שתף קטע נבחר

עוד חוק נאמנות: לא התגייסתם? לא תהיו בכנסת

על רקע אווירת הבחירות, מקדמת ישראל ביתנו חוק מעורר מחלוקת, שימנע מכל מי שלא סיים שירות צבאי או שירות לאומי להתמודד על מקום בכנסת. המשמעות הברורה: בלי חרדים, בלי ערבים

גם בכנסת מריחים בחירות: ברוח סיסמת הבחירות הקודמת של ישראל ביתנו, "בלי נאמנות, אין אזרחות", ממשיכה סיעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן לקדם את "חוקי הנאמנות" מעוררי המחלוקת. והפעם על הפרק - חוק שימנע התמודדות לכנסת מכל מי שלא סיים שירות צבאי או שירות לאומי. כמו "חוק צהר", גם הצעה זו צפויה לגרום למתיחות רבה בין החברות בקואליציה של בנימין נתניהו.

 

עוד בערוץ החדשות

שמיניסטים נגד חוק טל: "נשבר לנו שלא אכפת"

סקר: 11 מנדטים ללפיד, 28 לליכוד, 13 לקדימה

  

ל-ynet נודע כי ח"כ משה (מוץ) מטלון הגיש היום (ג') הצעת חוק חדשה, המבקשת לשנות את חוק הכנסת. על פי ההצעה, רק ישראלים ששירתו בעבר בצבא או שביצעו שירות לאומי יוכלו להתמודד על מקום בכנסת. המשמעות הברורה: סוף לסיעות חרדיות ולסיעות ערביות. 

 

בהצעת החוק שהוגשה נכתב כי "אזרח ישראלי יהיה זכאי להיבחר לכנסת עם עמידתו בתנאי סיום שירות צבאי, שירות לאומי או שירות אזרחי". מכאן, שגם מי שהתגייס אך לא סיים את שירותו בצה"ל, לא יוכל להיבחר לכנסת - אלא אם ההפסקה נבעה "מסיבה מוצדקת". מדובר בחוק נוסף הנכנס תחת קטגוריית "חוקי נאמנות-אזרחות", אותם מקדמת ישראל ביתנו. ההצעה הובאה לידיעת חברי ישראל ביתנו ויו"ר המפלגה, שר החוץ אביגדור ליברמן, והיא זוכה לתמיכה רחבה בסיעה.

 

מחוץ לבקו"ם. גם מחוץ לכנסת? (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
מחוץ לבקו"ם. גם מחוץ לכנסת?(צילום: צביקה טישלר)

 

לישראל ביתנו ברור כי אנשיה ייתקלו בקשיים ממשיים לקידום ההצעה, אך עצם הגשתה מהווה צעד מתריס ומעידה על המתיחות הקיימת בין הסיעות החברות בקואליציה של נתניהו. המהלך מתבצע על רקע הצעת "חוק צהר", אף היא של ישראל ביתנו, שעברה למורת רוחן של הסיעות החרדיות ונועדה לפתוח את אזורי הרישום לנישואים וגירושים.

 

"מטרת החוק היא למצב את חובת השירות הצבאי הלאומי או האזרחי, כתנאי סף לזכאותו של אזרח להיבחר לתפקיד נציג העם בכנסת ישראל", נכתב בדברי ההסבר להצעה של ח"כ מטלון. "חובה זו, שחלה על כלל אזרחי המדינה, יש להשיתה במשנה תוקף על נבחרי העם ונציגיו בכנסת, ללא הבדלי דת או מוצא".

 

ח"כ מטלון הסביר לאחר הגשת ההצעה כי "שירות המדינה והנשיאה בנטל הם חלק מהאתוס הישראלי. לא יכול להיות שבכנסת ישראל יישבו נציגים שלא שירתו את מדינתם, כפי שמצופה משאר העם. חברי כנסת האמורים להיות מופת ודוגמה אישית בשירותם את המדינה והחברה הישראלית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מטלון. כנסת בלי חרדים וערבים?
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. בסיעה תמיכה רחבה בהצעה
צילום: AFP
מומלצים