שתף קטע נבחר

לבנת לראש העיר בית שמש: אני לא 'שרה יקרה'

ראש העיר משה אבוטבול נטש בזעם אחרי עימות חריף בישיבת הצוות הממשלתי למאבק בהדרת נשים. "השלט רק מבקש מנשים שמפטפטות להתרחק מבית הכנסת. אף אחת לא התלוננה, רק לבנת באה לשם עם מצלמות"

דיון של הצוות הבינמשרדי שהוקם לטיפול בסוגיות הדרת נשים הפך הבוקר (יום ד') בכנסת לעימות חריף בין השרה הממונה לימור לבנת לבין ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול. מים לא נשפכו שם, אבל אבוטבול נטש בזעם. הוא טען שלבנת למעשה עוררה פרובוקציה בעירו, כינה אותה "השרה היקרה", והיא התרעמה: "אל תתריס. תקרא לי לימור, או שתקרא לי גברתי השרה, אל תקרא לי גברתי השרה היקרה".

 

העימות החל כשאבוטבול הסביר כי השלט האוסר על מעבר נשים במדרכה הסמוכה לבית כנסת בעירו, כולל בקשה אדיבה ונועד לעצור את "הפטפטת" של נשים מסוימות שמתעכבות בזמן שהגברים יוצאים מתפילה. לאחר מכן דיבר אל לבנת בגוף שלישי: "היחידה שהגיעה למקום הצבת השלט הייתה השרה יחד עם התקשורת - חוץ ממנה, אף חילוני לא מגיע לשם".

 

שלט להדרת נשים בבית שמש (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שלט להדרת נשים בבית שמש(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

אבוטבול הגיע לדיון מצויד בחומר פרסומי והחל להציג אותו בפני הנוכחים, על מנת להוכיח שקיימות מודעות המיועדות לציבור החרדי ולצדן מודעות הפונות לציבור החילוני. לאחר שלבנת ביקשה לקבל סקירה פתח אבוטבול את דבריו בלעג "גברתי השרה היקרה", והיא הזדעקה.

 

לבנת ביקשה לדבר על השלט שהוצב סמוך לבית כנסת בעיר ואבוטבול הגיב: "השלט קיים למעלה מ-10 שנים, השלט אומר בצורה אדיבה לנשים שכשהגברים יוצאים מבית הכנסת, הן מתבקשות לזוז הצידה בעת היציאה. מה קרה? שום תלונה לא הייתה 10 שנים, אם לא הייתם רואים את זה בטלוויזיה...".

 

לבנת אמרה כי בהנחה שהשלט לא הוצב על ידי העירייה, הוא לא חוקי. "האמירה שלך שהוא פונה בצורה אדיבה לנשים לא רלוונטית". ראש העיר ענה: "שום אישה חרדית לא התלוננה ושום אישה חילונית לא מגיעה לשם. את היחידה שהיית שם. מתקיפים אותי בלי לשמוע אותי וזה גרוע".

 

השרה, שלפני כשבועיים אמרה בראיון ל-ynet שאין לה בעיה עם הפרדת נשים מגברים בחברה החרדית, השיבה הפעם: "משמעותה של הדרת נשים, לא משנה אם בפנייה בלשון עדינה או לא, היא שיש כאן דבר שלא נוכל להשלים איתו. לשון אדיבה, כן תלונה לא תלונה זה לא משנה". אבוטבול התעקש: "את לא מכירה את החומר גברתי השרה".

 

בתשובה לשאלת השר דניאל הרשקוביץ שנכח בדיון אמר אבוטבול: "השלט קובע תזכורת לאותן נשים שלפעמים עומדות ומפטפטות. מה קרה? שכונה חרדית עם אפיונים חרדיים. חוק שוויון? אסור לנשום גם".

 

דבריו עוררו זעם בקרב הנוכחים שתהו כיצד הוא מגן על הדרה,

 ואבוטבול שחש מותקף אמר: "השרה באה עם התקשורת, היא היחידה שבאה לשכונה. לא צריך לבוא מחוץ לעיר ולחפש אותם בכוונה. אנחנו מדינה רבת תרבויות". היא מיהרה להשיב: "אדוני, אדוני, אני מבקשת ממך מינימום של כבוד אליי".

 

כעבור דקות ספורות קם אבוטבול בזעם ונטש את הישיבה: "אין לי מה לומר, אתם לא באמת רוצים לשמוע אותי. תודה רבה לכולכם", אמר. לאחר מכן הסביר ש"הם מימלא נגד החרדים. כל מה שהם עושים זה רק לתקוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לימור לבנת
צילום: מיכאל קרמר
משה אבוטבול
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים