שתף קטע נבחר

נסגר תיק נגד קצין שנחשד שירה למוות בפלסטיני

מפקד הפלוגה רס"ן שחר מור נוקה מחוסר ראיות, ארבע שנים אחרי שכוח בפיקודו ירה על חשודים. הפלסטינים טענו שמדובר בגנבי מתכות, והמ"פ ננזף על כך שירה מרחוק מדי

ארבע שנים לאחר שירה למוות בפלסטיני חשוד, נוקה מפקד הפלוגה רב-סרן (במיל') שחר מור מכל חשד. פרקליטות מחוז מרכז החליטה אתמול (יום ג') לסגור את תיק החקירה נגד מור בשל חוסר ראיות, ולא להגיש נגדו כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה.

 

בדצמבר 2007 הוזעק כוח מילואים בפיקודו של מור לאיזור יד יאיר הסמוך לרמאללה, לאחר שתצפית של צה"ל זיהתה דמויות חשודות שלכאורה עוסקות בהנחת מטעני חבלה. מור וחייליו פתחו באש לעברן, ממרחק של 200-500 מטרים. פיראס קסקס, פלסטיני בן 32, נפצע באורח קשה ומאוחר יותר מת בבית החולים הפלסטיני.

 

סניגוריו של מור, עורכי הדין ירון גת, אלי זהר ומרק פרי, טענו כי לא ניתן להוכיח שסיבת מותו של קסקס הייתה ירי, לאחר שלא נמצאה אף הוכחה חד משמעית שמת אדם באירוע. הם התעקשו כי המסמכים הרפואיים מבית החולים הפלסטיני לוקים בחסר, וכן אין שום דוח בליסטי או דוח נתיחה שאחרי המוות שיכולים להוכיח זאת.

 

"אין ראיה רפואית משפטית אובייקטיבית שמעידה כי נפגע המנוח מירי", קבע פרופ' יהודה היס מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר, בחוות דעתו, שהתייחסה לעובדה שקסקס נמצא בסמוך לחומת אבן. "נפילה מהחומה עשויה לגרום לנזקים חבלתיים קשים". בשל ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגד מור יותר משנה לאחר שסיים את תקופת המילואים, התיק הועבר באופן חריג לבחינת פרקליטות המדינה, ולא הפרקליטות הצבאית.

 

למרות הניקוי מחשדות ועל אף שהוא קודם מאז האירוע לתפקיד סמג"ד, לרס"ן מור נרשמה הערה פיקודית בתיקו האישי, ועו"ד רקפת מוהר מהפרקליטות ציינה בהחלטתה לסגור התיק כי "הראיות בכללותן מעידות כי על אף שביצוע הירי לא תאם את כללי הפתיחה באש בגזרה הרלבנטית.

 מדובר היה בסיטואציה מבצעית ייחודית, שבמסגרתה חשו מור וחייליו בסכנה ממשית. גם אם ההוראה לירות הייתה שגויה, אין היא עולה כדי רשלנות".

 

מקורביו של מור מסרו בתגובה כי הוא "שמח שהתקבלה ההחלטההנכונה והצודקת, הוא ימשיך לתרום ככל יכולתו למדינה כקצין מילואים".

 

בתחקיר המבצעי שקיים מפקד החטיבה המרחבית באותם ימים, אלוף-משנה אמיר אבולעפיה (כיום מח"ט נח"ל), הוא ציין כי הכוח פעל נכון כשפתח במרדף אחר החוליה תוך ביצוע נוהל מעצר חשוד, אך הוא גם העיר ונזף בחיילים שבחרו לירות ממרחק כה רב, תוך אי בהירות בעת מתן הוראת הירי, והגדיר זאת כשגיאה מקצועית בתחום שיקול הדעת המבצעית. הפלסטינים טענו מאידך כי חברי החוליה היו בכלל גנבי מתכות, למרות שרידים של מטענים שנמצאו בזירה. לקסקס לא היה עבר ביטחוני, אך חבר אחר בחוליה הורשע בעבר בפעילות טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה ביד יאיר (למצולמים אין קשר לכתבה)
צילום: AP
עו"ד אלי זהר
צילום: גיל יוחנן
עו"ד ירון גת
צילום: תומר אקסטרמן
מומלצים