי. אני מוכן להעתיק את מקום מגוריי אם יידרש ממני כחלק מהרצון העז שלי למצוא עבודה מאתגרת ורצינית.

 

למרות האכזבות הרבות שנחלתי בדרך למציאת עבודה אני משתדל לא לאבד תקווה. יש רגעי משבר אבל אני מאמין שאני צריך להרים את הראש ולהיות אופטימי בדרך לעתיד טוב יותר לי ולבני משפחתי.

 

אני איאד אבו בכר, בוגר תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה והכשרה נוספת בהנדסת מים ובהוראה, כיום אני גר עם משפחתי בכפר זלפה שבצפון הארץ ומוכן להעתיק מגורים בעקבות עבודה. אני רחב אופקים, כריזמתי, אוהב לקחת על עצמי הרבה אחריות ולנהל תהליכים, אני למדן, חרוץ ואוהב אתגרים. אני מחפש עבודה בתור מהנדס אלקטרוניקה או בתחום הנדסת המים. אשמח לקבל הצעות עבודה למייל שלי

 

הפנייה של איאד ל-ynet הגיעה באמצעות עמותת קו משווה, המסייעת לאקדמאים ערבים להשתלב בשוק התעסוקה במקומות עבודה הולמים לאתר העמותה .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איאד אבו בכר
צילום: באדיבות עמותת קו משווה
מומלצים